Kaputaş Plajı Nerede ve Nasıl Gidilir? | TekneTur.Net

Kaputaş Plajı Nerede ve Nasıl Gidilir?

Kaputaş Plajı, Fethiye ile Antalya sınırları arasında yer alan ve ünü dünyaya yayılan bir yerdir. Deniz ve orman, mavi ve yeşilin el ele olduğu bu harika doğada huzuru bulmak çok kolay. Dağların oldukça sarp ve dik oluşu yol boyunca görkemli bir manzaraya eşlik ediyor. Kaputaş Plajı, işte bu yollardan sonra ortaya çıkan bir hazine gibi adeta. Üstelik girişi de ücretsiz! Yani Kaputaş Plajı giriş ücreti ödemiyorsunuz. Kaputaş Plajı Antalya’nın gerçekten de incisi gibi görünüyor. Kaputaş Plajı merdivenleri size ilk girerken güzel bir karşılama hazırlıyor. Müthiş maviliğine hayran kalacağınız Kaputaş Plajı temiz ve berrak denizi, mis gibi havası, gözlere şenlik doğası ile görenleri büyülüyor adeta.

 

Kaş Kaputaj Plajı Nasıl Gidilir?

Kaş’a gidebilmek için direkt olarak İstanbul-Kaş otobüs seferlerini kullanabilirsiniz. Buna alternatif olarak İstanbul’dan Antalya’ya otobüs yolculuğu yapabilir, Antalya Otogarı’ndan kalkan otobüslerle ise Kaş’a üç saatlik bir yolculuktan sonra ulaşabilirsiniz.

Kaş’a arabayla gitmek otobüs yolculuğuna oranla daha kolay, rahat ve kısa. 15 saat süren otobüs yolculuğu yerine 11 saatte Kaş’a ulaşmanız mümkün. Antalya üzerinden Kaş’a giderken sırayla Kemer, Kumluca, Finike ve Demre rotasını kullanmanız gerekiyor. Elbette Fethiye üzerinden Kaş’a ulaşmak da mümkün.

Kaş’a en yakın havaliman Dalaman Havalimanı’dır. Antalya Havalimanı Kaş’a 220 kilometre, Dalaman Havalimanı ise 150 kilometre uzaklıktadır. Havalimanından Kaş’a gitmek için saatte bir kez hareket eden minibüsleri kullanabilirsiniz.

Kaputaş Plajı nerede ve Kaputaş Plajı nasıl gidilir diye soranlar için hemen cevaplayalım. Kaputaş Plajı, Kaş-Kalkan karayolu üzerindedir. Bu plaj, Kaş’a 20 kilometre ve Kalkan’a 7 kilometre uzaklıktadır. Özel araç ile ulaşım sağlamak isteyenler yol kenarında araçlarını park edip 187 basamaklı merdivenden plaja inebilirler. Kaputaş Plajı’na dolmuşla gelmek için Kaş ya da Kalkan’dan minibüse binebilirsiniz.
 

Kaputaş Plajı Hakkında Bilgi

Kaputaş Plajı, bir tür kanyon ağzı plajıdır. Bu plaj turkuaz rengi ile hayran olunacak bir güzelliğe sahip. Denizin doğal rengi ve serinliği yerin altından akan suların kum ve çakılların arasından süzülmesinden kaynaklanıyor. Kaputaş Plajı’nın doğal güzelliklerini korumak amacı ile burada herhangi bir tesis bulunmuyor. Yalnızca şemsiye ve şezlong kiralama imkanı var.

Altındaki karstik yapıdan dolayı yer altı sularıyla beslenen Kaputaş Plajı denizinde su sıcaklığı aniden değişebiliyor. Denizin dibine daldığınızda derinlerin katman katman oluşumunu görebilirsiniz.

Kaputaş Plajı’nda ne yazık ki WC ve duş bulunmuyor. Fakat oradaki yerli halktan birileri, dağdan gelen su ile 1 TL karşılığında duş almanıza izin veriyor. Bunun dışında yemek yenecek herhangi bir restoran ya da büfe bulunmayan Kaputaş Plajı’nda yerli halktan teyzeler gözleme yapıp satıyorlar. Acıkınca tek alternatifiniz gözleme yemek olabilir.
 

Kaputaş Plajı Gezi Rehberi

Kaş’a bağlı Kaputaş Plajı, doğal güzellikleri ile insanları büyülüyor. Kaş oldukça küçük bir yer. Sevimli bir sahil kasabası görünümünde olan Kaş’ın şirin sahili, yolları, çarşısı ve dükkanları huzur bulmanızı sağlıyor. Her yerden sarkan mor begonviller muhteşem bir güzellik sergilerken, insanların sıcaklığı ve samimiyeti oldukça hoş anılar biriktirmenizi sağlıyor. Burada tüm dükkanları gezip alışveriş yapabilirsiniz. El işi, orijinal takılar, giysiler ve organik ürünlerin yer aldığı çarşıyı gezdikten sonra mutlaka yöreye özgü bademli tavuk yemeğinden tatmalısınız.

Büyük Çakıl Plajı ve Küçük Çakıl Plajı’nı mutlaka görmelisiniz. Denizi oldukça berrak ve temiz olan bu plajlarda deniz ve güneşin keyfini sonuna dek çıkarabilirsiniz.

Eğer pasaportunuzu yanınıza alırsanız Türkiye’ye en yakın olan Yunan Adası Meis’e gidebilirsiniz.

Kaş tekne turlarına katılabilir ve doğal güzellikleri keşfe çıkabilirsiniz. Ya da Kaş günü birlikte tekne turlarıyla tatilinize biraz eğlence katabilirsiniz.

Burası yamaç paraşütü için oldukça uygun bir alandır. Fethiye Babadağ’da yamaç paraşütü yaparak, adrenalin dolu zamanlar geçirmeniz mümkün.

 

Eğlenmek için Dejavu adlı mekana gidebilir ve dans edebilirsiniz.

Balık yemek için Üzüm Kızı Restoran’a gidebilir, ev yemekleri tercih ederseniz Sempati’ye gidebilirsiniz. Lokmacı teyzede küçük bir tatlı molası verebilir ve enerji depolayabilirsiniz.

Çarşının üst kısmında yer alan tarihi Likya lahiti ise mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor.

Limanağzı Bölgesine, 45 dakikalık dağ yolu ile ulaşabilir ya da tekneden deniz yolu ile geçebilirsiniz. Burada bulunan Likya mezarlarını görebilir ve tarihi bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Limanağzı’nda dağ ve deniz manzarasıyla kendinizden geçeceğiniz Delos Beach’e uğramadan dönmeyin. Giriş ücreti ödemeden girilen bu plajda, hafif yemekler yiyebilir, ağaçların arasındaki kemeriyelerde biraz şekerleme yapabilirsiniz. Ormanda yer alan bungalov ve taş evlerde konaklayabilirsiniz.

Muhteşem turkuaz mavisi denizi ile Maldivleri andıran Kaputaş Plajı’nda Mavi Mağara adı verilen bir mağara bulunuyor. Eski zamanlarda fokların yaşadığı bu mağaraya yalnızca tekneler ile ulaşılabiliyor. Bu mağarayı mutlaka görmelisiniz.

Tekne turları ve tekne gezilerine alternatif olarak su sporları yapabilirsiniz. Çevre koyları ve plajları kano turları ile görebilirsiniz.

Kalkan, Kaş’a çok yakın olduğu için gelmişken mutlaka görebilirsiniz.

 

  • 2507