Alanya Nerede? Nereye Bağlı? Nasıl Gidilir? 2021 Gezi Rehberi

Alanya Nerede? Nereye Bağlı? Nasıl Gidilir?

Alanya, Antalya ilinin doğusunda yer alan bir ilçedir. Turistik bir ilçe olması nedeniyle her yıl yerli ve yabancı birçok turist ağırlar. Eşsiz denizi ve sahiliyle ünlüdür. Kuzeyinde Toroslar, güneyinde ise Akdeniz yer aldığından muhteşem bir doğaya sahiptir. Antalya şehir merkezine, sadece 125 kilometre uzaklıktadır.

Alanya’yı gezmek isteyenler tarafından Alanya nerede nereye bağlı nasıl gidilir gibi sorular ön planda merak edilir. Alanya’nın Antalya’ya bağlı bir ilçe olduğu birçok insan tarafından bilinir. Nasıl gidileceği ise kişilerin tercihine bağlıdır. Kara yolu ya da hava yolu tercih edilebilir.

Alanya Nerede?


Alanya, Antalya il merkezinin doğusunda yer alır. Türkiye’nin Akdeniz kıyılarında yer alan bir ilçesidir. Her yıl ağırladığı turist sayısına bakılarak, ülkenin önemli turizm merkezlerinden biri olduğu söylenebilir. Kolay ulaşımı, konaklama imkânlarının fazlalığı, denizinin ve sahilinin güzelliği bu kadar popüler olmasının nedenlerinden bazılarıdır.

Gezilecek ve görülecek yerleri oldukça fazladır. Alanya’da tatilini geçiren birinin sıkılması mümkün değildir. Yer olarak Manavgat ve Gazipaşa ilçeleriyle komşudur. Akdeniz bölgesinde yer alır ve denize kıyısı olması ilçenin turizm anlamında en büyük avantajıdır. Sahilinin ve denizinin temizliği nedeniyle her yıl birçok turistin akınına uğrar. Yerli turistler yanında, yabancı turistler tarafından da sıkça ziyaret edilen bir ilçedir.

Alanya’ya Ne Zaman Gidilir?


Alanya dört mevsimin dördünde de ayrı bir güzelliğe sahiptir. Deniz manzarası hava koşulları fark etmeksizin her zaman büyüleyicidir. Bu güzelliği sadece seyretmek için bile uzak yerlerden gelinebilir. Ağırlıklı olarak turist ağırladığı mevsim yaz mevsimidir.

Denize girilebilecek bir bölge olması sebebiyle yaz mevsiminde hareketlenme yaşanır. Oteller full çalışır ve bölgede bir turist yoğunluğu oluşur. Sonbahar ve ilkbahar aylarında da kısmen yoğunluk devam eder çünkü güney sahillerinin sıcaklığı Alanya ilçesi için de geçerlidir. Kış aylarında ise otellerde yoğunluk büyük ölçüde azalır. Denize girilmediği zamanlarda bölge oldukça sakindir. Her ne kadar yabancı turistler dört mevsim boyunca Alanya’nın denizine girmeye devam etse de yerli turistler için aynı durum söz konusu değildir.

Alanya’ya Nasıl Gidilir?


Alanya’ya kara yolu ile ya da hava yolu ile gidilebilir. Özel araçla ya da otobüs firmalarının sağladığı ulaşım imkânı ile Alanya’ya gitmek mümkündür. Akdeniz bölgesinde yer aldığı için Marmara ve Karadeniz bölgesine bir hayli uzaktır. Yine de kara yolculuğunu sevenler ve kendi aracının konforundan vazgeçemeyenler Alanya’ya kara yolu ile gitmeyi tercih edebilir.

İkinci yol ise hava yoludur ki; daha sıklıkla tercih edilir. Özellikle uzak şehirlerden ve yurt dışından gelecek turistler için avantajlı bir ulaşım yoludur. Antalya il sınırları içerisinde iki tane havalimanı bulunduğu unutulmalı ve bilet alımları ona dikkat edilerek yapılmalıdır.

Alanya nerede nereye bağlı nasıl gidilir sorularını merak edenler için hava yolu ulaşımını özellikle anlatmak gerekir. Antalya Havalimanı’na ya da Gazipaşa Havalimanı’na iniş yaparak Alanya’ya rahatlıkla gidebilirsiniz.

Alanya’da Nerede Kalınır?


Alanya ilçesi sınırları içerinde sayısız otel ve pansiyon mevcuttur. Konaklama konusunda hiç sıkıntı yaşamayacağınız bir tatil bölgesidir. Yalnızca yaz aylarındaki yoğunluk göz önünde bulundurulmalı ve önceden rezervasyon yaptırılmalıdır.

Tam pansiyon usulüne göre çalışan oteller yoğunluktadır. Otele giriş yaptıktan sonra tüm yemeklerden ve ikramlardan faydalanabilirsiniz. Üstelik neredeyse her tam pansiyon otelin kendi sahili bulunur. Böylece Alanya denizinin gün içinde istediğiniz saatlerde tadını çıkarabilirsiniz. Otel dışında pansiyon seçenekleri ya da ev kiralama imkânı da bulunmaktadır.

Alanya’ya Ulaşım Nasıl Sağlanır?


Alanya’ya ulaşım sağlamak son derece kolaydır. Alanya nerede nereye bağlı nasıl gidilir gibi soruların kafanızı kurcalamasına hiç gerek yoktur. Öncelikle kara yolunu kullanarak Alanya’ya çok rahat bir şekilde ulaşabileceğinizi bilmelisiniz. Özel aracınızla ya da şehirlerarası otobüslerle kara yolunu kullanarak Alanya’ya ulaşım sağlayabilirsiniz.

İkinci seçenek ise hava yoludur. Uçakla Antalya Havalimanı’na iniş yapıldıktan sonra devamında kara yolu kullanılır. Daha hızlı bir yol olması nedeniyle hava yolu sıklıkla tercih edilir. Havalimanından sonraki yolculuğunuzda otobüs firmalarını, özel transferi ya da araç kiralamayı düşünebilirsiniz. Tüm transfer türlerinin kendine göre avantajları vardır. Havaalanından taksi ile ulaşım da bir başka seçenektir. Ağırlıklı olarak tercih edilen transfer yolu özel transferdir.

Antalya merkeze 125 km mesafede yer aldığından, gideceğiniz otele göre değişmekle birlikte yaklaşık olarak bir buçuk saatlik bir yolculuk size bekliyor olacaktır. Aracın konforlu olması halinde hızlı ve güvenli bir şekilde Alanya’ya ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Ayrıca Gazipaşa Havalimanı’na iniş yaparak Alanya’ya ulaşım sağlayabilirsiniz. Gazipaşa Havalimanı ile Alanya arası uzaklık sadece 42 kilometredir. Antalya merkeze göre mesafe daha yakındır. Gazipaşa Havalimanı’na bulunduğunuz şehirden doğrudan uçuş olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir.

Alanya’da Ne Yenir?


Eğer yemek sizin için önemliyse, gittiğiniz ve gezdiğiniz yerlerin genellikle yemekleriyle ilgilenirsiniz. Çoğu insan yemek yemekten ayrı bir zevk alır ve yöresel tatları denemekten hoşlanır. Alanya’yı ziyaret edenler de Alanya’da ne yenileceğini merak edebilirler.

Yabancı turistler Türk mutfağının tüm lezzetlerini Alanya’da bulabilirler. Türk yemeklerinin dünyaya tanıtılması anlamında iyi bir mutfağa sahiptir. Özellikle bazı otellerde Türk geceleri düzenlenir ve o gün Türk yemeklerine ve lezzetlerine yer verilir.

Sahili olan bir ilçe olması nedeniyle Alanya’da taze balık yiyebilirsiniz. Izgara olarak tercih ettiğinizde sağlıklı ve lezzetli bir öğün tüketmiş olursunuz. Genellikle balık restoranlarına rastlansa da ocakbaşı kültürü de vardır. Bunun dışında köy kahvaltılarıyla da ünlüdür.

Alanya Gezilecek Yerler


Alanya Kalesi ve Kızıl Kule, Alanya’daki tarihi yapılardandır ve bu bölgeye gidenlerin mutlaka görmesi gereken yerlerdir. Damlataş ve Dim Mağaraları da Alanya sınırları içerisinde olup gezilecek yerler arasındadır.

Alanya en çok plajlarıyla ünlüdür. Bu ünlü plajlardan iki tanesi İncekum ve Kleopatra plajlarıdır. Bu iki plaj dışında da neredeyse Alanya’nın tüm sahil şeridi boyunca denizin ve kumsalın tadını çıkarmanız mümkündür. Alanya Arkeoloji Müzesi, Atatürk Evi, Hıdırellez Kilisesi gibi gezilecek farklı yerleri de vardır.

Alanya Gece Hayatı


Alanya’nın gece hayatı oldukça hareketlidir. Bölgede yer alan otellerin kendi disko ve barları dışında bağımsız olarak hizmet veren gece kulüpleri de vardır. Alanya’da hayatın 24 saat boyunca kesintisiz olarak sürdüğünü söylemek mümkündür. Gündüz denizinin ve kumsalının tadını, gece ise gece hayatının tadını çıkarabilirsiniz.

Alanya’nın gece hayatı dünya çapında ün salmıştır. Yabancı turistler tarafından da yoğun ilgi görür. Gece kulüplerinde yabancı turistlerin yoğunluğu dikkat çeker. Sabahın ilk ışıklarına kadar eğlenmeye devam edebileceğiniz, müziğin hiç durmadığı gece kulüpleri vardır. Alanya’nın neredeyse her bölgesinde farklı gece kulüpleri dağılmış durumdadır.

Otelde konaklayanlar, hiç otelin dışına çıkmalarına gerek kalmadan otelin barından faydalanabilirler. Bazı otellerde gece kulübü tarzında düzlenmeler yapılmıştır ve aynen diğer gece kulüplerinde olduğu gibi müzik eşliğinde eğlenme imkânı sunarlar. Yerli ve yabancı içkilerin satıldığı bu kulüpler herkesin kullanımına açıktır. Bazı gece kulüplerinde damsız girilmez kuralı geçerli olabilir, bu duruma karşı hazırlıklı olunmasında da fayda vardır. Doyasıya eğlenmek isteyenler için Alanya’nın gece hayatı bir numaradır.

Alanya’nın en güzel koylarında tatilinizi geçirmek için alanya tekne turu sayfamızı ziyaret edin.

  • 80