Demre Kamp Alanları Ücretli Ücretsiz Camping Yerleri 2021

Demre Kamp Alanları Ücretli Ücretsiz Camping

İnsanlar, günlük hayatın bunaltıcılığından kaçıp saklanacakları bir yere her zaman ihtiyaç duymaktadır. Özellikle dünyanın kalabalıklaştığı ve insanın kendisi ile baş başa kalabileceği alanların sınırlı hale geldiği bu çağda doğa, insanlara kendilerini dinlemeleri için büyük bir nimet olarak durmaktadır. Ağaçlıklar, yeşillikler, temiz hava, deniz, göller ve daha birçok güzelliği ile doğa, insanoğlunu için adeta zihinsel bir terapi olanağı sunmaktadır.

Doğa ile baş başa kalmak isteyenlerin sıklıkla başvurdu yöntem ise kampçılıktır. Camping olarak da adlandırılan kampçılık, doğanın tam içerisinde çadırda yaşamak anlamına gelmektedir. Elbette camping sadece çadırda yaşamak ile sınırlı değildir. Bunun yanı sıra geziler, tırmanışlar ve farklı kampçılık faaliyetleri bulunmaktadır. Türkiye, kamp alanları açısından oldukça zengin bir ülkedir. Ülkenin dört bir yanında ücretli ve ücretsiz kamp alanları bulunmaktadır.

Kamp Türleri

Kampçılık denildiği insanların akıllarına sabit ve tek bir olgu gelmemelidir. Esasında kampçılık, çok yönlü bir aktivitedir. Yapılma biçimi, kullanılan araç gereçler, bu esnada gerçekleştirilen faaliyetler açısından kamplar Genel tanımlamaya göre iki tür kampçılık bulunmaktadır:

Teknik Kampçılık

Bu kampçılık türü, esasen aksiyon sevenler tarafından sıklıkla tercih edilen türdür. Yalnızca çadırda kalmak ya da sabit bir yerde kamp yapmak değil, sürekli hareket halinde olmak, yürümek, tırmanmak gibi aktiviteleri de içerir. Kampçılar, ihtiyaçları olan bütün malzemeleri sürekli olarak sırt çantalarında yanlarında taşımaktadır.

Keyif Kampçılığı

Bu kampçılık türü ise daha çok aileler tarafından ya da daha sakin bir kamp yapmak isteyenler tarafından tercih edilmektedir. Kamp yeri sabittir, bir defa gelindikten sonra gidilinceye kadar burada kalınmaktadır. Zaman zaman çevre yürüyüşlerine çıkılsa da, teknik kampçılıkta olduğu gibi aksiyonlardan uzak durulmaktadır.

Hangi Çadırlar Tercih Edilmelidir?

Kullanım amaçlarına bağlı olarak imal edilmiş olan pek çok çadır çeşidi bulunmaktadır. Kampçılar da yapacakları kampın niteliğine göre çadır seçimi yapmalıdır. Çadır seçiminde, kampın hangi mevsimde yapılacağı, hangi coğrafi bölgede yapılacağı ve kampın yapılacağı zamanda o bölgedeki hava durumunun nasıl olduğu dikkate alınması gereken konulardandır. Eğer yağışlı bir mevsimde ve yağışın bol olduğu bir coğrafyada kamp yapılacaksa, tercih edilecek çadırın mutlaka su geçirmez özelliğe sahip olduğundan emin olunmalıdır. Kamp yapılacak alan dağlıksa ve sert iklim koşullarına sahipse, iskeleti güçlü olan ve rüzgârlarda savrulmayacak kadar dayanıklı olan çadırlar tercih edilmelidir. Çadır kampçının en önemli malzemesidir. Çadırda meydana gelecek bir olumsuzluk, kötü hava koşullarında geceyi dışarıda geçirmek zorunda bırakabilmektedir. Çadır kamp yapmak isteyenler, tüm bu noktaları dikkate alarak çadır seçimi yapmalıdır.

Kampta Ne Yenilir?

Beslenme ihtiyacı, kampçılığın en temel ihtiyaçlarından birisidir. Özellikle de teknik kampçılıkta sürekli hareket halinde olunduğundan dolayı, enerji kaybı da yüksek olmaktadır. Bu enerji kaybını karşılayabilecek, aynı zamanda tok tutacak ve de taşınması kolay besinler tercih edilmelidir. Keyif kampçılığında sabit bir yerde durulması, çevreden yiyecek temin etme gibi durumlar söz konusu olsa da teknik kampçılıkta bu mümkün değildir. Bu nedenle de doğada kalınacak günler iyi hesap edilerek, o günler boyunca yetecek kadar yiyecek tedarik edilmelidir. Bu bağlamda kampçıların en çok tercih ettiği besinler, kutulu konservelerdir. Taşınmalarının kolay oluşu, yüksek besin değerine sahip olmaları ve kolay hazırlanıp yenilebilir olmaları nedeniyle özellikle ton balığı konserveleri tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra paketli ekmek ya da hamur ürünleri de, karbonhidrat içerikleri nedeni ile kullanılmaktadır.

Kampçının Çantasında Mutlaka Olması Gerekenler

Doğa ile baş başa kalmak her ne kadar kulağa güzel görünse de ciddiye alınması gereken bir uğraştır. En küçük bir detayın atlanmış olması, doğa karşısında çaresiz kalmaya neden olabilmektedir. Bu yüzden de kampçı çantası hazırlarken azami özen gösterilmeli ve her şeyin eksiksiz olarak yerleştirilmesine dikkat edilmelidir. Bir kampçı çantasının olmazsa olmazlarının başında su mataraları gelmektedir.

Özellikle teknik kampçılıkta, su kaynaklarından uzaklaşılan yürüyüşler açısından mataralar hayati önem taşımaktadır. Bunun yanı sıra ateş yakmak için de mutlaka kibrit ya da çakmak tedarik edilmektedir. Bu da yine teknik kampçılar açısından olmazsa olmaz bir materyaldir. Aksi halde kampçılar bütün bir geceyi soğukta ve karanlıkta geçirmek zorunda kalabilmektedir. Demre kamp alanları bölgesinde kamp yapacak olan kişiler, bu kampa çıkmadan önce çantalarını iyice kontrol etmelidir.

İlkyardım Malzemelerinin Önemi

Demre camping serüvenleri boyunca bireyler pek çok tehlike ile karşı karşıya kalabilirler. Ummadık zamanda meydana gelen yaralanmalar ya da sakatlanmalar, kampın tadının kaçmasına neden olabilmektedir. Bu durumların önüne geçebilmek için öncelikle dikkatli olunmalıdır. Ancak ne kadar dikkatli olunursa olunsun, bazı zamanlarda kazalar kaçınılmaz hale gelmektedir.

Özellikle kanamaya sebep olacak yaralanmalara müdahale açısından ilk yardım malzemeleri hayati önem taşımaktadır. Kamp alanları genellikle şehir merkezlerinden ve dolayısıyla da sağlık merkezlerinden uzakta yer almaktadır. Bu da sağlık desteğinin hemen sağlanamayacağı anlamına gelmektedir. Bu nedenle, yaralanan kişiye ilk yardım yapılması, sağlık kuruluşuna ulaşıncaya kadar zaman kazandıracaktır.

Sargı bezi, tentürdiyot, ağrı kesici, makas, yara bandı gibi basit ilk yardım malzemeleri, bazen hayat kurtarabilmektedir. Bu nedenle de kampçıların çantasında bu aletler mutlaka bulunmalıdır. Ayrıca ilk yardım hamlelerinin nasıl yapılacağı hakkında bilgili olmak da gereklidir. Bu yüzden de kama gitmeden önce bu konuda bilgilendirici videolar izlemek, sağlıklı olacaktır.

Kampta Böcek ve Haşerelerden Korunmak

İnsanoğlu, yıllar öncesinden doğayı terk ederek şehir hayatını seçmiştir. Bu nedenle de doğaya dönüşü, artık yalnızca misafirlik olarak anımsanabilecek, kısa bir dönüştür. Artık doğanın gerçek sahipleri ise böcekler, haşereler ve türlü canlılardır. Demre kamping esnasında bu ev sahipleri rahatsızlık duyabilir ya da beslenme ihtiyaçlarını karşılamak için kamp yapan insanları tercih edebilir. Bu doğa içerisinde oldukça normal bir durumdur. Ancak kampçıların bu durumdan korunmak için tedbir alması gerekmektedir.

Alınacak basit tedbirler, haşerelerin kamp süresince sizden uzak durmasını sağlayacaktır. İlk olarak çadır kurulurken, zemin ile arasında boşluk kalmayacak şekilde kurulmalıdır ve daha da önemlisi çadırın etrafı mutlaka kum ile örülmelidir. Yani çadırın altından böceklerin girmesine imkân kalmayacak şekilde topraktan bir set yapılmalıdır.

Diğer bir tedbir olarak da böcek ve haşere kovucu spreyler ya da losyonlar kullanılabilir. Bu malzemeler de böceklerin kamp süresince sizden uzak durmasını ve hem çadırınızın hem de bedeninizin güvende kalmasını sağlayacaktır. Ancak ne kadar tedbir alınırsa alınsın, birkaç sivrisinek ısırığı almadan kamptan dönebilen insan sayısı, neredeyse yok denilebilecek kadar azdır.

Kampta Ateş Nasıl Yakılır?

Televizyonlarda gösterilen taş üzerinde ateş yakma, sürtünme kuvvetini kullanarak ateş yakma gibi eylemler sizlere çok maceralı ve zevkli görünse de, profesyonel bir teknik kampçı değilseniz bunlara heves etmemeniz gerektiğini bilmelisiniz. Bu nedenle de Demre kamp yerleri bölgesinde kamp yaparken, ateş yakmak için kibrit ve çakmak kullanmalısınız. Ancak ateş yakarken dikkatli olmanız gereken bazı hususlar bulunmaktadır.

Ateş yakmak için tutuşturucu jeller kullanılabilir. Ama tiner gibi parlayıcı özelliği olan maddeler ateş yakmak ya da ateşi harlamak için kesinlikle kullanılmamalıdır. Aksi halde ağır yaralanmaların yaşanılması kaçınılmazdır. Bir diğer husus ise ateşin ağaçlardan uzak bir yerde yakılmasıdır. Ateş yakılacak alan ile ağaçlar arasında en az 2-3 metre mesafe olmalıdır. Beklenmeyen bir rüzgâr, küçük bir kıvılcım ile büyük bir orman yangınının meydana gelmesine neden olabilmektedir. Özellikle yaz aylarında bu çok sık görülen bir durumdur.

Önce Doğaya Saygı

Kampçılıkta, özellikle de teknik kampçılıkta, hiçbir yerde yazılı olmasa ile herkes tarafından kabul görmüş ve uygulanmakta olan bazı kurallar bulunmaktadır. Bu kurallara uymayan kampçılar ise ayıplanmaktadır. Siz de iyi bir kampçı olmak istiyorsanız, işin uzmanlarının belirlemiş olduğu bu kurallara riayet ederek işe başlamalısınız.

Kampçılar için en önemli unsurların başında doğa gelmektedir. Doğa ile baş başa kalmaya gelinen bir yerde doğaya zarar verilmesi, kampçılar tarafından asla kabul görmeyecek bir durumdur. Bu nedenle de ağaçlara salıncak yapmak, ateş yakmak için ağaçları kırmak ve kamp esnasında çıkan çöpleri doğaya atmak kesinlikle yapılmaması gereken davranışlardır. Bunun haricinde kampçılar, her kamp alanından ayrılmadan önce mutlaka mıntıka temizliği yapmayı alışkanlık haline getirmiştir. Kamp alanından ayrılmadan önce, kimin attığı ayırt edilmeksizin etrafta bulunan bütün çöpler toplanılmaktadır.

Andriake Camping Kamp Alanı

Demre, Türkiye’de kamp yapmak isteyenlerin uğrak noktalarından biridir. Doğal güzellikleri ve eşsiz denizi ile ziyaretçilerine adeta görsel bir şölen sunan Demre, ücretsiz ve ücretli pek çok kamp alanına ev sahipliği yapmaktadır. Ücretli olsa da kampçıların en sevdiği kamp yerlerinin başında Andriake Camping kamp alanı gelmektedir.

Güler yüzlü işletmecileri ve kaliteli hizmetleri ile bu kamp alanı sizlere ev konforunda kamp olanağı sunmaktadır. Tamamen çam ağaçları ile dolu olan bu yerde, zemin ise boş yer kalamayacak şekilde çimlerle kaplıdır. Ayrıca 15 dakika mesafede çok güzel de bir ırmak bulunmaktadır. Kampçılar bu alanda kaldıkları sürece duş, tuvalet, elektrik ve market gibi hizmetlerden faydalanabilmektedir. Ayrıca küçük doğa yürüyüşleri yapmak için de oldukça uygun bir yerdir.

Arif’in Yeri Camping Kamp Alanı

Son yıllarda hizmete açılan bu kamp alanı, kısa süre içerisinde kampçıların ilgisini üzerine toplamayı başarabilmiş durumda. Demre’nin yüksek tepelerinin birinde yer alan bu kamp alanı Kaş-Demre yolu üzerinde bulunmaktadır. 15-20 TL gibi cüzi bir ücret karşılığında konuklarına hizmet sunan Arif’in Yeri Camping kamp alanı, yüksekte oluşu nedeni ile Demre’ye yukardan bakabilme imkânı vermektedir. Ayrıca deniz de buradan kampçıların ayaklarının altında kalmaktadır. Bu yönüyle de eşsiz bir manzaraya sahip olduğunu söylemek mümkündür. Uçsuz bucaksız bir doğanın ortasında bulunan bu kamp yerinde, ihtiyaç duyabileceğiniz bütün hizmetler sizlere sunulmaktadır.

Kekova Kamp Alanı

Kekova kamp alanı, Demre’de bulunan ücretsiz kamp alanlarından biridir. Güzelliklerini saymak için kelimelerin kifayetsiz kaldığı Kekova’da, bir tarafınızda deniz, diğer tarafınızda rengârenk çiçeklerle dolu bahçeler ve temiz hava sizleri beklemektedir. Herhangi bir ticari işletme bulunmamasına rağmen, hemen kamp alanının yakınında bulunan köyden her türlü ihtiyacı temin etmek mümkündür.

Kekova’ya özellikle tatil sezonunda hem araba ile hem de tekne ile pek çok sefer düzenlenmekte ve günübirlik ziyaretler yapılmaktadır. Yapılaşma izni bulunmadığı için, genellikle uzun süreli konaklama imkânı bulunmayan bu cennet köşesi, çadır kampı yapmak isteyenler için ise yılın her döneminde ayrı güzellikler sunmaktadır. Siz de ister aileniz ile isterseniz de yalnız başınıza çadırınızı alıp, doğanın bu insan eli değmemiş köşesinde sessizliğin tadını çıkarabilirsiniz.

  • 300