Cennetten Bir Köşe: Gemile Adası Nerede Nasıl Gidilir? | TekneTur.Net

Cennetten Bir Köşe: Gemile Adası Nerede Nasıl Gidilir?

Akdeniz’in muhteşemliğini taçlandıran Gemile Adası, şirin yerleşim yerleri ve kiliseleri ile her yıl binlerce turistin ilgi odağı olmayı başarıyor. Fethiye gezilecek yerler listenize Fethiye Gemile Adası’nı eklemeyi unutmayın. Fethiye Körfezi’nin doğu kısmında ve Ölüdeniz hinterlandında bulunan bu Gemile Adası’nın aynı zamanda harika bir plajı vardır. Gemile Plajı ya da Gemile Koyu, adanın en güzel yeridir. Fethiye Kayaköy üzerinden karayolu ile 5 km uzaklıkta olan Gemile Adası, Aziz Nikola Adası olarak da bilinir. Ortaçağ’daki denizcilerin rehber kitabında Aziz Nikola adına yapılmış bir kilise olduğu söylenir. Bu söylenti nedeniyle Ortaçağ’da Aya Nikola Adası olarak bilinen bu ada, Bizans İmparatorluğu’na ev sahipliği yapmıştır.

Gemiler Adasına Nasıl Gidilir?

Gemiler koyu nasıl gidilir sorusunu merak edenler için yanıtlayalım. Gemiler Adası’na deniz ya da kara yoluyla ulaşım bulunur. Gemiler Koyu’na karayolundan ulaşmak isteyenler Fethiye-Kayaköy rotasını takip edip Gemiler tabelasından devam edebilirler. Gemile Adası’na deniz yolu ile ulaşmak isteyenler, Fethiye merkezden kalkan teknelere binebilir ve adaya ulaşabilir.

Fethiye Tekne Turları’nı incelemek için hemen TIKLAYIN.

 

Gemile Adası Tarihçesi

Gemiler Adası tarihi oldukça uzundur. Ortaçağ’da kara ulaşımının zor ve tehlikeli olması insanları deniz yolculuğu yapmaya itmiştir. Uzun süren deniz yolculukları, korunaklı bir limanı olan ve azizlerin bulunduğu birçok kilisenin olduğu durakları önemli hale getirmiştir. Gemiler Adası da bu önemli limanlardan birisidir.

Gemile Adası’nın güney kısmı oldukça sarptır fakat kuzey yamacı denize uzanır. Adanın kuzey kısmında ise surlar bulunur. Eski çağlardan bugüne kadar depremlere maruz kalmış yapıların kalıntıları, iskele ve antrepo gibi yapıların bir kısmı su altında kalmış. Gemiler Adası’nda eski bir Ortaçağ kentinin kalıntıları vardır. Dört tane büyük kilise, mezar anıtları, zahire depoları ayrıca sarnıçlar gibi yapı grupları mevcuttur.

Yapıların bir kısmı İ.S. 5.-6. Yüzyıla aittir. Batı kilisesi, bekçi kulübesinin çok yakınındadır. Bu kilisenin apsis ve vaftiz yeri haricindeki tüm alanları su altında kalmış. Diğer kilise adanın batısından zirveye doğru uzanan patika üzerindedir. Bu kilisenin yalnızca apsis ve kubbesi ayakta kalmıştır. Adanın doğusunda kalan kilise ise tamamen yıkılmış durumdadır. Bu kilisenin biraz ilerisinde geniş nekropol alanı ve anıt mezarlar vardır.

Zirvede bulunan görkemli kilise ise Aziz Nikola’ya adanmıştır. Konumu ve mimarisi ile adadaki tüm yapıların içinde öne çıkan Zirve Kilisesi, tüm ihtişamı ile dikkatleri çeker. Kilisenin batı bölümündeki narteks ve naosun bir kısmı kayadan oyulmuş. Nartekste zemin altı bir sarnıç bulunur. İç mekan ise üç nefe ayrılmış. Kilisenin doğu kısmında yarım daire biçiminde basamaklı synthronon yani rahiplerin oturma yeri vardır. Templon ve altar kaideleri ile mozaik zemin kilisede dikkat çeken özellikler arasında yer alır. Mozaik düzlemin üstünde bulunan mitolojik ve dini tasvirler ile geometrik desenler odak noktasıdır.

 

Gemiler Koyu Kamp Alanları

Gemile Koyu’na giriş yapabilmek için belli bir miktarda ücret ödemeniz gerekiyor. Bu koyda bir kafe işletmesi bulunuyor. Burada yiyecek ve içecek ihtiyacınızı kolay bir şekilde karşılayabilirsiniz. Küçük ve huzurlu bir koy olan Gemile Koyu Kamp Alanı için ahşap platformlara çadır kurabilirsiniz. Huzurlu, doğa ile başbaşa ve muhteşem bir tatil geçirmek için bu kamp alanı ideal bir seçim olacaktır. Kamp alanına çadır kurmak için yine bir ücret ödemeniz gerektiğini belirtelim. Bunun dışında koyun ıssız kısımlarına giderek yine kamp yapabilirsiniz. Macera severler için doğa ile iç içe güzel bir tatil olacağına eminim.

Sizde Fethiye’nin koylarını, plajlarını ve doğal güzelliklerini görmek istiyorsanız Fethiye Tekne Turu sayfamızı ziyaret ediniz. 

 

  • 1514