Kabak Koyu Nerede ve Nasıl Gidilir Gezi Rehberi | TekneTur.Net

Kabak Koyu Nerede ve Nasıl Gidilir Gezi Rehberi

Fethiye Kabak Koyu, Ölüdeniz’e oldukça yakın bir lokasyonda konumlanır. Kabak Koyu nerede diye merak edenler için söyleyelim Fethiye merkez Kabak Koyu arası yaklaşık 30 kilometre mesafededir. Bakir doğası ve enfes manzaraları ile insanı büyüleyen Kabak Koyu’nda ömür boyu unutamayacağınız güzel anılara biriktireceğinize eminiz. Dünyanın en güzel beş yerinden birisi olarak tanımlanan Kabak Koyu’nda bolca kamp alanı ve bungalow bulunur.
 

Kabak Koyu Nasıl Gidilir?

Havayolunu tercih edenler Dalaman Havaalanında indikten sonra Fethiye merkeze araçla ulaşmanız gerekiyor. Karayolunu kullanan kişiler Ölüdeniz’in hemen yanından yukarı doğru çıkan dik ve keskin virajlı yolu takip ederek Faralya Köyü’ne ulaşabilirler. Burada aracınızı bırakıp dolmuşa binerek Kabak Koyu’na kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Faralya Köyü’nden Kabak Koyu’na 24 saat çalışan dolmuşlar var. Geceleri dolmuş daha az aralıklar ile geçiyor. Dolmuşların dolmasını beklemeniz gerekiyor. Dolmadığı müddetçe ne yazık ki hareket edemiyor. Dolmuşun ücreti, binen kişi sayısına bölünüyor. Eğer dolmuş, tam dolmadan gitmek isterseniz örneğin 40 TL gibi bir rakam ödeyebilirsiniz. Dolmuşun tam dolu olduğu durumlarda 5 TL’ye Faralya Köyü’nden Kabak Koyu’na ulaşım sağlayabilirsiniz.
 

Kabak Koyu Plajı

Kabak Plajı, muhteşem turkuaz rengi ve eşsiz doğasıyla insanın gelip de kalmak isteyeceği bir yerdir. Denizi oldukça sıcak ve çok da dalgalı…. 200 metre boyunca uzanan harika kumsalı, berrak ve ışıltılı deniziyle, her yanı çam ve ardıç ağaçları ile donanmış bu harika koy, pitoresk bir güzelliğe sahip. Kabak Koyu Plajı’nda şemsiye ve şezlong bulunmadığı için yanınızda şezlong ve şemsiye getirmek isteyebilirsiniz.
 

Kabak Koyu’ndan Kelebekler Vadisi’ne Nasıl Gidilir?

Fethiye tekne turu ve Ölüdeniz tekne turu yaparak Kabak Koyu’ndan Kelebekler Vadisi’ne ulaşabilirsiniz. Kabak Koyu’nda bulunan teknelerden birine binerek deniz yolu ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Fakat burada kaptanla anlaşıp gitmeniz çok önemli bir ayrıntı. Çünkü yolcuların farklı istekleri olabiliyor. Bazı kişiler bir saat gezip geri dönmek isteyebiliyor bazıları ise tüm gününü orada geçirmek isteyebiliyor. Bu yüzden yolcularla anlaşmak oldukça önemli. Anlaştıktan sonra plajda buluşup Kelebekler Vadisi’ne doğru yol alabilirsiniz.

Kelebekler Vadisi’nde kalmayı planlıyorsanız çadırınızı yanınıza almanızı öneririm. Çünkü burası doğal sit alanı ve bu yüzden herhangi bir otel bulunmuyor. Sessiz, sakin ve doğayla baş başa vakit geçirmek isterseniz burada aradığınızı bulabilirsiniz. Kelebekler Vadisi’nde su sıcaktır. Zemin kayalıklardan oluştuğu için kum ya da taş bir zemin beklemeyin. Kayalık bir zemin olduğu için yosun olması da kaçınılmaz.

 

Kabak Koyu’nda Ne Yenir?

Kabak’ta herhangi bir kafe ya da restoran bulunmuyor. Genellikle kalan yerli ve yabancı turistler, pansiyonda yemek yiyor. Kabak Koyu’nda bir tane köfte arabası var. Kumsalda eğer acıkırsanız marketten bir şeyler alabilir ya da köfteci de atıştırmalık yapabilirsiniz. Sabah kahvaltıları ve akşam yemekleri pansiyon tarafından veriliyor. Bunun dışında gün içinde yine pansiyondan yemek almak mümkün olabiliyor. Fethiye Kabak Koyu kamp yapmak istiyorsanız buraya yemek dolu bir bavulla gelmeniz gerekir.
 

Faralya Kabak Koyu’nda Yapılacak Aktiviteler

Kabak Koyu’nda genel olarak sakin ve sessiz bir tatil geçirebilirsiniz. Burada gündüzleri piercing ve dövme yaptırabilirsiniz. Yüzebilir, denizin keyfini çıkarabilir ve güneşlenebilirsiniz. Su sporları yapabilir ve eğlenceli zamanlar yaşayabilirsiniz. Akşamları kumsalda sevdiklerinizle vakit geçirebilirsiniz. Kabak Koyu’nun yakınında bulunan farklı koylara gidebilirsiniz. Fethiye günübirlik tekne turlarına katılabilirsiniz. Cennet Koyu, eşsiz güzelliği ile sizin için uygun bir gezi olabilir.

Akşamları sahilde jonglörleri ve ateş dansı yapanları seyrederek vakit geçirebilirsiniz. Şarkılar söyleyebilir ve kendi müziğinizi yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra Kabak Koyu’nda bulunan Nena Sahne’de zaman zaman ünlü müzisyenlerin konserleri gerçekleşiyor. Bu muhteşem ortamda konsere katılabilir ve sevdiklerinizle eğlenebilirsiniz.

Kabak Koyu akşamları oldukça karanlık olduğu için mutlaka el feneri yanınıza almanız gerekir. Bunun dışında akşamları genellikle serin olduğu için mont ya da hırka veya polar battaniye alarak üşümekten kurtulabilirsiniz. Bunun dışında açılır sandalye ya da yoga matı yanınızda götürmeniz gerekenler arasında… Çünkü akşamları kumsalda vakit geçirirken lazım olacak. Buralarda trekking yapmak için uygun alanlar var. Kayalıkların ve zorlu yolların çok olduğu bu bölgede yürümek için mutlaka yürüyüşe uygun bir spor ayakkabısı gerekiyor. Yedek mobil şarj aleti almak yine burası için çok iyi bir fikir.
 

Kabak Koyu’nda Görülmesi ve Gezilmesi Gereken Yerler

Kabak Koyu’na yakın olan Aladere Şelalesi oldukça harika ve etkileyici bir manzaraya sahiptir. Buraya iki farklı şekilde gidebilirsiniz. Birincisi, tarihi Likya yolundan yürüyebilirsiniz. Burada ardıç, keçiboynuzu, sandal ve çam ağaçlarından örülü muhteşem bir doğa vardır. İkincisi, kestirme fakat daha zorlu bir yoldur. Kayalara çıkmanız ve zaman zaman tırmanmanız gerekir.

Mavi Mağara, yine Kabak Koyu’na kadar gelmişken mutlaka görmeniz gereken yerlerden biridir. Mağara sahile çok yakın olduğu için mağaraya yüzerek ulaşabilirsiniz. Fakat denizin çok dalgalı olmadığı zamanları tercih etmeniz gerekir. İkinci yol ise karadan gitmektir. Mavi Mağara, suyun içinden denize bağlandığı ve bu delikten ışık girdiği için oldukça orijinal bir görüntüye sahiptir. Buradan ışıyan mavi ışık sebebi ile buraya Mavi Mağara adı verilmiş. Mağaranın içinde harika bir doğal havuz vardır. Bu havuzda yüzerken mavi ışıklar etrafınızı sarar. Oldukça romantik ve otantik bir görüntüsü olan bu mağarada yüzmek özel bir deneyim yaşatır.

Sizde Kabak Koyu’nun eşsiz güzelliklerini görmek, denizin eşsiz mavisiyle buluşmak için Fethiye Tekne Turu ve Ölüdeniz Tekne Turlarını inceleyebilirsiniz.

  • 3259