Kaş Gömbe Yaylasına Nasıl Gidilir?

Kaş Gömbe Yaylasına Nasıl Gidilir?

Gömbe Yaylası’na gidebilmek için öncelikle Kaş’a gitmek gerekiyor. Ülkemizin güneyinin incisi Kaş her ne kadar uzak olsa da muhteşem güzellikleri içinde barındırıyor. Kaş’a gitmek için havayolunu ya da karayolunu tercih edebilirsiniz.

Otobüs tercih edecekseniz İstanbul’dan Kaş’a gün içinde çok fazla sefer olmadığını bilmenizde fayda var. Fakat Antalya merkeze gidip Antalya Otogarı’ndan üç saatlik bir yolculuk sonrası Kaş’a ulaşabilirsiniz. 15 saatlik bir yolculuk sonrası rüya gibi bir tatil yapabilirsiniz.

Kaş’a özel araçla gitmek çok daha rahat ve kısa elbette. 11 saatlik yolculuk ve etkileyici manzaralar eşliğinde Kaş’a ulaşım sağlayabilirsiniz. Antalya üzerinden özel aracınız ile gelecekseniz sırasıyla Kemer, Kumluca, Finike ve Demre rotasını takip edebilirsiniz. Buna alternatif olarak Fethiye’den Kaş’a gelmeniz de mümkündür. Fethiye’den 110 kilometrelik bir yolculukla varış noktasına gelebilirsiniz. Antalya Gömbe Yaylası kaç km? Antalya merkezden Gömbe Yaylası 150 kilometre uzaklıktadır.

Kaş’a en yakın havalimanı Muğla’da bulunuyor. İstanbul’dan yapacağınız 1,5 saatlik uçuşla Dalaman Havalimanı’na ulaşabilirsiniz. Kaş Dalaman arası 155 kilometre. Havalimanından özel araçla 2 saatte Kaş’a gelebilirsiniz. Bunun dışında havalimanından Havaş servisleri ile Fethiye’ye geldikten sonra oradan Kaş’a giden minibüslere binebilirsiniz.

Kaş’tan Gömbe Yaylası’na gitmek için Elmalı’ya doğru hareket etmeniz gerekir. Çam ağaçlarıyla kaplı 70 kilometrelik yolculuktan sonra yaylaya ulaşabilirsiniz. Asfalt yolda, 1320 metre yükseklikteki Sinekçibeli’de mola vermenizi kesinlikle öneririz.
 

Gömbe Yaylası Hakkında Bilgi

Kaş sınırları içinde yer alan tüm köyler Gömbe Yaylası etrafında toplanmış. Bazı köylerin isimlerinin başına sahil ya da yayla ibareleri ekleniyor. Bu ifade aslında iki köy arasındaki yakınlığı ifade ediyor. Sahil Kılınçlı ile Yayla Kılınçlı köylerinin hem yakınlığı hem de konumları böylece anlaşılıyor. Beydağları’nın bir kolu olan Akdağ 3 bin metre yüksekliği ve görkemiyle karşısınızda yükseliyor. Doruğundaki yeşil alpin çayırlıklarında yerleşim yerleri bulunur. Akdağlar’ın en yüksek tepesi ve zirvesi olan Uyluk Tepe’ye çıkıp nefes kesici bir manzarayı seyredebilirsiniz. Yerleşim yerlerinde kurulan yörük çadırları, yörük kültürünün bir simgesidir. Yaylada evlerin yanı sıra bir et lokantası, pansiyon ve bakkallar bulunuyor.

Antik çağda Komba olarak bilinen Gömbe Yaylası, erken Hristiyanlık döneminin yerleşim merkezlerinden birisidir. Her hıdırellez günü binlerce Alevi-Bektaşi, Gömbe Yaylası Uçansu etrafında kurban kesip dilekte bulunuyor. Gömbe Yaylası, kültürel çeşitlilik anlamında oldukça farklıdır. Aleviler, Bektaşiler ve Yörüklerin bir arada yaşadığı bu yayla ülkemiz açısından oldukça önemli bir değerdir.
 

Gömbe Yaylası Doğal Güzellikleri

Gömbe Yaylası, Akdağın eteğinde bulunan türkmen köylerinin merkezidir. Gömbe kebabı, Uçarsu, Yeşil Göl, kar şerbeti, kar dondurması ve sedir ormanlarıyla ünlüdür. Batı Torosların bitiminde yer alan Akdağ’ın altındaki vadide bulunan Gömbe Yaylası, her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ilgi odağı oluyor. Türkiye’nin en güzel yaylalarından birisi olan Gömbe Yaylası’nın 1800 metresinde bir krater gölü olan Yeşil Göl bulunuyor. Gömbe Yaylası Uçarsu ise doğal güzellikleri ile görenleri kendisine hayran bırakıyor. Yeşil Göl, Uçarsu Akarsuyu’nun kaynağı olarak biliniyor. Bu akarsuyun oldukça ilginç bir özelliği var. Uçarsu Akarsuyu, önce yukarıya sonra aşağıya fışkırıyor ve vadiye uçarak akıyor. Bu yüzden adına Uçarsu denilmiş. Tersine akması sebebi ile efsaneye de konu olan Uçarsu, bir doğa mucizesi olarak kabul ediliyor. Gömbe Yaylası, dağcılık ve trekking yapan outdoor sporcuların uğrak yeridir. Yerli ve yabancı turistlerin tırmanış noktası olan Gömbe Yaylası, erken Hristiyanlık döneminde piskoposluk merkezi olduğu için tarihi bir önem taşıyor. Bu sebeple çevresinde kiliseler ve lahitlere ev sahipliği yapıyor.

Osmanlı Devleti döneminde ise hayvan panayırı olarak kullanılan Gömbe Yaylası’nda bir çok sayıda yörük yaşamlarını devam ettiriyor. Ülkemizin en eski yağlı güreşlerinin yapıldığı yer olarak da bilinen Gömbe Yaylası, tahıl bakımından oldukça zengin bir ambar özelliği taşıyor. Hatta öyle ki eskiden Yunan Adalarından Meis ve Rodos’un tahıl ihtiyacını bile karşılıyormuş.

Elmaları, armutları ve cevizleriyle de ünlü olan Gömbe Yaylası’nda Akdağ’ın doğu yamacından doğan üç büyük kaynak suyu bulunuyor. Şelale şeklini alarak 60 metre yükseklikten dökülen Uçarsu, mayıs ayının başında karların erimesiyle akmaya başlıyor. Şelale, eylül ayına kadar akışını sürdürüyor. 5-7 Haziran tarihleri arasında düzenlenen şenliklerde yöreye gelen Alevi-Bektaşi ziyaretçiler, Uçarsu’da dilek diliyor ve kurban kesiyor. Bu şenliklerde ayrıca sema törenleri düzenleniyor ve folklor gösterileri yapılıyor. Daha sonra ziyaretçiler Tekke Köyü’nde bulunan Abdal Musa Türbesi’ni ziyaret ediyorlar. Bu köyde yer alan türbede Abdal Musa, Kaygusuz Abdal ve dervişlerin yan yana mezarları bulunuyor.

Efsaneye göre Abdal Musa, Teke Yarımadası’na yerleşmiş. Bu bölgeyi gezerken Fethiye yakınlarına gelmiş ve orada bulunan çobanlardan abdest almak için su istemiş. Fakat kimse Abdal Musa’ya su vermemiş. Yumru Dağı’na gelen Abdal Musa, burada da karşısına çıkan bir çobandan abdest almak için su istemiş. Çoban gidip hemen pınardan su doldurmuş ve dervişe vermiş. Burada namaz kılan Abdal Musa, çobana bir isteği olup olmadığını sormuş. Bu pirin kim olduğunu bilmeyen çoban, pınar yaz aylarında susuzluğumuzu gideriyor. Ama kış aylarında taşıyor ve sellere yol açıyor. Sellerden tüm ekinlerimiz zarar görüyor, demiş. Bunun üzerine Abdal Musa, “Bu pınar yazın Gömbe’ye, kışın da bir abdest suyunu çok görenlere gitsin” diye dua etmiş. O zamandan beri Uçarsu Şelalesi’nin yukarı doğru aktığı söylenir. Mayıs ayında sular Gömbe Yaylası’na akmaya başlar, ekim ayında ise Fethiye’ye doğru akması efsaneyi güçlendiriyor.

  • 535