Fethiye’nin En Güzel Plaj Ve Koyları | TekneTur.Net

Fethiye’nin En Güzel Plaj Ve Koyları

Fethiye plajları ve Fethiye koyları farklı güzellikleri ve doğa manzaraları ile her yıl milyonlarca turistin uğrak yeridir. Fethiye plajları tatil yerleri oldukça ünlüdür. İrili ufaklı birçok ada, koy ve plajın bulunduğu Fethiye’de görülecek onlarca yer vardır. Fethiye çevresi koyları ve Fethiye nin en guzel koylari hakkında bilgi almak için doğru yerdesiniz!

Antik çağlarda ‘Işıklar Ülkesi’ olarak ifade edilen Likya bölgesi, Antalya ile Fethiye arasındaki Teke yarımadası üzerinde konumlanır. Zengin Likya kültürü, anaerkil yaşam tarzları, kaya anıtları ve kaya mezarları, kendi dilleri ve bağımsızlık taraftarı olmaları bu medeniyetin başlıca özellikleridir. Fethiye’nin Likya medeniyeti döneminde ismi Telmessos’tur. Yazılı kaynaklardan edinilen bilgilere göre tanrı Apollon’un oğlu Telmessos’tan ismini alan Fethiye; Persler, Roma’lılar ve Bizans’a ev sahipliği yapmış ve bu kültürlerden etkilenmiştir. Fakat yine de özgün yapısını korumuştur. 1284 yılında Menteşeoğulları’nın yönetimi altına giren Fethiye, 1424 yılında ise Osmanlı Devleti’nin bir parçası olmuştur. Osmanlı döneminde Meğri olarak adlandırılan bölgenin ismi 1914 yılında uçağı düşen ilk hava şehidi Fethi Bey’in anısına Fethiye olarak değiştirilmiştir.

Antik Telmessos’a ait olan en görkemli eser İ.Ö. 4. Yüzyılda Hermapias’ın oğlu Amintas adına yapılan ve İon düzeninde inşa edilen kaya mezarıdır. Likya medeniyeti sanat anlayışı ve taş işçiliğinin şık bir örneği olan lahit tipi kaya mezarlar, Fethiye’nin kent dokusuna görkemli bir hava kazandırır. Hükümet Konağı’nın bahçesinde, Nekropol ve iskelenin karşısında yer alan kaya mezarlar oldukça dikkat çekicidir. Fethiye çevresi koyları ve plajları dillere destan güzelliklere sahiptir. Peki bunlar hangi koylar ve plajlardır?

Ölüdeniz

Akdeniz ile Ege’nin en güzel yerde kesiştiği Ölüdeniz muhteşem ve nefes kesici manzaraları ile ünlüdür. Korunaklı ve sığ bir denizi olan Ölüdeniz lagünü özellikle yüzmeyi yeni öğrenmeye başlayan kişiler ve minikler için oldukça uygundur. Ölüdeniz Kumburnu Milli Parkı, Fethiye ilçe merkezine 15 km uzaklıktadır. Zengin florası, muhteşem denizi ve doğası ile görenleri kendisine hayran bırakan Muğla Fethiye Ölüdeniz, Babadağ’ın eteklerinde yer alıyor. Dünyaca ünlü yamaç paraşütü alanı olan Babadağ ise adrenalin tutkunları için oldukça elverişli bir alandır. Ölüdeniz’de yüzebilir, güneşlenebilir aynı zamanda her türlü su sporunu rahatlıkla yapabilirsiniz. Sörften, paragliding’e, safariden dalışa kadar birçok farklı su sporu ile eğlenebilirsiniz. Ölüdeniz’den fethiye günlük tekne turlarına katılarak çevredeki koyları ve plajları keşfedebilmeniz de mümkün.

Denizi ve plajı oldukça temiz olan Ölüdeniz’in berrak denizi sizi çok etkileyecek. Ölüdeniz plajı giriş ücreti 2018 fiyatları kişi başı 7 TL ve öğrenci için 3,5 TL’dir. Motosiklet giriş fiyatı 7 TL, otomobil giriş fiyatı 25 TL, minibüs giriş fiyatı 45 TL ve tur otobüsleri için giriş fiyatı 150 TL, büyük otobüsler için ise 210 TL’dir.

Çalış Plajı

Fethiye Çalış Plajı, kilometrelerce uzunluğunda, altın sarısı kumlu ve çakıllı plajı, muhteşem deniziyle dikkat çeker. Denizden esen tatlı meltem, yazın en sıcak günlerinde bile serinlik hissi verir.  Çalış Plajı boyunca uzanan farklı bar ve restoranlardan, zevkinize uygun olanı seçebilirsiniz. Çalış Plajı’nda gün batımını izlemek oldukça keyiflidir. Aynı zamanda bu plaj, dünyanın en iyi rüzgar sörfü alanlarından birisidir. Bu plajda bulunan sörf okulunun deneyimli eğitmenleri eşliğinde rüzgar sörfü yapma imkanınız bulunur.

Çalış Plajı hakkında daha detaylı bilgi almak için yazımızı okuyun.
 

Oyuktepe Yarımadası Koyları

Oyuktepe Yarımadası Koyları, Fethiye Limanı’nı batı yönünü çevreler. Çam ağaçları ile donanmış Samanlık koyu, Kuleli Koyu ve Boncuklu Koyu gibi birçok koyu kapsar. 7 kilometrelik bir yoldan giderek gezebileceğiniz yarımada koylarını yerli halk sıkça tercih eder. Ayrıca bu yolda yürüyüş ve bisiklet parkurları vardır. Dilerseniz tatilde bu tür outdoor sporlar yapabilirsiniz.
 

Kıdrak Plajı

Kıdrak Plajı, Kıdrak Tabiat Parkı içinde konumlanır. Belcekız Plajı’na 3 kilometre uzaklıkta bulunan Kıdrak Plajı, Ölüdeniz Faralya yolu üzerinde yer alır. Bembeyaz kumları, kristal denizi ve büyüleyici çam ağaçları ile çevrili Kıdrak Plajı, bir ressamın tablosu gibi görünür. Ayrıca Ölüdeniz Plajı’ndan çok daha tenhadır. Huzurlu ve sakin bir tatil geçirmek isteyenler için oldukça idealdir. Park içinde piknik yapma imkanı bulunur ayrıca burada yiyecek ve içecek ihtiyaçlarının karşılanabileceği bir büfe vardır.
 

Gemile Koyu

Fethiye Kayaköy’e 6 kilometre uzaklıkta bulunan Gemile Koyu’na giderken harika bir manzara size eşlik eder. Yürüyüş yolları bulunan bu koyda, eşsiz güzelliklere tanık olmak için açık hava doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz. Gemile Adası ise Gemile Koyu’nun tam karşısında bulunur. Gemile Adası yine doğal güzellikleri ile dikkat çeker. Bunun yanı sıra adada bulunan antik kalıntılar, kültürel zenginlikleri görmeyi seven turistlerin uğrak yeridir. Gemile Koyu’nda piknik yapabilirsiniz. Berrak denizine girmek için şemsiye ve şezlong kiralayabilirsiniz. Koyda WC, duş ve restoran bulunur.

Yazımızın devamını incelemek istiyorsanız Gemile Koyu makalemizi inceleyin.
 

Günlüklü Koyu

Sığla ormanları içinde gizlenen Günlüklü Koyu Plajı incecik ve altın sarısı kumludur. Koyda aileniz ve sevdiklerinizle birlikte piknik yapabileceğiniz mesire alanı bulunur. Günlük ağaçları ile kaplı bu huzurlu koyda, günü birlik ziyaretçiler için ücret alınmaz. Fethiye ücretsiz plajlar arasında yer alan Günlüklü Koyu’nda kalabileceğiniz bir otel de vardır.
 

Katrancı Koyu

Fethiye merkeze 15 km uzaklıkta bulunan Katrancı Tabiat Parkı, okaliptus ve çam ağaçları ile donanmıştır. Burada iki farklı koy bulunur. Bir koyun plajı çakıllı ve diğerinin ki kumludur. Katrancı Koyu’nu günü birlik gezebilir ya da ağaç evlerde, karavan veya çadırlarda konaklayabilirsiniz. Bungalow evler yıl boyunca turistlere hizmet verir.

Yazımızın devamı için tıklayın.
 

İnlice Koyu

İnlice Koyu’nda bulunan İnlice Plajı; Fethiye merkeze 20 kilometre mesafede ve Göcek’e 5 kilometre mesafede yer alır. Sıcak yaz günlerinde serin esen meltemi, yumuşak ve ince kumları, dağ kekiği kokuları ile çevrili plajı yüzmek için idealdir. İnlice Koyu’nda duş, WC, şemsiye ve şezlong bulunur. Ayrıca yiyecek ve içecek ihtiyacınızı karşılayan bir restoran vardır.
 

Patara Plajı

Antalya sınırları içinde başlayan Patara Plajı, Fethiye sınırlarına taşar. Karadere ve Kumluova arasında kalan Patara Plajı farklı isimler ile adlandırılır. Patara Plajı’nın Kumluova’da yer alan bölümüne Çayağzı Plajı adı verilir. Karadere’de kalan bölümüne ise Özlen Plajı denir. Sahili oldukça geniştir. Üstelik ince kumlu plajı, sığ denizi ve rüzgarlı plajı sayesinde turistlerin dikkatini çeker. Sörf gibi su sporları için ideal bir yer olan Patara Plajı, Likya medeniyeti döneminde Likya’nın en önemli liman kenti özelliğini taşırdı.
 

Kabak Koyu

Fethiye’nin incisi Kabak Koyu, Kelebekler Vadisi’ne oldukça yakındır. Birinci derece sit alanı olan bu koy, lüks otellerin olmadığı oldukça huzurlu bir alandır. Bungalov evler ve çadırlarda konaklanabilecek koyun muhteşem güzelliği nefesinizi kesecek.
 

Kuleli Koyu

ethiye’nin keşfedilmesi gereken bir başka koyu ise Kuleli Koyu’dur. Tenha ve sessiz olan bu koyda dinlenebilir ve huzurun keyfini çıkarabilirsiniz. Güneşlenebileceğiniz ve dinlenebileceğiniz çardaklar, şezlong ve şemsiyeler Kuleli Koyu Plajı’nda bulunur. Koyda bulunan restoran ise yiyecek ve içecek ihtiyacınızı karşılar.

Yazımızın devamı için tıklayın.
 

Belcekız Plajı

Ölüdeniz’de yer alan Belcekız Plajı, tüm yıl adeta yerli ve yabancı turist akınına uğrar. 2006 yılında dünyanın en güzel kumsalı seçilen Belcekız Plajı, Ölüdeniz’in harika manzarasını tamamlar. Ölüdeniz, Likya medeniyetinde ışık ve güneş diyarı olarak adlandırılmıştır. Teke yarımadası üzerinde bulunan Belcekız Plajı, Türkiye’deki lagün yani deniz kulağı oluşumlarından birisidir.
 

12 Adalar

Fethiye’ye gelip 12 Adalar turu yapmadan olmaz. Marina ve limanda bulunan tur tekneleri ile 12 Adalar turu yapabilirsiniz. 50 kişilik ve 150 kişilik tekne turlarıyla harika bir mavi tur yapabilirsiniz. Tüm teknelerde WC, self servis bar gibi hizmetler bulunur. 12 Adalar turu genel olarak beş durakta oluşur. Gobun Koyu ya da Mağaralı Koy, Kleopatra Hamamı, Tersane Adası, Yassı Ada, Kızıl Ada ya da Samanlık Koyu bu turun duraklarıdır.

  • 1192