Alanya Kamp Alanları Ücretli Ücretsiz Camping Rerleri 2021

Alanya Kamp Alanları Ücretli Ücretsiz Camping

Günlük hayatın vermiş olduğu sıkıntılardan kaçıp kurtulmak, herkesin hayalidir. Özellikle sessiz ve sakin bir doğa köşesinde birkaç gün geçirmek ya da daha uzun süre burada kalarak tamamen bir boşalma sağlamak, zaman zaman herkesin aklına gelen bir durumdur. Ancak pek çok engel nedeni ile çoğu insan için bu durum sadece hayal olarak kalmaktadır.

Hayallerini gerçekleştirebilenler ise kendileri ve zihinleri için yenilenme fırsatı bulmuş olmaktadır. Esasında insan bedeni sürekli olarak çalışmaya dayanabilecek kadar güçlü değildir. Bu nedenle de yılda en azından 1 hafta tatil yapmak, hem beden sağlığı hem de ruh sağlığı açısından oldukça faydalı olacak bir eylemdir. Tatil için insanlar genellikle otelleri tercih etseler de; bu kadar para harcamak istemeyen ve doğa içerisinde daha mutlu olacağını düşünen insanlar da bulunmaktadır. Bu insanların başvurduğu tatil yöntemi ise camping olarak adlandırılmaktadır.

Camping Nedir?


Camping kelimesi esasında İngilizceden türemiş olup, kamp yapmak anlamına gelmektedir. Kamp yapmak denilince herkesin aklına doğa ile baş başa kalmak, kamp ateşi etrafında şarkı söylemek gibi aktiviteler gelmektedir. Ancak camping bundan çok daha fazlasıdır. Doğa içerisinde, huzur ile geçecek bir hafta herkes için ilaç etkisi yaratacaktır. Türkiye’de camping yapmak için ücretli veya ücretsiz pek çok kamp alanı bulunmaktadır. Özellikle bazı yerler, neredeyse kimse tarafından bilinmemektedir ve büyük bir sessizlik içinde kamp yapmanıza olanak tanımaktadır. Siz de camping yapmak istiyor, ancak nerede yapacağınızı bilmiyorsanız Alanya kamping alanlarını ziyaret edebilirsiniz. Alanya’nın eşsiz güzelliği arasında gizlenmiş olan bu minik kamp yerlerinde, kendiniz ve doğa ile baş başa kalabilirsiniz.

Camping Türleri


Kamp yapmak isteyenler, her şeyden önce nasıl bir kamp yapacakları konusunda bir tercihte bulunmalıdır. İki farklı kamp çeşidi bulunmaktadır. Bu kamp çeşitlerinden her biri için gereken malzemeler ve ihtiyaçlar farklıdır. Bu nedenle de hangi tür kamp yapılacağının bilinmesi, kampta beklenmeyen durumların önüne geçmek açısından önemlidir. Kamp çeşitleri şunlardır:

  • Teknik Camping: Bu kamp çeşidi doğa içerisinde, doğaya karşı mücadele etmek suretiyle yapılan bir kampçılıktır. Genellikle gerekli olan malzemeler sırt çantasında taşınır. Gidilmesi ve görülmesi gereken yerlere yürüyerek ve tırmanılarak ulaşılır. Teknik camping yapmak isteyenlerin, kalp rahatsızlıklarının olmaması gerekmektedir.
  • Keyif Kampı: Bu kamp çeşidinde ise yorulmak, yürümek ya da tırmanmak gibi aktiviteler bulunmamaktadır. Araç ile ya da karavan ile kamp alanına gidilir ve kamp çadırı kurulur. Gidinceye dek burada konaklanır. Bazen, kısa mesafeli yürüyüşler gerçekleştirilebilir.


Kamp İçin Mutlaka Bulunması Gereken Eşyalar


Kampçılık rastgele yola çıkarak gidilebilecek bir uğraş değildir. Özellikle teknik camping yapanlar, gerekli olan malzemeleri yanlarına almadıkları zaman, kamp esnasında büyük zorluklar ile karşı karşıya kalabilirler. Bu nedenle de kamp çantası hazırlanırken, mutlaka bulunması gereken eşyalar ihmal edilmemelidir. Mutlaka olması gereken eşyaların en başında su mataraları gelmektedir. Su, kampçıların en temel ihtiyacıdır. Kamp yürüyüşleri esnasında vücudun susuz kalması, beklenmedik sonuçların ortaya çıkmasına yol açacaktır. Termoslu mataralar, bu konuda daha kullanışlıdır. Ayrıca alınacak mataranın büyüklüğüne de dikkat edilmelidir. Küçük bir ilk yardım çantası da mutlaka olması gereken malzemeler arasındadır. Oluşabilecek ufak tefek yaralanmaların önüne geçebilmek adına bu ürünlere ihtiyaç duyulmaktadır. Bunun dışında çakı, ip, kibrit ya da çakmak, pusula, harita, yağmurluk gibi eşyalar da kamp çantasında mutlaka bulunmalıdır.

Kamp Çadırları


Çadır kamp yapmak isteyenlerin ana ekipmanlarından birisi, adından da anlaşılacağı üzere çadırdır. İnsanların en temel ihtiyaçlarından biri daima barınma ihtiyacı olmuştur. Bu nedenle doğada barınabilmek için bir çadıra ihtiyaç duyulmaktadır. Bu ihtiyacı giderebilmek adına üretilmiş olan pek çok çadır çeşidi bulunmaktadır. Kamp yapılacak alanın iklim özellikleri, hangi mevsimde gidileceği ve bölgede ne gibi hava şartları ile karşılaşılacağı dikkate alınarak çadır seçimi yapılmalıdır. Kampçıların genellikle kullanmış oldukları iç tip çadır bulunmaktadır.

Bunlardan ilki, 3 mevsim çadırlardır. Bu çadırlar daha çok yaz aylarında kullanılmak için uygundur. İnce bir yapıya sahiptir ve yağmur sularını da içeri geçirmektedir. Diğer bir çadır çeşidi, dört mevsim çadırlardır. Bu tip çadırlar genellikle sonbahar, yaz ve ilkbahar mevsimlerinde kullanılmak için idealdir. Yağmurlara karşı dayanıklıdır. Ve son çadır çeşidi olarak beş mevsim çadırlardan söz etmek mümkündür. Bu çadırlar ise genelde profesyonel kampçılar tarafından kullanılmaktadır. Mevsim fark etmeksizin her zaman ve her hava koşuluna uygun olarak imal edilmiş olan bu çadırlar, fırtınalı havalarda bile koruma sağlamaktadır.

Kamp Yiyecekleri


Kamp yerine götürülecek yiyecekler, kampın türüne göre belirlenmelidir. Teknik kamplarda daha çok kutulu ve paketli hazır yiyecekler ile konserveler tercih edilmektedir. Çünkü bu kamp türünde bütün ihtiyaçların çantaya sığdırılması gereklidir. Bu nedenle de taşınması kolay ve hafif olacak şeyler tercih edilmelidir. Keyif kampı yapacaklar ise daha çeşitli malzemeler tercih etmektedir. Özellikle kamp alanına araba ile ulaşım sağlanacaksa ve eşya taşıma açısından yer sıkıntısı yoksa, tüp ya da ocak da bulunuyorsa her türlü yiyecek kamp alanına götürülebilmektedir. Kamp yaparken karbonhidratlar sıklıkla tüketilmelidir ve uzun süre tok tutacak olan besinler tercih edilmelidir. Siz de Alanya camping alanlarında yapacağınız kamp türüne göre yiyecek tercihi yapmalısınız.

Kamp Giyecekleri


Kampta tercih edilen giyecekler de, yapılacak kampın türüne göre ve kamp yapılacak mevsime göre değişiklik göstermektedir. İlkbahar ve sonbahar aylarında kamp yapacak olanlar, mutlaka bir yağmurluk edinmelidir. Ayrıca çantalarını ve eşyalarını koyabilecekleri bir yerleri yoksa onlar için de su geçirmez poşetler temin edilmelidir.

Alınacak tüm kıyafetlerin yedekleri de temin edilmelidir. Özellikçe çorap konusunda oldukça cömert davranılmalı ve birkaç çift çorap alınmalıdır. Polarlar da kampçıların vazgeçilmez giysileri arasında yer almaktadır. Polar kullanmayan kişiler mont ile gezmek durumunda kalabilir ve bu da terleme nedeniyle hastalık kapılmasına yol açabilir. Kamp eğer kış mevsiminde yapılacaksa eldiven ve bere de mutlaka olması gereken aksesuarlardandır. Alanya kamp alanları genellikle sıcak olmasına rağmen, bazı mevsimlerde yağışlı olabilmektedir.

Kampçılık Kuralları


Her işte olduğu gibi, kampçılıkta da uyulması gereken kurallar vardır. Bu kurallar herhangi bir otorite tarafından ortaya konulmuş yazılı kurallar değildir. Ancak her kampçı bu kuralların böyle olduğunun bilincinde olarak hareket etmektedir. Alanya kamp yerleri civarında camping yapmak isteyenlerin de uyması gereken bir dizi kurallar bulunmaktadır. Bu kuralları şöyle sıralamak mümkündür:

  • Kampların en temel kurallarından birisi, doğanın kirletilmemesidir. Bu nedenle her kampçının yanında mutlaka bir çöp torbası olmalıdır. Ayrıca bir kampçılık geleneği olarak her kampçı, kamp sonunda mıntıka temizliği yapmaktadır. Bu temizlik esnasında kampçılar, yalnızca kendi çöplerini değil, çevredeki bütün çöpleri toplamaktadır.
  • Kamp alanı olarak belirlenen alanın dışına çadır kurulmamalıdır. Ve tuvalet olarak belirlenen alanın dışındaki yerler de tuvalet olarak kullanılmamalıdır.
  • Kamp alanlarında yakılacak ateşler, çadırlardan en az birkaç metre ötede yakılmalıdır. Çadırlar kolay alev alabilen ürünlerdir. Bu nedenle de etraflarında sigara içmek ya da ateş yakmak sakıncalıdır.


Köyiçi Kamp Alanı


Alanya’da hem ücretli hem de ücretsiz kamp alanları bulunmaktadır.  Mersin yolu üzerinde bulunan Köyiçi kamp alanı eşsiz doğal güzellikleri ile burada tatilini geçirmek ve kamp yapmak isteyenlere güzel fırsatlar sunmaktadır. Henüz fazla ünlü olmamış olan ve bu yüzden de çok fazla kalabalık olmayan bu kamp yeri, çoğu tecrübeli kampçı tarafından bile bilinmemektedir. Yol üzerinde bulunması nedeni ile ulaşımı oldukça kolay olan bu kamp alanında siz de eşsiz bir deneyim yaşayabilirisiniz.

Dim Çayı Kamp Alanı


Alanya’da yer alan kamp alanları arasında kampçıların en sevdiği alanlardan birisidir. Dim Çayı Milli Park alanı olarak da bilinen bu yer, büyük bir ormanın içinde yer almaktadır. Temiz hava ve doğa ile iç içe olma imkânı sunan bu kamp alanında, ormanın iç kısmından Dim Çayı akmaktadır. Aynı zamanda uzaktan da Akdeniz manzarasına sahiptir. Büyük bir görsel şöleni kampçılara sunan bu alan, her kampçının en az bir defa uğraması gereken yerler arasındadır.

Golden Sand Kamp Alanı

Alanya’da yer alan bu kamp alanının bir işletmesi bulunmaktadır. Bu işletmeye bir miktar ödeme yapılarak girilebilen bu kamp yerinde, doğa ile tam anlamıyla bir baş başalık söz konusu değildir. Yine de kampçıların en çok tercih ettiği yerler arasında üst sıralardadır.

İncekum Kamp Alanı


Pek çok kampçıya göre burası Alanya’da yer alan en iyi kamp alanı olarak kabul edilmektedir. Denize sıfır bir konumda olan bu kamp alanı, yeşil çam ormanı ile denizin buluştuğu bir noktadadır. İnce kumlu mükemmel bir plaja da sahip olan bu kamp alanında siz de eşsiz bir deneyim yaşayabilirsiniz. Ayrıca geceleri gökyüzünün genellikle açık olduğu İncekum kamp alanında, doya doya gökyüzünü ve yıldızları izlemeniz de mümkündür.

Aytap Antik Kenti Kamp Alanı


Kampçılık her ne kadar doğa ile iç içe kalmak anlamına gelse de, bu kamp yeri farklı bir deneyim sunmaktadır. Alanya’ya 35 km uzaklıkta bulunan bu kamp alanı, antik Aytap Kenti üzerine kurulmuştur. Buraya gelen kampçılar, bir tarafta mükemmel bir tarihi ortamın içinde kendilerini bulurken; diğer taraftan da Akdeniz’in rüya gibi güzelliğini seyretmektedir. Ayrıca antik kentin etrafında yer alan ormanlar da kampçılara doğanın tadını çıkarma olanağı sağlamaktadır. 35 kilometre uzaklıkta olmasına rağmen, bu kamp alanına ulaşım oldukça kolaydır.

Perle Kamp Alanı


Doğa ile baş başa kalmak isteyenlerin mutlaka uğraması gereken kamp alanlarından birisi de Perle kamp alanıdır. Mersin yolu üzerinde bulunan bu kamp alanına ulaşım oldukça kolaydır. Çok fazla bilinmeyen ve oldukça da sakin bir yer olan bu kamp alanı, sessizliğin tadını çıkarmak isteyenler için mükemmel bir yerdir. Ayrıca yakınlarında bir de restoran bulunmaktadır. Kısa süreli kalacak olanlar yemek ihtiyaçlarını bu restorandan karşılayabilmektedir.

Sedre Club Camping


Bu kamp alanı da Alanya’da yer alan ücretli kamp alanlarından biridir. Doğadan ziyade eğlence açısından tercih edilen bir kamptır. Deniz kenarında bulunan bu kamp alanında pek çok etkinlik düzenlenmektedir. Ayrıca yakın bir konumda orman da yer almaktadır. Bu ormanlara doğru yürüyüş yapmak da mümkündür.

Hacımehmetli Kamp Alanı


Bu kamp alanı ise Alanya’nın batı kısmında yer almaktadır. Kampçıların farklı amaçlarla ziyaret ettiği kamp alanlarından biridir. Oldukça temiz bir havası ve el değmemiş bir doğası bulunmaktadır. Siz de Alanya’da kamp yapacak yerler arıyorsanız bu mekânı ziyaret edebilirsiniz.

Sizde tatilinizi en güzel şekilde geçirmek ve mavi turun keyfini yaşamak istiyorsanız alanya tekne turu sayfamız ziyaret edin.

https://www.teknetur.net/alanya-tekne-yat-turu/

  • 217