Fethiye Nereye Bağlı Ulaşımı Nasıldır? Nasıl Gidilir?

Fethiye Nereye Bağlı

Kalpleri Fetheden Turizm Merkezi Fethiye

 

Türkiye’de ege denildiği zaman akla gelen pek çok adres var. Ama bazıları var ki hem dünyaca ünlü hem doğal güzellikleriyle her seferinde kalpleri bir kez daha fethediyor. İşte Fethiye’de bunlarda biri. Fethiye nerededir, ulaşımı nasıldır, sorusuna cevap vermeden önce bu nadide turizm merkezini daha yakından tanımaya ne dersiniz?


Fethiye denildiğinde pek çok kişinin gözünün önüne aynı fotoğraf geliyor öyle değil mi? Uçaktan çekilmiş bir Ölüdeniz manzarası, açıktan koyuya doğru tonu değişen turkuaz bir deniz ve uzun bir kumsal… Pek, Fethiye bununla sınırlı mı dersiniz? Elbette değil! Muğla’ya bağlı bu dünyaca ünlü tatil merkezinde keşfedilecek ve gezilip görülecek onlarca alan var. İşte Türkiye’nin en güzel sahillerinden biri olan Ölüdeniz’den Türkiye’nin ilk uzun mesafeli yürüyüş yolu Likya Yolu’na, Rodos Şövalyelerinin yaşadığı Şövalye Adasından Kelebekler Vadisine kadar pek çok tarihi ve doğal güzelliğiyle Fethiye…
 

Ölüdeniz

İddia ediyoruz, burası dünya üzerindeki en güzel plajlardan biri. Antik Çağ’da “Işık ve güneş diyarı” olarak bilinen Ölüdeniz, eşsiz turkuaz rengindeki denizi ve altın sarısı kumlarıyla denizin ve güneşin tadını doyasıya çıkarmak isteyenleri ağırlıyor. Mavi bayraklı bir plaj olan Ölüdeniz, Fethiye merkeze 13 kilometre uzaklıkta… Özellikle çocuklar için Ölüdeniz oldukça uygun bir plaj. Çünkü plajın arka tarafındaki lagün kısmında deniz içinde metrelerce ilerleseniz bile su derinleşmiyor. Yüzme bilmeyenler ve çocuklu aileler burada oldukça rahat ediyor.
 

Belceğiz Plajı

Ölüdeniz’in hemen yanında Belceğiz Plajı yer alıyor. Burası da yine Fethiye’deki en gözde plajlardan biri. Çok sayıda butik otel, pansiyon, apart, cafe ve restoranın yer aldı Belceğiz’de su sporları yapmak da mümkün. Aynı zamanda hemen arkasında yer alan yürüyüş noktası da yamaç paraşütü pisti olarak kullanılıyor. Fethiye aynı zamanda yamaç paraşütü yapmak isteyenlerin de tercih ettiği özel lokasyonlardan biri olarak son derece ünlü bir tatil merkezi.
 

Kelebekler Vadisi

Son yıllarda özellikle kamp ve doğa tatili sevenlerce ünlenen ve tercih edilen nefis bir bölge Kelebekler Vadisi. Akdeniz Bölgesi’nin endemik bitkileriyle ünlü dağı Babadağ’ın eteklerinde yer alan Kelebekler Vadisi, Türkiye’nin en güzel 10 doğal güzelliğinden biri olarak listede yer alıyor. 1995 yılında birinci derecede doğal sit alanı ilan edilmiş olan Kelebekler Vadisi dünyanın çeşitli ülkelerinden de ziyaretçileri çekmeye devam ediyor. Adını içinde barındırdığı seksenden fazla kelebek türünden alan Kelebekler Vadisi kamp yapmak isteyenler için ideal bir alan.

Kelebekler Vadisi yazımız için Tıklayın.

Kabak Koyu

Fethiye’nin yine doğal ve unutulmaz güzelliklerinden biri burası… Kabak Koyu aynı zamanda son yıllarda yıldızı parlayanlardan… Ölüdeniz’e yaklaşık 17 kilometre uzaklıkta konumlanan Kabak Koyu üç tarafı dağlarla çevrili kanyon biçimindeki derin bir vadi ve vadinin denize açılan kumsalından oluşuyor. Burası da yine birinci derecede sit alanı… Kabak Koyu’na ulaşmak için günübirlik tekne turuna çıkmak en doğru yöntem.

Kabak Koyu yazımız için Tıklayın.

Kayaköy

Fethiye’de tarihi keşfetmek isteyenler için de özel pek çok nokta var ki bunlardan biri de terk edilmiş, metruk görünümüyle harika fotoğraf kareleri de veren Kayaköy. Burası eski bir Rum köyü. Eski adı Levissi. 1923 yılına kadar yaklaşık 10 bin Rum’un yaşadığı bu bölge mübadele ile birlikte terk edilmiş. Köy, Karmilassos Antik Kenti üzerine kurulu. Üst üste evleri, kiliseleri, şapelleri görmek ve iç burkan bir tarihe tanıklı etmek isteyenler Kayaköy’e mutlaka gitmeli.
 

Gemiler Adası

Gemiler Adası da, hemen karşısında yer alan Gemiler Koyu ve Gemiler Vadisi ile Türkiye’deki doğal sit alanları arasında… Ölüdeniz’den sonra Fethiye’deki en güzel koy olarak anılan Gemiler Adası’nın eski adı Aya Nicola. Adada freskleri bozulmamış olan Bizans ve Erken Hristiyanlık Dönemi kilise kalıntılarını görmek mümkün.
 

Likya Yolu

Likya Yolu, Antik Çağ’da Likyalıların ticaret rotası olarak kullanılıyordu. Bugün Antalya ile Fethiye körfezleri arasında yer alan bu yol aynı zamanda dünyaca ünlü bir trekking rotası ve 535 kilometre olarak Türkiye’nin ilk uzun mesafeli yürüyüş yolu… Likya Yolu’nun dünyanın en iyi 10 uzun mesafe yürüyüş rotasından biri olarak listelerde yer aldığının da altını çizelim. Doğada yürümeyi sevenler tatil rotalarına Fethiye’yi mutlaka ilave etmeli. İdyros, Phaselis, Olympos, Limyra, Myra, Simena gibi çok sayıda antik kentten geçerek tarihin içinde uzun bir yürüyüş yapmaya hazır olun.
 

Fethiye’ye Nasıl Ulaşılır?

Fethiye’ye ulaşmak için en iyi yol havayolu… Bunun için Dalaman Havalimanı’na iniş yapmalı ve buradan kalkan araçlarla Fethiye’ye gelmelisiniz. Fethiye içinde ise toplu taşıma araçlarıyla her yere gidilebiliyor.


  • 362