Bozburun Gezi Rehberi Bozburun Nerede Nasıl Gidilir? Gezilecek Yerler

Bozburun Gezi Rehberi

Her ne kadar coğrafi özellikleri nedeniyle Bozburun diye anılsa da yaşayacağınız deneyimden sonra bu boz burunu asla unutamayacağınızdan emin olabilirsiniz. Hani öyle yerler ve öyle anlar vardır ki insanın oracıkta zamanı dondurası gelir… İşte Bozburun da onlardan biri. Zaman dursun isteyeceksiniz, akıp gittikçe isyan edeceksiniz. Marmaris’in bu küçük, şirin ve özel köşesinde geçireceğiniz zamanı daha da değerli ve unutulmaz kılmak istiyorsanız söyleyeceklerimize kulak verin!

Birbirinden güzel koyları ve çok özel plajlarıyla Marmaris, Muğla’nın ve tabi Ege’nin en popüler noktalarından biri... Her yıl gerek yurtiçinden gerekse yurtdışından milyonlarca turisti buraya akın ediyor. Kentin ünlü plajları ve civarında konumlanan antik kentleri farklı milletlerden insanları kendine çekmeye devam ediyor.

Marmaris’in cazibe noktalarından biri de Bozburun. Adının boz olduğuna bakmayın, kendi değil. Burada yaşayacağınız tatil deneyimi her zaman aklınızın bir köşesinde duracak ve hatta her sene buraya yeniden gelmek isteyeceksiniz. Bozburun, popüler turizm merkezlerine kıyasla bakirliğini pek çok açıdan koruyan bir tatil beldesi. Bunda coğrafi konumunun ve ulaşım zorluklarının etkisi oldukça fazla elbette… Marmaris’e 49 kilometre uzaklıkta konumlanan Bozburun’a virajlı ve dar dağ yollarından ulaşıyorsunuz. Konaklayacağınız işletmelere ise minik limanından kalkan takalarla gidebiliyorsunuz. Tatiliniz bu yolculuklarla beraber daha da renkleniyor.

Mavi bayraklı plajında oldukça keyifli vakit geçirebileceğiniz Bozburun’da laciverte çalan denizde serinlemeye doyamayacaksınız. Gün batımını izlerken gün hiç batmasın, güneş hep o çizgide asılı kalsın ve gökyüzünün kızıla çalan rengi asla kaybolmasın isteyeceksiniz. Akşamüstü deniz üstündeki iskelelere atılmış tahta masa ve sandalyelerde Ege’nin muhteşem otlarını, zeytinyağlı yemeklerini, mezelerini ve deniz ürünlerini hayata ve mutluluğa kadeh kaldırarak keyifle yiyeceksiniz. Peki, Bozburun’a gitmek için hala neyi bekliyorsunuz?
 

Bozburun’da Gezilecek Yerler

Bozburun elbette sadece deniz ve güneşten ibaret değil. Ege’de bir tatil noktasından söz ediliyorsa orada tarihten, antik kentlerden ve kalıntılardan da söz etmek gerekiyor. İşte Bozburun Yarımadası’nın çevresinde de 10 tane antik kent konumlanıyor. Zira kentin de bilinen en eski adı Tinos veya Timnos... Larymna Antik Kenti ise Bozburun’u kapsıyor. Kalıntılarını bugün görmeniz mümkün...

Bozburun yat turizmi için de oldukça ideal bölgelerden biri. Özellikle yelkenliler ve gulet tekneler burada son derece popüler. Hatta motorlu ahşap guletler Bozburun’da imal ediliyor. Beldede ve civarında gulet yapımı için kurulmuş pek çok atölye var.

Burası daha çok dinlenmek, sakin zaman geçirmek isteyenlerin tercih ettiği bir tatil noktası... Eğlenceli bir gece hayatı arayanlar 49 km kadar yolu geri gidip Marmaris’e ulaşmalı ya da tercihini Bozburun’dan yan yapmamalı. Burada yapabileceğiniz en iyi aktiviteler bol bol yüzmek, ormanın içinde doğa yürüyüşleri yapmak, temiz havayı içinize doldurmak, civardaki tarihi yerleri gezip görmek…
 

Bozburun Koyları

Bozburun yakınında birbirinden güzel farklı koylar da var tabi. Gitmişken bu koylarda da deniz keyfi yapabilirsiniz. Ancak bu koylara daha çok tekne turlarıyla ulaşabileceğinizi söylemeliyiz. Dilerseniz şahsi olarak tekne de kiralayabiliyorsunuz. Tekne turu ile ziyaret edebileceğiniz koylar ise şöyle: Ada Boğazı, Serçe Limanı, Bozukkale, Üç Taş, Akvaryumv ve Dirsekbükükoyları…
 

Bozukkale Limanı

Bozukkale Limanı Bozburun’a gitmişken görmeden dönmemeniz gereken yerler listesinde yer alıyor. Yarımadanın güneybatısında konumlanan Bozukkale Limanı tekne turlarının da uğrak noktalarından biri ve tarihi MÖ 7. yüzyıla dayanıyor. Koyun girişindeki tepede antik kent kalıntılarını görebilirsiniz. Bu kalıntılar arasında hala sapasağlam duran kale, üç sarnıç, akropol ve nekropolon bulunuyor.
 

Larymna Antik Kenti

Larymna Antik Kenti’ne, Bozburun’dan 45 dakikalık bir yürüyüş yaparak ulaşabiliyorsunuz. Burada yer alan Asar Tepesi’nde kentin sağlam kalıntılarını da görebiliyorsunuz. Larymna, “Kum Halkı” anlamına geliyor ve kent MÖ 2000’lere uzanıyor.
 

Bozburun’a Nasıl Gidilir?

Bozburun’a ulaşmanın çeşitli yolları var. Marmaris merkeze 49 kilometre uzaklıkta olan bu şirin beldeye merkezden kalkan minibüslerle ulaşabilirsiniz. Özel araçla gitmeyi tercih ederseniz Marmaris-Datça yolunu kullanmalısınız.

Sizde Bozburun koylarını tekne turlarıyla gezmek istiyorsanız hemen Bozburun Tekne Turları sayfamıza gözatın. 
 

  • 155