Fethiye Saklıkent Kanyonu Gezi Rehberi 2021 | TekneTur.Net

Fethiye Saklıkent Kanyonu Gezi Rehberi

Fethiye Saklıkent Kanyonu; Antalya ve Muğla sınırını doğal olarak çizen Eşen Çayı’nın Karaçay kolunun meydana getirdiği bir kanyondur. Fethiye’ye 40 kilometre mesafede bulunan Kayadibi Köyü yakınlarında bulunan Saklıkent Kanyonu, doğanın bizlere büyük bir armağanıdır. 200 bin yıl önce meydana geldiği anlaşılan Saklıkent Kanyonu, Türkiye’nin en uzun kanyonu olma özelliğini taşır. Peki Saklıkent Kanyonu kaç km? Bu kanyon 17 kilometre uzunluğundadır ve kanyonun yüksekliği yaklaşık 300 metredir.

Saklıkent Kanyonu, suyun aşındırdığı kalkerli arazide fay çatlaklarının yardımıyla derin ve dik bir kanyon meydana gelmiştir. Bu kanyon içinde bulunan bazı kısımların karstik tünellerin çökmesi sonucu oluştuğu görülür. Kanyon boyunca çok rahat bir biçimde yürüyüş yapılabilir. Bunun yanı sıra Bakırlı Dağ’ın kuzey yamacında bulunan Saklıkent Kayak Merkezi yılın 3 ayı kayak yapma imkanı sağlar. Bu kanyonda karaçam ve sedir ağaçlarına ise sıklıkla rastlanır. Saklıkent Kanyonu, 1996 yılında Saklıkent Milli Parkı ilan edilmiş ve koruma altına alınmıştır. Saklıkent Kanyonu giriş ücreti, kişi başı 10 TL ve öğrenci için 7 TL’dir.
 

Saklıkent Kanyonu Nasıl Gidilir?

Toplu taşıma aracı kullanmak isterseniz Fethiye otogarın önünden hareket eden Saklıkent Kanyonu dolmuşları ile buraya ulaşabilirsiniz. Fethiye merkezden bir saat süren yolculuğun ardından Saklıkent Kanyonu’na gelebilirsiniz. Karayolundan araç ile gelmek isteyen kişiler için Fethiye merkez ile Saklıkent Kanyonu arasında 40 kilometre mesafe olduğunu belirtelim. Muğla’nın Seydikemer ilçesinde bulunan Saklıkent Kanyonu’na araç ile gidecekseniz Saklıkent levhalarını takip edebilirsiniz. Bunun dışında özel turlar ile Saklıkent Kanyonu’nu gezebilirsiniz.
 

Saklıkent Kanyonu Gezi Rehberi

Saklıkent Kanyonu, 1988 yılında bir çobanın keçisini buraya kaçırması sonucu keşfedilmiş. Bu büyüleyici kanyonu gezmek ve keşfetmek için buz gibi sulardan yürümeniz gerekiyor. Kaygan kayalıklar ve buz gibi suların ardına gizlenmiş olan bu mucizeyi geçebilmek biraz zorlu olsa da buna değer. Derenin akış gücü oldukça yüksektir. Gelen turistler rahat bir biçimde yürüsün ve derenin akışına kapılmasın diye dere boyunca ipler kullanılmış. Bu iplere tutunarak kanyon içinde gezmeniz mümkün oluyor. Soğuk dereyi geçerken yüksek kayalar ve kalkerli taşların devasa görüntüsü hafızanıza kazınır. Suyun içinde yürürken kayalar çok kaygan ve tehlikeli olduğu için mutlaka zemin tutuşu kuvvetli deniz ayakkabıları tercih etmelisiniz. Parmak arası terlikler ve kaygan tabanlı ayakkabılar bu zorlu yürüyüşü tehlikeli hale getirebilir. Suyun içinde dengenizi korumak ve düşmemek için ayaklarınızı kaldırarak yürümemelisiniz. Bunun yerine ayaklarınızı sürüyerek dengenizi korumanız mümkün.

Saklıkent Kanyonu’nu bir başka özelliği ise burada bulunan çamurun şifalı olmasıdır. Bu yüzden buraya gelen turistler, yüz bölgelerine ve vücutlarına bu kil maskesini sürerler. Bu maskeyi siz de yüzünüze sürmek isterseniz sudan geçtikten sonra bir kayanın üzerine biraz su damlatmanız yeterli olur. Burada oluşan çamur tortusunu yüzünüze sürdüğünüzde bir süre sonra kuruduğunu ve gri bir renk aldığını görürsünüz.

Saklıkent Kanyonu’nda daha ileri doğru yürüdüğünüz zaman buz gibi su gittikçe daha sıcak hale gelir. Başınızın üstünde devasa kayaların neredeyse gökyüzünü kapattığını görebilirsiniz. Hatta başınıza kaya düşme riski bile bulunuyor. Bu sebeple isteyen turistler, Saklıkent Kanyonu girişinde baret kiralayabilir. Ayrıca, Saklıkent Kanyonu’na asla yağmurlu günlerde gitmeyin. Sel tehlikesi ile karşı karşıya gelebilirsiniz.
 

Saklıkent Kanyonu’na Giderken Yanınıza Almanız Gerekenler

Saklıkent Kanyonu oldukça farklı özelliklere sahip bir yerdir. Zorlu doğa koşullarında kimi zaman tırmanmanız kimi zaman suyun içinde yürüyerek ıslanmanız gerekecek. Bu yüzden mutlaka hazırlıklı olarak Saklıkent Kanyonu’na gitmelisiniz. Öncelikle içinize mutlaka mayo giyin. Üzerine bir tişört ve şort çok rahat hareket etmenizi sağlar. Suyun içinde uzun süre yürüyeceğiniz için mutlaka yanınıza su geçirmez ve boynunuza asabileceğiniz küçük bir çanta almalısınız. Böylece içine para, anahtar ve cep telefonu koyabilirsiniz. O muhteşem manzaraları görüp fotoğraf çekmemek olmaz değil mi?

Saklıkent Kanyonu’nda rahat hareket etmek ve rahat gezmek için mutlaka sağlam ve altı sert deniz ayakkabılarınız olması gerekir. Burada kayıp düşmemeniz, taşlarda rahat yürümeniz için mutlaka çok sağlam ve dayanıklı ayakkabılarınız olmalı. Eğer yanınızda bu tür bir ayakkabı yoksa Saklıkent Kanyonu girişinde bu tür lastik ayakkabılardan kiralamanız mümkün. Ayrıca gayet uygun fiyata bu ayakkabıları satın alabilirsiniz.

Saklıkent Kanyonu Yapılacak Aktiviteler

 

Saklıkent Kanyonu’nda elbette yukarıda bahsettiğimiz gibi yapılacak en önemli etkinlik trekking ve suyun içinde yürümektir. Bunun yanı sıra şelaleyi görmek için yukarı çıkmak isterseniz tırmanış yapabilirsiniz. Fakat bunu yapabilmek için mutlaka tırmanış malzemeleriniz olmalı ve en azından temel düzeyde eğitiminiz olmalı. Aksi halde riskli ve tehlikeli olacaktır.

Bu aktivitelerin dışında, Saklıkent Karaçay Nehri üzerinde şişme botlar ile rafting yapabilirsiniz. Adrenalini ve outdoor sporları seven, maceraperest kişiler için Saklıkent Karaçay Nehri ideal bir seçim olur. Karaçay Nehri’nin buz gibi sularında yaklaşık 3 kilometrelik bir maceraya hazır olmalısınız. Rafting turunu isterseniz bir grup halinde yapabilir, isterseniz tek kişilik botlar ile maceraya atılabilirsiniz. Bunun yanı sıra çok daha büyük grupların rafting heyecanına ortak olabilirsiniz.
 

Saklıkent Kanyonu’nda Ne Yenir?

Saklıkent Kanyonu’na giderken, yol üzerinde birçok farklı yerel lezzet ve restoran ile karşılaşacaksınız. Özellikle yörenin gözlemesi dillere destan ve oldukça doyurucu. Eğer Saklıkent Kanyonu’nda yemek yemek isterseniz muhteşem bir manzaranın sizi beklediğini söyleyelim. Karaçay Nehri kenarında bulunan şık ve ihtişamlı köşklerde yemek yiyebilir ve dinlenebilirsiniz. Bu köşklerde Saklıkent Kanyonu’nun muhteşem manzarası eşliğinde çayınızı ve kahvenizi yudumlayabilirsiniz. Ayrıca yine burada leziz gözlemelerden yiyebilirsiniz. Yine çok leziz balıkları da tadabilirsiniz. Özellikle Alabalık menüsünü tavsiye ediyorum.
 

  • 840