Alanya'nın En Güzel Koyları ve Plajları | TekneTur.Net

Alanya'nın En Güzel Koyları ve Plajları

Türkiye’nin Antalya’ya bağlı gözde turizm merkezlerinden biri olan Alanya her yıl dünyanın dört bir yanından gelen turisti ağırlamaya devam ediyor. Doğası, havası ve birbirinden güzel, tertemiz plajlarıyla Alanya özellikle kuzeyli ziyaretçiler için gözde bir merkez. Alanya’nın Akdeniz’de yaklaşık olarak yüz kilometrelik kıyısı bulunuyor ve bu kıyılar doğal ve uluslararası kurallara göre düzenlenmiş plajlarıyla da oldukça ünlü. Maviden turkuaza uzanan bir renk cümbüşünün içinde, çıplak gözle bile tüm balıkları ve deniz canlılarını rahatlıkla görebileceğiniz Alanya keyifli, eğlenceli, huzurlu bir Akdeniz köşesi. Yaz döneminde güneye doğru yola çıkacaksanız ve rotanıza Alanya’yı dahil ediyorsanız bu yazı tam size göre. İşte Alanya’nın en güzel plajları ve koyları!
 

Akdeniz’den Kleopatra Geçmiş!

İnsanlık tarihinin en güzel, en hırslı, en etkili kadınlarından biri Kleaopatra. Güzellik söz konusu olduğunda akla ilk olarak o geliyor ve bu efsane kadın neredeyse Akdeniz’in tüm kıyılarında izini bırakmış. Bu nedenledir ki Akdeniz’de pek çok sahil kentinde bir Kleopatra Plajı var. Alanya’nın da en ünlü plajları arasında ilk sırayı elbette Kleopatra Plajı alıyor. Ama yalnız başına değil, birbirinden güzel ve mavi bayraklı pek çok plaj deniz tutkunlarını Alanya’ya çağırıyor.

Kleopatra Plajı: Konu güzellikse, Alanya’nın en güzel plajları ve koyları listesinin başına Kleopatra Plajını almamız da tesadüf olamaz. 2 kilometrelik uzunluğa sahip olan bu çok özel plaj, adını MÖ 69-MÖ 30 yılları arasında yaşamış olan Antik Mısır’ın son kraliçesi Kleopatra’dan alıyor. Kumu altın renginde ve incecik olan Kleopatra Plajında açık mavi deniz sığ olmasıyla çocuklar için de oldukça elverişli bir ortam sunuyor. Alanya’daki Kleopatra Plajının ünü de sınırları aşmış durumda. Sırf bu plajda denize girmek için her yıl kenti ziyaret eden turistler var. Denize girmek için Kleopatra Plajını tercih edecek olanlara bir tavsiyemiz daha var: Günbatımını buradan izlemeyi ihmal etmeyin. Büyüleneceksiniz!

Portakal Plajı: Eğer Akdeniz’de bir yerdeyseniz onun adını sık sık duyacaksınız: Portakal sokağı, portakal çiçeği, portakal reçeli, portakal cafe vs. Elbette Akdeniz’in simgelerinden biri olan portakal, adını plajlara da veriyor. Alanya’daki en ünlü plajlardan biri de Portakal Plajı. 1 kilometre uzunluğundaki bu plaj mavi bayraklı… Oba Çayı’nın denize döküldüğü yerden başlayan Portakal PlajıDim Çayı’nın denize döküldüğü yerde son buluyor. Masmavi denize girmekle kalmıyor ve Portakal Plajında sırtınızı da Toroslar’a dayıyorsunuz. Özellikle su sporlarını sevenlerin, Portakal Plajını tercih etmelerini tavsiye ediyoruz. Burada su sporlarına dair pek çok alternatifi bulabiliyorsunuz. Rüzgar sörfü ise en çok tercih edilen su sporu oluyor.

Damlataş Plajı: Alanya’ya gidecekleri, gitmeden önce bir ünlü hakkında daha aydınlatalım: Damlataş Plajı! Ünü yine ülke sınırlarını aşmış olan Damlataş Mağarası’nın hemen önünde uzanan bu mavi bayraklı plajda gün boyu denizin tadını çıkarabiliyorsunuz. Altın sarısı kumlardan turkuaz rengindeki sulara kendinizi bırakırken Akdeniz’in nemli ve bunaltıcı havasına da meydan okuyorsunuz! Alanya’da görülmesi gereken plajların başında gelen Damlataş Plajı bölgede en çok turist çeken yerlerden biri aynı zamanda.
 

Alanya Civarındaki En Güzel Koylar

Alanya merkezine yakın olanlar kadar araya biraz mesafe koyan plajlardan da bahsedelim. Çünkü bunların hepsi bir araya geldiğinde Alanya’yı Alanya yapıyorlar. Kentin çevresinde ve civarında onlarca güzel koy ve farklı plajlar bulunuyor.

İncekum Plajı: Neredeyse tüm Alanya plajlarında olduğu gibi İncekum’da da plaj altın sarısı bir tabakayla örtülü. Özelliği de adından anlaşılacağı üzere bu kum tabakasının incecik olması. Etrafı çamlık olan İncekum Plajı hem keyifle denize girebileceğiniz hem de dilerseniz çadır kurarak kamp yapabileceğiniz bir bölge. Kamping tutkunlarının Alanya’daki buluşma noktalarından biri olan İncekum Plajına çadırınızla ya da karavanınızla da gelip, çok daha farklı ve özel bir tatil deneyimi yaşamanız mümkün oluyor. Yaklaşık olarak 1 kilometre uzunlukta olan İncekum Plajının denizi sığ değil. İlk 5 metreden sonra derinleşmeye başlıyor.

Keykubat Plajı: Tarihi Yarımada’nın doğusunda kalan Keykubat Plajı da mavi bayraklı plajlar listesinde yer alıyor. Denizi kum… Plajın bazı kısımlarında ise kum kayaları bulunuyor. Begonvil Plajı olarak da anılan Keykubat Plajının etrafı yemyeşil parklarla çevrili. Yeşil ve mavinin birbirini nasıl kucakladığını görmek istiyorsanız Keykubat Plajına uğramayı ihmal etmeyin.

Ulaş Plajı: Ulaş Plajı Alanya’ya 5 kilometre uzaklıkta... Antalya Alanya Karayolunu kenarında bulunan Ulaş Plajı daha çok piknikçilerin buluşma noktası olarak biliniyor. Bu nedenle de biraz daha kalabalık ve ağırlıklı olarak da yerli turistin ve Alanya halkının tercih ettiği bir lokasyon. Burada, koya merdivenle inildiğini hatırlatalım ama denizi ve plajı neredeyse tüm Alanya’da olduğu gibi kum kaplı. Tekne turlarının uğradığı koylardan biri olan Ulaş Plajının da etrafı yemyeşil ağaçlarla ve çiçeklerle sarılı.
 

Alanya’da Daha Sessiz Daha Sakin

Akdeniz kıyıları genellikle kalabalık olmasıyla dikkat çekiyor. Alanya da yaz dönemi boyunca oldukça kalabalık. Sakin kıyıları bulmak pek öyle kolay bir iş değil. Ancak sakinlik ve sessizlik arayalar için de alternatifler olduğu müjdesini buradan vermek boynumuzun borcu! Deniz keyfini daha sakin ve sessiz bir ortamda sürmek isteyenleri buraya tarafa alalım!

Mahmutlar Plajı: Mahmutlar Çarşısı, Alanya’nın en sakin beldeleri arasında yer alıyor. Hal böyle olunca, Mahmutlar Plajı da sakinliği ile dikkat çekiyor. Plaj ve deniz yer yer kum kayalarından oluşuyor. 5 kilometrelik kıyının bir kısmı doğal plaj yapısında. Huzurlu, sakin ve sessiz bir gün geçirmek, kafa dinlenmek, kendiyle daha çok baş başa kalmak isteyenler, tercih hakkını Mahmutlar Plajından yana kullanmalı.

Koru Plajı: Alanya Gazipaşa’ya 3 kilometre mesafede yer alan Koru Plajı, bölgede mutlaka görülmesi gerekenler listesinde yer alıyor. Çünkü burası tam anlamıyla bir doğa harikası! Öyle ki, kendi kendini filtreleyebilen üç doğal havuza sahip bir deniz düşünebilirsiniz. Koru Plajında denize girme deneyimini yaşamadan Alanya’dan dönmeyin diyoruz.
 

Alanya Plajları Hakkında

Alanya’da tatil yapmanın en keyifli yanlarından biri diğer turizm merkezlerine göre biraz daha hesaplı olması. Çünkü bölgedeki hemen hemen bütün plajlara ücretsiz olarak giriliyor. Bununla da kalmıyor; duş, tuvalet, şezlong gibi hizmetler de ziyaretçilere ücretsiz olarak veriliyor. Çünkü tüm bunlar belediye hizmeti kapsamında yer alıyor… Plajlarda güvenlik de üst seviyede! Tur tekneleri ve su sporlarına ait deniz taşıtları belli bir mesafeden daha fazla kıyıya yaklaşamıyor. Yüzme alanları bariyerlerle belirlenmiş durumda. Kıyılarda özel güvenlik görevlileri bulunuyor ve acil durumlarda hemen müdahale ediyorlar.
 

Alanya’ya Nasıl Gidilir?

Alanya’ya gitmeye karar verdiyseniz, sırada nasıl gideceğiniz konusu var demektir. Havayoluyla güneye inmeyi tercih ediyorsanız Antalya Havalimanı’na uçabilirsiniz. Ancak Antalya Havalimanı ile Alanya arasının da 120 kilometre olduğunu hatırlatalım. Bunun yanı sıra Alanya’nın doğusunda, 40 kilometre mesafede konumlanan Alanya Gazipaşa Havalimanı da bir başka seçenek olarak karşınıza çıkıyor.

Güneye karayoluyla inecekseniz Antalya'nın doğu çıkışından duble karayolunu kullanarak Alanya'ya ulaşabiliyorsunuz. Doğu'dan ise Mersin üzerinden Anamur-Alanya Karayolu üzerinden Alanya’ya gitmeniz mümkün.

Sizde Alanya'da denizin keyfini yaşamak istiyorsanız Alanya Tekne Turlarımıza katılabilirsiniz. 

  • 164