Fethiye Kral Mezarları Nerede Nasıl Gidilir? | TekneTur.Net

Fethiye Kral Mezarları Nerede Nasıl Gidilir?

Fethiye şehir merkezinde bulunan Fethiye Kral Mezarları, M.Ö. 4. Yüzyılda Likya Medeniyeti tarafından kayalara oyulmuş mezarlardır. Yaklaşık yüz basamak çıktıktan sonra Amintas Kaya Mezarları’na ulaşılır. Likya Medeniyeti’ndeki statüsü yüksek insanlar için yapılmış Kral Mezarları, işlenmeye ve oyularak şekillendirilmeye uygun kayalardan meydana getirilmiş. Doğal kayaya oyularak hazırlanan bu mezarlara ulaşmak için oldukça düzgün basamakları çıkmanız gerekir. Amintas Kaya Mezarı, Kral Mezarları’nın en görkemlisidir. Burada kesinlikle görülmeye değer pek çok lahit ve mezar bulunur. Likya dönemine ait olan lahit mezar iki katlıdır. Ön yüzünde dörtgen ve ahşap oymalar vardır ayrıca gotik stiline sahip kemerli bir kapağı bulunur. Lahit mezarın kapağında ise savaşları tasvir eden freskler vardır.


 

Fethiye Kral Mezarları Nasıl Gidilir?

Kral Mezarları’na ulaşmak için Fethiye merkeze geldikten sonra 4 km. yürümeniz gerekir. Buraya gelmek için biraz yorucu yollardan geleceğinizi belirtelim. Dağın eteğinde ise yaklaşık yüz basamaklı merdiveni tırmanıp Kral Mezarları’na ulaşabilirsiniz. Kral Mezarları Fethiye’nin adeta simgesi haline gelmiştir. Bu yüzden burayı kesinlikle görmelisiniz.

 

Kral Mezarları’nın Tarihçesi

Bu kaya mezarları, tapınak tipi ve ev tipi olarak ikiye ayrılır. Tapınak mezarlar; Tanrı Kral olarak adlandırılan yüksek statüde yer alan kişiler için, ölümlerinden sonra tapınmak amacı ile yapılmış. Kaya mezarlar; kayalara, tepeden bellerinde ipler ile aşağı doğru sarkan ustalar tarafından ve üstten başlayarak meydana getirilmiş.

Burada bulunan tüm kaya mezarları Helenistik dönemde yapılmış. Bu yüzden Fethiye’nin tüm dönemlerine şahitlik etmiş. Kral Mezarları kendi döneminde soyulmuş ve Hristiyanlık döneminde de büyük bir şekilde tahrip edilmiş.
 

Telmessos’da bulunan amfi tiyatrosu, iskelenin üst kısmında gerçekleştirilen kazılardan sonra ortaya çıkarıldı. Bu amfi tiyatro, Erken Roma döneminde inşa edilmiş. Amfi tiyatro, M.S. 2. Yüzyılda onarılmış. 5.000 kişi kapasiteli olduğu bilinen bu amfi tiyatronun aynı zamanda Bizans döneminde arena olarak kullanıldığı düşünülüyor. Şu andaki haliyle yaklaşık 1.500 kişi kapasiteli olan amfi tiyatronun onarım işlemleri devam ediyor..

Fethiye Tekne Turlarını İncelemek İçin Tıklayın.


 

  • 1260