Dalış Hakkında Bilmeniz Gerekenler 2021- TekneTur.Net

Dalış Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Dalış sporu son yılların en gözde su sporları arasında yer alır. Oldukça ciddi bir aktivite olan dalış sporu bir kez yapıldıktan sonra tutkuya dönüşen spor olması nedeni ile de sıkça tercih edilir. Günümüzde yaz dönem tatillerinin birçoğunu insanlar dalış sporunu içine alacak şekillerde yaparlar. Gruplar halinde gerçekleşen dalış aktivitesi ile denizin derin sularında farklı bir dünyaya giriş yapmak mümkün olur.

Profesyonel dalış sporu ile uğraşan ve yeni dalmaya başlayan sporcular için bilinmesi gereken bazı kurallar bulunur. Son derece ciddi olan bu sporda bilmeden yapılacak bir hata dalış sırasında ciddi sağlık problemleri doğurabilmektedir.

Dalmadan Önce Ekipmanlarınızı Kontrol Etmelisiniz

Dalış sırasında yaşanabilecek her türlü problemin önüne geçebilmek için dalmadan önce gerekli ekipmanların kontrol edilmesi gereklidir. Dalış sırasında hem kendinizin hem de size eşlik edecek olan kişinin ekipmanlarını kontrol etmek dalış sırasında akılda kalacak sorunların da giderilmesini sağlar. Hayati tehlikeler ile karşılaşmamak için dalıştan önce erinmemek ve her bir ekipmanı detaylı şekilde kontrol etmek gerekir.

Dalışa Hazır Olmadan Dalmamalısınız

Dalış sporu öncesinde sağlık kontrollerini yaptırmak gerekir. Şayet yüzmek bütün vücut kaslarını çalıştıran bir faaliyettir. Herhangi bir aksamda problem olması durumunda yapılacak dalış neticesinde suyun derinliklerinde ciddi sakatlıklar yaşanması mümkün olabilir. Bu nedenle her ne koşulda olursa olsun çevre baskısı gibi durumlardan etkilenmemek ve hazır olunmadığı müddetçe dalış yapmamak gerekir. Fiziki ve zihinsel anlamda kendini hazır hissetmeye başladıktan sonra dalmak en sağlıklısıdır.

Dalış esnasında önemli olan bir diğer husus dalış alanının dalışa uygun olup olmadığıdır. Eğer dalış ile ilgili dalgıçların içerisinde bir kuşku ya da sorun varsa bunun eğitmenlere bildirilmesi gerekir. Zorla yapılacak dalışlardan verim alınması mümkün değildir.

Asla Yalnız Dalmamalısınız

Dalış, eşli yapılması gereken bir spordur. Bu nedenle mutlaka dalış için bir dalış eşi olması gerekmektedir. Dalış konusunda profesyonel eğitimi ve dalış deneyimi olan bir eş ile dalmak her koşulda su altında oluşabilecek problemleri kolayca aşmayı sağlar. Su altında yaşanacak aksaklık durumunda dalış eşine bilgi vermek ve ondan yardım alarak hayatta kalmak mümkün olur.

Dalışı tek başına gerçekleştirmek bütün sorumlulukları tek başına kabul etmek anlamına gelir. Dalış esnasında uygulanacak birçok kurtarıcı hamlenin de dalgıç eşleri tarafından yerine getirildiği asla unutulmamalıdır.

Nefesinizi Tutmamanız Gerekir

Dalış sporunda bilinmesi gereken en ön emli konu nefesin su altında tutulmaması ve normal şekilde alınmaya devam edilmesi gerektiğidir. Profesyonel dalgıçlar hiçbir koşulda nefesin tutulmaması gerektiğini iyi bilir. Bu durum eğitimlerde adeta altın kural olarak yer alır. Ciddi yaralanmalara neden olmamak ve dalışı profesyonel koşullarda bitirmek için nefesi olabildiğince doğal bir şekilde almak ve vücuda bu doğrultuda zarar vermemek gerekir.

Yükselme ve Alçalma ile İlgili Pratik Yapmalısınız

Nefes kadar önemli olan bir diğer konu ise dalış esnasındaki alçalma ve yükselme durumlarıdır.  Denize girildiği andan itibaren dalış başlamış demektir ve bu noktadan sonra artık acele etmeden kurallara uygun şekilde istenilen rotaya ulaşmak için dalış mesafesini iyi ayarlamak gerekir. Dalış esnasında eğer tavsiye edilen dalış hızı geçilirse vücutta buna bağlı olarak kan akışında değişimler meydana gelebilir.  Bununla birlikte aşırı hızlı yükselmeye çalışmak da yine istenmedik kramplara ve problemlere yol açabilmektedir. Olası problemlere karşı önlem almak için acele etmeden olması gereken hızda dalışı gerçekleştirmek ve eğlenmek amacı bile olsa hızlanmaya çalışmamak önemli bir konudur.

Eğitiminiz Çerçevesinde Dalmayı Bilmelisiniz

Dalış sporu oldukça geniş ve kapsamlı bir spordur. Dalış eğitimi de buna bağlı olarak oldukça geniş ve çetrefillidir. Dalış için alınan eğitimin seviyesine göre dalış yapmak dalışın başarı ile sonuçlanması açısından önemlidir. Eğer alınan eğitimin üzerinde bir dalış gerçekleştirilirse bilmeden birçok hata yapmak mümkün olacağından denizin altında istenmedik durumlar ile karşı karşıya kalınması mümkün olur. Eğer dalış konusunda üst düzey bir merak varsa da bu durumda dalışın bütün kademeleri tamamlanmalı ve daha sonra detaylı şekilde dalışa geçilmesi en uygun olanıdır.

Spora Önem Vermeli ve Vücudunuzu Korumalısınız

Yüzmek bütün kasları aynı anda çalıştıran bir spordur.  Suyun altı ne kadar rahatlatıcı olsa da akıntıya karşı yüzme deneyimleri birçok durumda vücudun erken yorulmasını sağlar. Özellikle su koşulları zorlu olduğunda dalışta erken yorulma meydana gelebilir. Vücut için gerekli özeni göstermek ve beslenme düzenine özen gösterilerek gerekli spor faaliyetlerini aksatmadan sürdürmek deniz altında rahat hareket etmeyi salar. Her koşulda mücadeleci olan bir vücut akıntıya karşı asla zorluk çekmez ve son derece rahat bir şekilde dalışın bitirilmesi mümkün olur.

Aşırı kilo, ham bir vücut, yorgunluk ve alkol gibi etkenler dalgıçlar için en tehlikeli durumlardır. Bu sorunlar su altında vurgun olarak adlandırılan komplikasyonların meydana gelmesinde etkili rol oynar. Bu gibi rahatsızlıkların söz konusu olduğunda dalış yapılmamalı ve gerekli şartlar sağlanana kadar gerekli çalışmalar yapılmalıdır.

 

1/3 Kuralına Önem Vermelisiniz

Su altı dünyası uçsuz bucaksızdır. Bu nedenle dalgıçlar derine indikçe daha da gitmek ister.  Suyun büyüsüne kapılmak dalgıçlara zor anlar yaşatabilir. Bu nedenle kurallara bağlı kalmak ve oksijen seviyesinin elverdiği süreçte dalışı gerçekleştirmek gerekir. 1/3 kuralında tüp içerisindeki hava 3’e bölünür ve her biri eşit şekillerde kullanılmalıdır. İlk dilim suya dalış için, son dilim sudan çıkış için orta dilim ise rezerv için saklanmalıdır. Hem güvenlik hem de emniyet açısından tüpteki oksijene dikkat edilmeli ve kurallar gereğinde dalış seviyesi belirlenmelidir.

  • 73