İzmir Tekne Yat Turu Tavsiye Rota Yorum ve Fiyatları 2020

İzmir Tekne ve Yat Turu Rezervasyon ve Fiyatları

İzmir, Türkiye’nin üçüncü büyük şehridir ve Ege Bölgesi’nde yer alır. İzmir Körfezi üzerinde kurulan şehir, dünyaca ünlü fuar alanı ve limanı ile, muhteşem kıyı şeridi, tarihsel ve kültürel dokusu ile her yıl binlerce yerli ve yabancı turist ziyaretçiyi ağırlar. Huzurun ve sakinliğin şehri olan İzmir, İyonya ve Roma gibi büyük medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. İzmir isminin nereden geldiği konusunda çeşitli söylenceler vardır. İzmir civarında yaşamış Erektid’lerin lideri These’nin Amazon kadını Smyrna ile evlenip bölgeye eşinin ismini verdiği söylenir. Son yapılan kazı çalışmaları ve bu kazılarda bulunan kil tabletlerine göre ise şehrin adı Efes’teki bir kraliçeden almıştır.

İzmir Gezilecek Yerler

İzmir’in en önemli simgesi ve buluşma noktası olan Saat Kulesi burada görülmesi gereken yerler arasında en popüleridir. Şehrin orta noktası olarak kabul edilen Konak Meydanı’nda bulunan Saat Kulesi, şehrin kalbidir. Burası her zaman kalabalık ve hareketlidir. Saat Kulesi, 1901 yılında Padişah II. Abdülhamid’e tahta çıkışının 25. Yılı hediye olarak yaptırılmış. 25 metre boyundaki dört çeşmeli kulenin saati ise Alman İmparatoru II. Wilhelm’in hediyesidir.

Meydanda yer alan ve muhteşem sekizgen mimarisi ile dikkat çeken Konak Yalı Camii büyüleyici güzellikteki Kütahya çinileri ile bezenmiş. Bu görkemli mimariye tanık olmak için mutlaka Konak Yalı Camii’ni gezmelisiniz.

İzmir Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, Konak’ta Bahribaba Parkı içinde yer alır. Bu müze, 1831 yılında vebalılar için kurulmuş ve adı St. Rock Hastanesiymiş. Sonradan kimsesiz Hristiyan çocukları konuk eden müzede, çok ilginç eserleri görme olanağı bulabilirsiniz. Bayraklı (Smyrna), Efes, Bergama, Milet, Klazomenai, Teos ve İasos gibi Ege Bölgesi’nin tarihi yerlerinden çıkarılan eserleri burada gezebilirsiniz.

Akdeniz’in mücevheri olarak tanımlanan ve İzmir merkezde bulunan Kemeraltı Çarşısı; şehrin tüm dokusunu yansıtıyor. Hanları, hamamları, camileri ve eski İzmir evleriyle kuşatılmış bu çarşıya girerken adeta geçmişe bir yolculuk yapacaksınız. Sokaklarının üzeri örtülü olduğu için adını buradan alan Kemeraltı Çarşısı, mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor.

İzmir Antik Tiyatro, yine bölgenin görülmesi gereken yerler listesindedir. M.Ö. 4. Yüzyılda Büyük İskender döneminde şehir antik çağdaki Smyrna’dan Kadifekale’nin kuzey yamacına taşınmıştır. Agora eskiden çarşı, pazar yeri, politik toplantı ve alışveriş alanlarının olduğu yerlerdi. Uzun bir süre toprak altında kalan ve daha sonradan varlığı fark edilen agoraya ait kalıntılar M.S. 178 yılındaki depremin ardından Roma İmparatoru Marcus Aurelius’un destekleriyle yeniden yapılmıştır.

Kadifekale, tepeden tüm İzmir’i görebileceğiniz muhteşem bir manzaraya sahiptir. Hatta efsaneye göre Büyük İskender’in burada bir ağacın altında uyuduğu söylenir. M. Ö. 4. Yüzyılda Büyük İskender’in emriyle General Lysimachos tarafından kurulan Kadifekalenin bir de efsanesi var. Efsaneye göre; Büyük İskender, rüyasında gördüğü iki Nemesis yani koruyucu ruh, kendisinden Smyrna kentini uyuduğu tepenin eteklerinde kurmalarını ister. Buraya tekrar kurulan Smyrna, döneminin en büyük şehirlerinden olan İskenderiye ve Efes ile yarışacak kadar gelişir. Kale etrafında Helenistik ve Roma dönemlerine ait sur duvarları hala görülebiliyor. Ayrıca kale içinde Bizans Dönemi’nden kalma bir de kemerli büyük sarnıç ve mescit bulunuyor.

Aziz Voukolos Kilisesi, Smyrna’nın ilk piskoposlarından biri olan St. Boukolos yani Aziz Vukolos adına yaptırılmıştır. Rum cemaati nüfusunun yoğun olduğu dönemden kalma olan bu kilise, 1922 yılından sonra terk edilmiştir. 1924 yılında Atatürk’ün isteği üstüne Asar-ı Atika Müzesi’ne dönüştürülmüştür. Kilise 2010 yılında restore edilmiş ve müze olarak halka açılmıştır.

St. Polycarp Kilisesi, İzmir’in koruyucu Aziz’i Aziz Polikarp adına yaptırılmıştır. St. Polycarp Kilisesi, Osmanlı İmparatoru Sultan Süleyman’ın izni ile 1625 yılında Fransa Kralı 13. Louis tarafından inşa ettirilmiştir.

İzmir Tekne Turu Rezervasyon İşlemleri Nasıl Yapılır?

İzmir’de özel tekne turu, yat turu ve tekne turu organizasyonları için dört farklı opsiyon vardır. Ayvalık-Cunda günübirlik tekne turları, Çeşme rotası, Kuşadası-Güvercinlik güzergahı ve Bodrum günübirlik tekne turları bu opsiyonlardır. İzmir’in en iyi tekne turlarına katılabilmek için en geç 1 gün öncesinden rezervasyon yaptırmanız gereklidir. Rezervasyon işlemleri ve fiyat bilgisi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İzmir Yat Turu ile Nereler Gezilir?

İzmir’de dört farklı rota için ayrı ayrı tekne turları düzenlenir. İzmir-Ayvalık-Cunda bu rotalardan bir tanesidir. Bu turda, tekne, sabah 07.00’da İzmir’den hareket eder. 10.30’da Ayvalık sahilinde kahvaltı için serbest zaman verilir. 11.15’te tekne ile adalara hareket edilir. Saat 13.00’da öğle yemeği yenir. Yemek menüsünde balık ve salata yer alır. Teknede canlı müzik, animasyon ve yarışmalar gibi eğlenceli aktivitelere yer verilir. Körfezde bulunan 22 adadan Akvaryum Koyu, Maden Adası, Ortunç Koyu, Kaydırak Cenneti gibi yerlerde yüzme molaları verilir. 16.00’da meyve ikramı yapılır. 17.00’da Cunda Adası’nda gezmek için serbest zaman verilir. 18.30’da Ayvalık Limanı’na gidilir. 19.00’da Zeytinlikler gezilir. Zeytin ve zeytinyağı tadımı yapılır. Cennet tepesi’nde gün batımı seyredilir ve İzmir’e geri dönülür.

İzmir-Çeşme tekne turunda ise 07.30’da Çeşme’ye girilir. Eşek Adası, Jandarma Koyu ve Mavi Koy gezilir. Bu noktalarda yüzme molaları verilir. Öğle yemeğinde balık, makarna ve salata menüsü misafirlere ikram edilir. 17.00’da Çeşme merkeze gelinir ve gezmek için bir saat serbest zaman verilir. Saat 19.00’da İzmir’e gelinir.

İzmir-Bodrum tekne turunda ise saat 06.30’da belirlenen noktadan Bodrum’a hareket edilir. Bir koyda kahvaltı molası verilir. Saat 10.30’da Bodrum’a gelinir. Gün boyunca yüzme molaları ve öğle yemeği molası verilir. 19.00’da İzmir’e gelinir.

Bu turda, tekne, sabah 07.00’da İzmir’den hareket eder. 09.30’da Kuşadası’na gelinir. Baradan Koyu’nda yüzme molası verilir. Buradan Soğuk Su Koyu’na geçilir. Burada yüzme ve öğle yemeği molası verilir. Daha sonra Maydonoz Koyu’na demir atılır ve yüzme molası verilir. 17.00’da Kuşadası’nda gezmek için serbest zaman verilir. 19.00’da İzmir’e dönüş yolculuğu başlar.