Kaş Çukurbağ Yarımadası Gezilecek Yerler, Nerede ve Nasıl Gidilir? | TekneTur.Net

Kaş Çukurbağ Yarımadası Gezilecek Yerler, Nerede ve Nasıl Gidilir?

Pırıl pırıl denizi, uçsuz bucaksız dağ manzaraları, yemyeşil doğası, tarihi dokusu ve zenginlikleri, uzayıp giden plajları ile Kaş, Akdeniz Bölgesi’nin en güzel yerlerinden birisidir. Hem kültür tatili hem de deniz tatili yapabileceğiniz Kaş’ta keşfedilecek onlarca güzellik var. Unutulmaz manzaralar eşliğinde harika bir tatil geçirmek isterseniz Kaş ilk adresiniz olmalıdır. Kaş bölgesinin bir yeri var ki tatilinizin bir bölümünü buraya ayırmak istersiniz. Antalya Kaş Çukurbağ Yarımadası, adeta saklı bir cennettir. Çukurbağ Yarımadası, ormanları ve denizi ile huzurlu ve sakin bir tatil geçirmenize olanak tanıyor.
 

Çukurbağ Yarımadası Nerede ve Nasıl Gidilir?

Çukurbağ Yarımadası’na gitmeniz için öncelikle Kaş’a gitmeniz gerekiyor. Bunun için havayolu ya da karayolunu kullanabilirsiniz. Kaş’a büyük şehirlerden düzenli otobüs seferleri yapılıyor. Özellikle yaz mevsiminde Kaş’a yapılan seferler büyük oranda artıyor. Otobüs ile yaklaşık 15 saat süren yolculuğun ardından Kaş’a ulaşabilirsiniz. Alternatif olarak Antalya Otogarı’na gelebilir ve buradan saat başı hareket eden Kaş otobüslerine binerek 3 saatlik yolculuğun ardından Kaş’a ulaşabilirsiniz. Kaş’a özel araç ile gitmek isterseniz 11 saatlik bir yolculuğun sizi beklediğini söyleyelim. Özel araçla Kaş’a gitmek, otobüsten çok daha konforlu ve kolay olur.  Fethiye üzerinden özel aracınızla gelecekseniz tabelaları takip ederek ulaşım sağlayabilirsiniz. Fethiye’den Kaş’a 1,5 saatte ulaşabilirsiniz. Eğer Antalya üzerinden buraya gelmek isterseniz sırasıyla Kemer, Kumluca, Finike ve Demre güzergahını takip edebilirsiniz. İstanbul’dan Kaş’a gitmek için özel aracınız ile Afyon üzerinden Sandıklı, Burdur, Bucak, Korkuteli, Elmalı ve Kaş rotasını kullanabilirsiniz.
 

Kaş’a gitmek için havayolunu tercih ederseniz Kaş’a en yakın Dalaman Havalimanı’dır. Dalaman Havalimanı’ndan indikten sonra özel araç ile iki saatte 150 kilometre mesafede olan Kaş merkeze gelebilirsiniz. Buna alternatif olarak Dalaman Havalimanı’ndan Havaş servislerine binerek Fethiye merkeze ulaşabilir ve buradan hareket eden Kaş minibüslerine binip, ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kaş merkezden Çukurbağ Yarımadası’na gitmek için dolmuşlar ya da özel halk otobüslerini kullanabilirsiniz. Gün içinde dolmuş ve özel halk otobüsleri sık aralıklar ile hareket eder. Gece saat 00.00’a kadar hizmet veren dolmuşların yanı sıra taksiler ile Çukurbağ Yarımadası Kaş merkez ulaşımmümkündür.

Çukurbağ Yarımadası Hakkında Bilgi

 

Arkeolojik kazılarda bulunan Habesos adı Çukurbağ Yarımadası’nın antik ismidir. Buradaki antik kent daha sonradan Antiphellos adı ile anılmış. Likya ve Karia bölgeleri arasında bağlantı sağlayan yolların kesişiminde olan Antiphellos ayrıca bir ticaret limanı özelliği taşıyormuş. Anadolu seferi esnasında Makedonya Kralı Büyük İskender tarafından fethedilen bu kent, İskender’in ölümünden sonra savaşlara sebep olmuş.

Antiphellos, Roma Dönemi’nde büyük bir önem kazanmış. Bizans Dönemi’nde ise piskoposluk merkezi haline gelmiş. Bizans Dönemi’nde Arap akınlarına uğrayan bu kent, bir zaman sonra Anadolu Selçuklu topraklarına katılmış ve Andifli adını almış. Anadolu Selçuklu Devleti yıkıldıktan sonra Tekeoğulları Beyliği’nin yönetimine girmiş. Osmanlı Devleti’nin yeni bir ilçesi olarak Yıldırım Beyazıt zamanında Çukurbağ Yarımadası ismini almış.
 

Çukurbağ Yarımadası Gezilecek Yerler

Çukurbağ Yarımadası plajları oldukça meşhurdur. Sessiz, sakin ve huzurlu bir tatil geçirmek isteyen kişiler için Çukurbağ Yarımadası oldukça ideal bir seçenektir. Kaş merkeze 6 kilometre uzaklıkta bulunan Çukurbağ Yarımadası’nın her iki kıyısında villalar, lüks tesisler ve butik oteller vardır. Geceleri bu yarımada da oldukça az ışık vardır bu yüzden yıldızları seyretmek için muhteşem bir yerdir. Lüks yatların ve teknelerin mola verdikleri bu dingin ve berrak koylarda tüm senenin yorgunluğunu ve stresini üzerinizden atabilirsiniz. Burada Kalkan’a doğru giden bir yol vardır. Bu yol ile Çukurbağ Yarımadası arasında doğal bir liman görevi gören Bucak Denizi ve yeni marina bulunur. Bucak Denizi ve yeni marinayı gezebilir ve burada hoş vakit geçirebilirsiniz.

Çukurbağ Yarımadası yolu üzerinde bulunan İnceboğaz Plajı, burada görülecek en güzel yerlerden birisidir. Meis Adası’na bakan İnceboğaz Plajı’na Kaş merkezden yürüyerek 15 dakika içerisinde ulaşabilirsiniz. Muhteşem manzarası, sıcak ve berrak denizi, doğa harikası ormanları ile görenleri büyüleyen bu plajda keyifli bir tatilin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Hatta pasaportunuzu yanınıza alarak Türkiye’ye en yakın Yunan Adası olan Meis Adası’na geçebilir ve değişik bir kültürü tanıma imkanı bulabilirsiniz.

  • 1961