Alaçatı Nerede, Nereye Bağlı Nasıl Gidilir? 2021 - TekneTur.Net

Alaçatı Nerede, Nereye Bağlı Nasıl Gidilir?

Alaçatı bir zamanlar küçücük bir köy iken ilerleyen yıllarla birlikte Dünyaca ünlü turistik bir yer haline gelmiştir. Dünyaca ünlü festivalleri ve güzellikleriyle meşhur olması ile insanlara; Alaçatı nerede, nasıl gidilir sorularını sorduruyor. Ayrıca Cumbalı evlerinde güneşin ilk ışıklarıyla uyanacaksınız. Güneş ışıklarının vurduğu, rüzgârın ahenkle dans ederek şehrin bütün yükünü omuzlarınızdan aldığı bu şirin yere için siz de; Alaçatı nerede, nasıl gidilir sorularını araştırmaya başlamış olmalısınız. 

Alaçatı Nerede?


Peki Alaçatı nerede, nasıl gidilir? İşte cevapları. Türkiye’nin incilerinden biri olan İzmir’imize bağlı Çeşme ilçesinin küçük bir mahalledir. İzmir’e 70 kilometre, İstanbul’a 640 kilometre ve Bursa’ya 410 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Ege denizi sahillerine kıyısı bulunması ve kendine özgü havasıyla her yıl en çok turist çeken turistik yerlerin başında geliyor. Rüzgâr sörfü için yaratılmış havası ve tarihi taş evleriyle dikkatleri üzerine çeken Alaçatı’nın nüfusu kış mevsiminde 10.000 iken yazın 300.000 gibi bir rakama ulaşabiliyor. Ayrıca Alaçatı, en çok yabancı turisti ağırlayan belde olarak adından söz ettirmektedir.

Alaçatı’ya Ne Zaman Gidilir?


Her yıl nisan ayı ile beraber hayatın canlanmaya başladığı bir yer olan Alaçatı’da dondurma tadıp, sokaklarında gezerken sabun kokuları ile mest olmanız içinse en uygun ay haziran olarak göze çarpıyor.

Kalabalık ve gece hayatının en yoğun olduğu dönemde tatillerini Alaçatı’da geçirmek isteyenler için en uygun dönem haziran-ağustos ayları olurken, daha sessiz bir ortamda Alaçatı’nın tadını çıkarmak isteyenler ise nisan, mayıs veya eylül ayını tercih edebilirler. Unutulmamalıdır ki Alaçatı, dört mevsimde tatil yapmak için uygun olan bir tatil beldemizdir.

Alaçatı’ya Nasıl Gidilir?


Alaçatı’ya özel aracınızla gitmeyi düşünenlerdenseniz, gayet kolay bir şekilde Alaçatı’ya ulaşabilirsiniz. Alaçatı’ya kendi aracınız veya kiraladığın araç ile gitmek için; İzmir’e ulaştıktan sonra İzmir-Çeşme karayolunda Çeşme çıkışından bir önceki çıkıştan dönmeniz gerekiyor. Bu yol Alaçatı merkeze kadar gidiyor. Kendi aracınız ile İzmir ve Alaçatı arasında bulunan 70 kilometre, bir saate yaklaşık bir sürede tamamlanabilir.

Alaçatı’da Nerde Kalınır?


Türkiye’de bir eşine daha rastlanılamayacak kadar güzel tatil beldelerimizden biri olan Alaçatı’da konaklama adına birden fazla seçenek bulunuyor. Dönemsel olarak otel fiyatlarında değişiklikler olsa da iki kişilik bir tatil için; hem lüks otellerde hem de minik apartlarda yer bulabilmek mümkündür.

Alaçatı’da konaklamak için 3 farklı bölge göze çarpıyor. Bunlardan birincisi ana cadde olarak bilinen Kemalpaşa Caddesi’nin de bulunduğu Alaçatı Merkez’dir. Yöresel ürünlerin satıldığı dükkânlara ev sahipliği yapan, sabah yürüyüşlerini yapabileceğiniz caddesi ve restaurantlarıyla konaklama seçenekleri arasında yer alır. Ancak denize gitmek için toplu taşıma araçlarını kullanmanız gerektiğini bilmelisiniz.

İkinci olarak merkezin güney kısmında yer almakta olan ve geniş bir bölgeye yayılmış olan Yeni Mecidiye Mahallesi. Antikacıları, butikleri, restaurantları ve barlarıyla ünlü Hacı Memiş’in bulunduğu yerdir. Yeni Mecidiye’de hayatın canlılığı ve tatilin sakinliğini aynı anda bulabilirsiniz.

Üçüncü ve son olarak da liman bölgesi olan ve merkeze uzak kısımda yer alan Alaçatı Port’dur. Alaçatı’nın merkezine olan uzaklığı yaklaşık 6 kilometre civarında bulunan Alaçatı’nın tek deniz kenarı bölgesidir. Alaçatı Port, hem lüks otelleriyle hem de sörf severler için uygun fiyatlı otelleriyle her kesime hitap edebilmesiyle herkesi mutlu edebiliyor.

Ayriyeten Alaçatı’da tatil yapabilmek için illa ki bir otelde konaklamanız şart değil. Özellikle son zamanlarda giderek popüler olan günlük, haftalık, aylık veya sezonluk olarak müstakil ev veya apart daireleri kiralayarak konaklayabilir, kendi evinizdeymişçesine tatilinizi geçirebilirsiniz. Ayrıca Alaçatı’da istediğiniz gibi bir ev bulmakta oldukça kolay olacaktır. İlan sitelerinde Alaçatı’da kiralık binlerce ev seçeneğinden birini seçerek ilan sahibi ile irtibata geçebilirsiniz.

Alaçatı’ya Ulaşım Nasıl Sağlanır?


Araçla uğraşmak istemeyenler için ilk seçenek olarak uçak yolculuğu göze çarpıyor. Uçak yolculuğunuzu tamamladıktan sonra havalimanından da Alaçatı’ya kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Ancak hatırlatmak isteriz ki Alaçatı’da bir havalimanı bulunmamakta. Alaçatı’ya en yakın havalimanı İzmir Adnan Menderes Havalimanı. Adnan Menderes Havalimanından Alaçatı’ya nisan-kasım ayları arasında HAVAŞ otobüs seferleri bulunmakta. Yaklaşık bir buçuk saatte Adnan Menderes Havalimanından Alaçatı’ya ulaşmanız mümkün.

Havalimanından İzmir veya Üçkuyular Semt Garajına geçerek otobüs yolculuğuyla Alaçatı’ya ulaşmanızda mümkün. Güzergâh üzerinde faaliyet gösteren Çeşme Seyahat otobüsleri ile yıllın bütün zamanlarında Alaçatı’ya seyahat edilebiliyor. Kış mevsiminde 21:30a kadar, yaz mevsiminde ise her yarım saat de bir olacak şekilde gece yarısına kadar seferleri bulunuyor. Üçkuyular’dan ise 21:30a kadar her yarım saatte bir sefer bulmanız mümkün. Ayrıca Uçak korkusu bulunanlar veya otobüs yolculuğunu tercih edenler de bu şekilde Alaçatı’ya ulaşmış olacaklardır. Çeşme’den Alaçatı’ya gitmek istiyorsanız Çeşme-Ilıca-Alaçatı mevkiinde seferleri bulunmakta olan dolmuşlar sayesinde ulaşabilirsiniz. Bu dolmuşlar yaz sezonunda 07:00-21:00 saatleri arasında 10’ar dakika, 21:00-24:00 saatleri arasında ise 12’şer dakikada bir olmak üzere, kış sezonunda ise 20’şer dakikada bir seferleri bulunuyor. Bu solmuşlar Çeşme Otogarı üzerinden kalkarak Ilıca Terminali ve Alaçatı merkezine gidiyor.

Alaçatı’da Ne Yenir?


Ege mutfağına özgü birçok lezzeti tadabileceğiniz Alaçatı’da, otlu ve zeytinyağlı mezeleri muhakkak tatmalısınız. Alaçatı’ya gittiyseniz, İzmir-Alaçatı dendiğinde ilk akla gelenlerden biri olan kumruyu denemeden dönerseniz kesinlikle pişman olabilirsiniz. Alaçatı mevzu bahis olduğunda sakızlı tatların denenmesi gerektiğini bilmelisiniz. Sakız ağacının bulunduğu nadir yerlerden biri olan Alaçatı’da sakızlı dondurma başta olmak üzere sakızla yapılan birçok lezzet bulabilirsiniz.

Alaçatı’da Gezilmesi Gereken Yerler?


Her mevsimde rüzgârlı olmasıyla dikkat çeken Alaçatı’da yeni ve eski birçok yel değirmeni bulunuyor. Döneminin teknolojisi harikalarından biri olarak kabul edilen yel değirmenlerinin en eskileri 500-1000 yılları arasında yapılmış devasa yapılar olarak göze çarpıyor.  Bugüne gelmiş olan yel değirmenleri Alaçatı Belediyesi tarafından restore edilerek bir bölümü özel işletmeciler tarafından değerlendirilmiştir. Özellikle 12 beyaz sütunlu yel değirmeni size masal diyarlarının kapılarını aralıyor.

Eski zamanlarda Rumların yoğun nüfuslu olarak bulunduğu Alaçatı’da Rumların inşa etmiş olduğu birçok taş ev bulunuyor. Amatör fotoğrafçıların uğrak noktalarından biri olan taş evler, Arnavut kaldırımlı sokakları ve rengârenk çiçekleriyle size adeta bir cennet vaat ediyor.

Alaçatı’nın gezilmesi gereken yerlerinin başında gelen Kemalpaşa Caddesi, özellikle yazın Alaçatı’da bulunanlar için birçok yeni lezzeti tadabilme olanağı sağlaması ile göze çarpıyor.

 Alaçatı’da Gece Hayatı


Hem dinlenmek hem de eğlenmek isteyenler için biçilmiş kaftan olan Alaçatı, gece hayatı olarak da çok canlı olmasıyla göze çarpıyor. Gece kulüpleri ve barlarıyla oldukça renkli bir tatil imkânı sunuyor. Alaçatı’da bulunan disko ve barlar arasında; Tektekçi Alaçatı, Göz Lounge Beach, Kafepi Beach Club, Momo Alaçatı ve Veranda Meyhane Alaçatı göze çarpanlar arasında yer alıyor.

Tektekçi Alaçatı; canlı müziklerin sahnelendiği, ünlü şarkıcılarında sahne aldığı 10:00-04:00 saatleri arasında hizmet veren gözde bir mekân. Göz Lounge Beach; Geceleri dışarı çıktığınızda gitmeniz gereken yerlerin başında yer alan mekânlardandır. Nezih bir ortamda müzik dinleyerek kokteyllerini yudumlayabileceğiniz bir mekân olarak göz dolduruyor.

Alaçatının güzel denizinde güzel bir vakit geçirmek için çeşme tekne turu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

  • 88