Fethiye Çalış Plajı Nerede, Nasıl Gidilir Gezi Rehberi 2021 | TekneTur.Net

Çalış Plajı Fethiye Nerede, Nasıl Gidilir Gezi Rehberi

Ülkemizin cennetten bir köşesi olan Fethiye; içinde onlarca farklı güzellik barındırıyor. Saklı Kent Vadisi’nin serin suları, Kelebekler Vadisi’nin eşsiz doğası ve rengarenk kelebekleri, Şövalye Adası’nın görkemli kalesi, amfi tiyatrosu, ihtişamlı Amintas Kral Mezarı ve anıt mezarları, adaları, tekne turları, temiz plajları ve kumsalları, tarihi eserleri ve zengin kültürel mirası ile Akdeniz ve Ege kültürlerini içinde barındırıyor. Her yıl binlerce turistin ziyaret ettiği Fethiye’nin yanı başında Fethiye Körfezi bulunur. Bu yüzden doğal liman özelliği taşır. Fethiye’nin bir liman kenti olması ticaret ve ulaşımda merkez olduğunu gösterir. Fethiye Körfezi, yüzlerce tekne ve yata ev sahipliği yapar. Körfez, açık deniz dalgalarını kestiğinden dolayı Fethiye merkez boyunca uzanan ve yüzülebilen bir kumsal oluşmuştur. Bu plajın adı Fethiye Çalış Plajı’dır.
 

Çalış Plajı’na Nasıl Gidilir?

Çalış Plajı Fethiye merkeze oldukça yakındır. Otobüsle Fethiye Otogarı’na geldikten sonra Çalış Plajı’na giden dolmuşlar ile birkaç dakika içinde ulaşım sağlayabilirsiniz. Fethiye’ye uçakla ulaşım sağlamak isterseniz Dalaman Havaalanına geldikten sonra Fethiye merkeze ulaşmanız gerekir. Karayolundan buraya gelenler Fethiye merkezden arabalarını bir sokağa park edip herhangi bir ücret vermeden Çalış Plajı’na girmeniz mümkündür. Çalış Plajı ölüdeniz arası kaç km diye merak edenler için yanıtlayalım. Çalış Plajı ile Ölüdeniz arası 13 km. mesafededir.

Çalış Plajı Hakkında Bilgiler

Fethiye Çalış Plajı, birkaç kilometre uzunluğunda ve şehir merkezindedir. Bu yüzden merkezden plaja yürüyerek ya da dolmuşla çok kısa sürede ulaşmak mümkündür. Plajın etrafında birçok butik otel, pansiyon ve otel bulunur. Çalış Plajı bir şehir plajı olmasına rağmen oldukça temiz ve bakımlıdır. Şehir halkı turizm ve çevre bilinci konusunda oldukça duyarlıdır. Bu bölgede sanayi tesisleri bulunmadığı için denizi bir inci kadar berrak ve temizdir.

 

Özellikle çocuklar ve yüzme bilmeyenler için Çalış Plajı oldukça idealdir. Çünkü deniz en az 10 metreye kadar boy mesafesi vermez. Çalış Plajı’nda çok az çakıllı alan olsa da genel itibari ile kumlarla kaplıdır. Deniz içinde de kumlar bulunur. Bu yüzden çok rahat ve keyifli bir biçimde yüzebilirsiniz. Çalış Plajı giriş ücreti yoktur. Bu plajı kullanmak için herhangi bir giriş ücreti ödemeniz gerekmez. Şemsiye ve şezlong kiralamak için ise 5 ile 15 TL arasında ücret ödemeniz gerekir.
 

Fethiye Çalış Plajı Gezilecek Yerler

 

Çalış Plajı, Akdeniz İribaş Deniz Kaplumbağası türü olan Caretta Caretta’ların üreme ve yumurtlama yeridir. Özellikle haziran, temmuz ve ağustos aylarında Caretta Caretta’ları geceleri Çalış Plajı’nda izleyebilirsiniz. Yumurtlayan kaplumbağaları izleyerek bu mucizevi olaya tanıklık edebilirsiniz.

Özellikle kültürel eserler ve tarihi mekanlara meraklıysanız Fethiye’nin eski yerleşim yerini mutlaka görmelisiniz. Şehrin doğusunda yer alan eski yerleşim yerinde Kral Mezarlarını, lahitleri ve anıt kaya mezarlarını görebilirsiniz. Likya Uygarlığı’nın en önemli şehirlerinden biri olan Telmessos yani Fethiye’de bu döneme ait birçok tarihi eser vardır. Ayrıca burada yine eski uygarlıklardan kalan bir amfi tiyatrosu bulunur. Sahile çok yakın olan amfi tiyatronun az ilerisinde ise Fethiye Kalesi bulunur. Fethiye Kalesi’nden harika panaromik manzarayı izleyebilir ve hoş fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz. Ayrıca Saklıkent, Kelebekler Vadisi gibi özel yerlere gidebilir, doğal ve tarihi güzellikleri bir arada yaşayabilirsiniz. Ölüdeniz, denize girmek için mükemmel bir seçenek olacaktır. Bunun yanı sıra İztuzu Plajı’nda yüzmenin keyfi de başka olacaktır.

Fethiye Tekne Turlarımızı incelemek ister misiniz?

  • 1442