Adrasan Koyu Nerede Nasıl Gidilir? 2021 | TekneTur.Net

Adrasan Koyu Nerede Nasıl Gidilir?

Adrasan Koyu, Türkiye’nin en güzel koyları arasında yer almaktadır. Antalya il sınırları içerisinde yer alan bu doğa harikası bölge, her yıl birçok yurt içi ve yurt dış turisti misafir etmektedir. Doğal güzellikleri ve berrak deniziyle; yaz tatillerinin vazgeçilmez yeri oluyor. Dış dünyadan izole olmak ve biraz doğanın sesini dinlemek isteyen kişilerin, mutlaka gitmesi gereken bir bölge olarak ön planda duruyor. Büyüleyici kumsalıyla sizleri başka bir diyara götürüyor. Burada dilediğiniz gibi kamp yapabilir ya da butik otellerde kalabilirsiniz. 

Adrasan Koyu, tarihi ile oldukça popüler bir bölgedir. Helenistik Çağların izlerini görebileceğiniz doğal yapılar, hala gün yüzündedir. Birçok Arkeolojik kazanın da gerçekleştiği benzersiz yerlerden birisidir. Günümüzde kazılar belirli bölgelerde de devam ettiğini söylemekte fayda var. Ancak bu durum sizin tatil konforunuzu etkileyecek bir bölgede yapılmamaktadır. Sizler muazzam denizin içinde serinleyip, dilediğiniz yere çadırınızı kurabilirsiniz.  

Adrasan Koyu Nerededir? 

Adrasan Koyu, Antalya’nın Kumluca kasabasına bağlı bir bölgede bulunmaktadır.  Antalya merkezine ortalama 90 kilometre uzaklıkta olan bölge, Kumluca kasabasına ise yaklaşık 4 kilometre uzaklıktadır. Bu bölgelere rahatlıkla gidebilir, dilediğiniz gibi tatil yapabilirsiniz. Ayrıca Antalya’nın benzersiz güzellikleri yol boyunca sizlere eşlik edecektir. 

Adrasan Koyuna Nasıl Gidilir? 

Adrasan Koyu, Antalya il sınırları içerisindedir. Antalya’nın merkezine ortalama 95 kilometre uzaklığındadır. Öncelikle Kemer, güzergahında Olympos sapağına geçmeniz gerekir. Olympos sapağında; sizleri ‘’ Adrasan ‘’ tabelası bekleyecektir. Bu tabelayı takip ederek ortalama 8 kilometre asfalt yoldan devam edeceksiniz. Bu yol sonunda ise ‘’ Adrasan Köyü ‘’ tabelası göreceksiniz. Aynı istikamette 4 kilometre daha ilerlediğinizde Adrasan Koyunun ferahlığını hissedeceksiniz. Tam karşınızda Dünyalar güzeli bir manzara sizi karşılayacak. Ayrıca yol boyunca Antalya’nın eşsiz doğa güzelliğini göreceksiniz. Adrasan Koyuna, aracınız olmadan da gidebilirsiniz. Belirli otobüsler de bu istikamete doğru gitmektedir. Ayrıca hiç otobüse de ihtiyaç duymadan otostop çekerek de buraya gidebilirsiniz.  

Adrasan Koyunda Neler Var? 

Adrasan Koyu, eşsiz bir denize ve plaja sahiptir. Buralar kamp yapmanız için benzersiz bir bölgedir. Adrasan Koyu, kendine has bir doğa güzelliğine sahiptir. Berrak denizi, tarihi bölgeleri ve ağaçlarla dolu belirli bölgeleri; misafirlerini beklemektedir. Ayrıca bölgeye çok yakın olan Olympos bölgelerinde antik dönemlerde kalan doğa güzellikleriyle eşsiz bir yerdir. Burada benzersiz bir tatil yaparken, doğanın güzelliklerini ve ferahlığını iliklerinize kadar hissedebilirsiniz. 

Adrasan Koyunda birçok tekne turu bulunmaktadır. Sizlerde bu tekne turlarıyla, denizlere açılabilirsiniz. Tekne turlarında içki, yemek, duş ve canlı müzik gibi eğlencenin doruklara ulaştıracak hizmetlerde bulunmaktadır. Tekne turları; güzergah olarak Adrasan denizinin etrafında dolaşmaktadır. Farklı koylara da turların gerçekleştiği bilgisini verelim. 

Bu koy, sizlerin kamp yapmanız için benzersiz bir yerdir. Bu bölgelerde kamp yapabilir ve gözlerinizi maviliklere açabilirsiniz. Bölge’de kamp yapabileceğiniz; ormanlık alan, tepe ve plaja yakın ağaçlık alanlar bulunmaktadır. Biraz sessizliği ve sakinliği seviyorsanız tepeler sizler için oldukça güzel olacaktır. Ormanlık alan ve plaja yakın bölgelerde kalabalık için doğru tercih olacaktır.  Adrasan Koyu, karavan ile tatil yapmak içinde eşsiz bir yerdir. Karavanınız bulunuyorsa mutlaka burayı tercih etmenizi öneririz. Karavan için özel bulunan bölgeler vardır.  


Adrasan Koyu Adını Nereden Aldı? 

Adrasan Koyu, adını bağlı olduğu Adrasan Köyünden almıştır. Bu köy tarih boyunca birçok kadım imparatorluğa ev sahipliği yapmıştır. Coğrafi koşulları, birçok yönetim için önemli bulunmaktadır. Bundan kaynaklı aktif olarak kullanılan bir bölgedir. Adrasan ise burada yaşayan bir yöneticiden adını almıştır.  

Adrasan Koyu Giriş Ücretli Mi? 

Adrasan Koyu, Kumluca Belediyesine bağlıdır. Belediye burası için herhangi bir ücret talep etmemektedir. Yani Adrasan Koyuna giriş, çıkışlar tamamen ücretsizdir. Ancak resmi kurumlar ve orada yaşayan halk; misafirlerin burayı temiz kullanmasını talep etmektedir. Bunları denetimi ise bazı belediye çalışanları ve halk tarafından sağlanmaktadır. 

Adrasan Koyu Denizi Nasıldır? 

Adrasan Koyu, doğal güzelliklerinin yanı sıra eşsiz bir plaja da sahiptir. Plajdan dahi suyun berraklığını görebilirsiniz. Ayrıca suyun altındaki çakıl taşları, koleksiyoncular için benzersiz bir bölge olacaktır. Suyun soğukluğu; ortalama bir soğukluk olduğunu belirtebiliriz. Tam anlamıyla soğuk diyemeyiz. Ancak gece su oldukça serin oluyor. Sabaha karşı 4 ila 6 arasında su içerisinde biraz üşümeniz olası. 

Adrasan Koyu Hakkında Bilinmesi Gerekenler 

Adrasan Koyu hakkında siz küçük bilgileri paylaşacağız. Bu bilgiler sizlerin orada nelerle karşılaşabileceğiniz üzerine olacak. Genel olarak Adrasan Koyu hakkında bilinmesi gerekenler şu şekildedir: 

  • Adrasan Koyu’nda barınabileceğiniz birçok alan bulunmaktadır. Yani kamp çadırınız ya da karavanınızın olmaması; sizi kalabilecek yeriniz olmayacağı anlamına gelmiyor. Bölgede birçok butik otel bulunmaktadır. Oldukça mütevazi ve tatlı yerlerdir. 
  • Adrasan Koyu, tamamen ücretsizdir. Bu metnin yazıldığı dönemlerde; bölgeye girişte herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Olurda sizlerden ücret isteyen kişiler olursa; resmi kimliklerini görmeyi talep edin. Maalesef ki böyle birçok turistlik bölgede bu denli art niyetli kişiler olmaktadır. 
  • Adrasan Koyu’nda hizmet veren market, büfe, mağaza, otel ve yemekçilerin %85’i yerli kent sakinleri tarafından oluşur. Yani bölgenin sakinleri orada turistlere hizmet sağlamaktadır. Kurumsal ve büyük şirketler biraz daha minimal olduklarını belirtebiliriz. 
  • Bölge’de market, büfe ve deniz ihtiyaçları alacağınız mağazalar bulunmaktadır. Temel eksiklerinizi buradan da temin edebilirsiniz. 
  • Adrasan Koyu, geceleri biraz serin oluyor. Kamp çadırı kuracak kişiler güneşli günlerin rehavetine kapılmamasını öneririz. Özellikle tepede kalacak kişilerin, yanlarına kesinlikle şal, örtü ya da yelek tarzı bir şeyler alması akıllıca olacaktır. 
  • Gece sinek ve haşerede oldukça yoğun oluyor. Plaja yakın çadırlar kurmayı düşünen kişiler; kamp çadırlarının sineklikleri olduğundan emin olmalarını öneririz. Sineklik yoksa da marketlerden sinek uzaklaştırıcı ve benzeri ürünler temin edebilirler. 
  • Karavan ile gidecek kişiler; karavanlarının büyüklüklerine göre belirli yerlere gidebilmektedirler. Onlar için ayrı yerlerde bulunmaktadır. 
  • Denizin bazı bölgelerinde ufak çukurlar bulunmaktadır. Bu çukurlara oldukça dikkat etmek gerekir. Çocuğunuzla gittiğiniz taktirde gözünüzün önünde olmasına dikkat etmeniz; sağlıklı olacaktır. 
  • 30