Kaş'ta Görmeniz ve Gezmeniz Gereken En Güzel 12 Yer | TekneTur.Net

Kaş'ta Görmeniz ve Gezmeniz Gereken En Güzel 12 Yer

Kaş, Antalya’nın en batı ucundaki ilçesidir. Antalya merkeze 190 km. uzaklıkta yer alan Kaş, eski liman çevresinde konumlanan bir sahil kasabası görünümündedir. Yetmiş kilometrelik uzun sahili, tertemiz denizi, eşsiz manzaraları, doğal güzellikleri, zengin kültürel mirası ve tarihi eserleri ile Antalya Kaş’ı henüz görmediyseniz çok şey kaçırmışsınız demektir. Su altı sporları tutkunlarının da uğrak merkezi olan Kaş’ta su altı dalışı, trekking, yamaç paraşütü, rafting, rüzgar sörfü ve dağcılık gibi birçok doğa sporu yapılır. Antalya Kaş gezilecek yerler listemize göz atmadan tatile çıkmayın.

Kaş Gezi Rehberi

 

Kaputaj Plajı

Kalkan Kaş Türkiye’nin en nadide doğal güzelliklerini içinde barındırır. Akdeniz’in en temiz plajı olarak görülen Kaputaş Plajı, her yıl binlerce yabancı ve yerli turistin ilgi odağı oluyor. Kaş-Kalkan tarafından 20 dakikalık virajlı bir yol ile Kaputaş Plajı’na ulaşabilirsiniz. Kalkan’a 7 km. uzaklıkta bulunan bu plajın güzelliği sizi büyüleyecek, buna emin olabilirsiniz. Plajdaki kumların arasından yer altı sularının süzülmesi ise denizin dalgalı ve serin olmasını sağlıyor. Kaputaş Plajı yakınlarında yer alan Mavi Mağara, Kaş’a 18 km. mesafede konumlanıyor. 50 metre uzunluğa, 40 metre genişliğe ve 15 metre yüksekliğe sahip bu mağaranın girişi ise oldukça dar. Fakat mağaradan sızan güneş ışıkları denize yansıyınca harika bir manzara oluşturuyor.

Kaputaj Plajı ile ilgili detaylı yazı için TIKLAYIN.
 

Çukurbağ Yarımdası

Kaş’a 6 km. mesafede bulunan Çukurbağ Yarımadası’nın her iki kıyısında villa, lüks konaklama merkezleri ve butik oteller yer alıyor. Lüks yatların ve teknelerin mola yeri olan bu dingin koy, huzurlu ve sakin bir tatil geçirmek isteyenler için ideal bir alternatif sunuyor.

Çukurbağ Yarımadası ile ilgili detaylı yazı için TIKLAYIN
 

Büyükçakıl Plajı

Kaş merkezden hareket eden minibüsler ile Büyük Çakıl Plajı’na ulaşım sağlanıyor. Kayalarından tatlı su çıkmasıyla meşhur olan bu plajın denizi bu yüzden az tuzlu ve serin. Serin denizlerde yüzmek isteyenler için ideal bir plaj…

Büyükçakıl Plajı ile ilgili detaylı yazımız için TIKLAYIN.
 

Xanthos Antik Kenti

Eşen Çayı kenarında bulunan tepede konumlanan Xanthos antik kenti, Likya dilinde yazılmış kitabelerde Arnna olarak geçiyor. Likya medeniyetinin en eski yerleşim yeri olan Xanthos’un tarihçesi, M.Ö. 7. yüzyıldan günümüze ulaşıyor. Anıtlar, kabartmalar, dikme lahitler, Likya kitabeleri, yazıtlı dikme mezarlar ve ev tipi mezarların yer aldığı bu kent, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor.
 

İnceboğaz Plajı

Kaş gezilecek yerler arasında bulunan İnceboğaz Plajı, Çukurbağ Yarımadası’nın en dar yerinde konumlanıyor. Bu plaj, sıcak ve durgun denizi ile turistlerin dikkatini çekiyor. Plajın, Meis Adası’nı gören kısmında deniz ise daha serin ve dalgalı.
 

Kaş Liman Ağzı

Kaş merkezden kalkan tekneler ile 15 dakika içinde Liman Ağzı’na ulaşabilirsiniz. Mavi bayraklı berrak denizi, teknelere ev sahipliği yapıyor. Burada Likya Yolu’nda trekking yapabilir ve yakınlardaki Sebeda Antik Kenti’ni gezebilirsiniz. Yer altı sularının çıktığı Hıdırellez Mağarası ise civarda görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor.
 

Simena  Antik Kenti

eimiussa antik kenti Üçağız’da  ve Simena antik kenti ise Kale Köyü’nde bulunuyor. Batık kent olarak adlandırılan bu antik kentlerde birçok farklı medeniyete ait kalıntılar görülebiliyor. Simena antik kentinde büyük ve görkemli bir kale yer alıyor. Kalenin çevresinde ise lahitler, Likya yazıtları, mendirek, hamam ve yapı kalıntıları bulunuyor. Kalenin içindeki kayaya oyulmuş tiyatro ise en ilgi çekici tarihi eser olmayı hak ediyor. Teimiussa antik kenti ise küçük bir Likya liman kentidir. Üçağız Köyü’nden tekneler ile ulaşılabilen bu antik kent, arkeolojik sit alanı olarak korunuyor. Burada birçok lahit ve mezar bulunuyor.

Sizde Simena gezisi yapmak istiyorsanız Kekova Tekne Turlarımıza Göz Atabilirsiniz.
 

Gömbe Yaylası

Gömbe yaylası, serin alanları, elma, armut ve cevizi ile tanınıyor. Kaş merkeze 70 kilometre uzaklıkta konumlanan Gömbe, doğal hayatı özleyen misafirlerini bekliyor. Bir krater gölü olan Yeşilgöl ve Uçarsu Şelale’si ise civarda görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor.

Gömbe Yaylası ile ilgili yazımız için TIKLAYIN.
 

Kalkan

Kalamaki yani Kalkan eski bir Rum yerleşimi olarak biliniyor. İngiliz nüfusunun yoğun olduğu Kalkan’da kentin tarihi dokusu tamamen korunuyor. Efsanevi denizi, beyaza boyalı sevimli evleri, yat limanı ve doğal güzellikleri ile huzurun adresi diyebiliriz.
 

Patara Plajı

Patara Plajı, 18 kilometre uzunluğundadır ve Akdeniz’in en uzun plajıdır. Kaş ve Kalkan’ın tam ortasında bulunan bu plaj, Kaş’a 41 kilometre uzaklıkta bulunuyor. incecik altın kumları ve muhteşem denizi ile Türkiye’de büyük ilgi görüyor. Ayrıca caretta carettaların yumurtlama alanı olan Patara Plajı, tarihsel bir öneme de sahip. Likya Birliği’nin başkenti olan Patara’da deniz feneri, tiyatro, meclis binası ve Apollo Tapınağı bulunuyor.
 

Saklıkent Kanyonu

Saklıkent kanyonu, Kaş merkeze 60 km. uzaklıkta bulunuyor. Eşen Çayı’nın bir kolu olan Karaçay’ın meydana getirdiği Saklıkent Kanyonu, 18 kilometre uzunluğundadır. Milli park olarak kabul edilen bu kanyon aynı zamanda Türkiye’nin en uzun kanyonu olma özelliğine sahip. 1996 yılından beri koruma altında olan Saklıkent, Fethiye ile Saklıkent arasında doğal bir sınır haline geliyor. Ekstrem sporlar ve doğa sporlarını seven kişiler için burası oldukça ideal bir alan. Trekking, jeep safari ve rafting gibi doğa sporları bu kanyonda yapılabiliyor. Dere kenarında bulunan ahşap çadırlarda ise gözleme ve ayran ikilisi ile nehrin keyfini çıkarabiliyorsunuz. Bunun yanı sıra kanyonun kenarında mangal yapabiliyorsunuz.

Saklıkent yazımızın devamını okumak için tıklayın.
 

Kıbrıs Kanyonu

Yaban hayatı koruma bölgesi olarak kabul edilen Kıbrıs Kanyonu, doğa sporları severlerin gözdesi. Kaş merkezine 50 kilometre mesafede bulunan ve Kaş’ta yapılması gerekenler arasında yer alan Kıbrıs Kanyonu’nda yürüyüş yapabilir, bisiklet ya da jeep safari turuna çıkabilir, tekneyle kanyondan geçebilirsiniz.

 

Kaş’ta mutlaka yapılması gerekenler listesi bu şekilde uzayıp gidiyor. Akşamları ise Kaş’ta şık restoran ve meyhanelerde yemek yenebilir, çarşısında gezintiye çıkılabilir. Kaş’ta ne yenir merak edenler için hemen açıklayalım. Deniz mahsülleri, mevsim balıkları, mezeler, zeytinyağlılar ve salatalar, organik dondurmalar Kaş’ta tadılabilecek lezzetler arasında yer alıyor.

Kaş’ın denizini ve bütün doğal güzelliklerini görmek istiyorsanız Kaş Tekne Turu ve Kekova Tekne Turu sayfalarımızı inceleyebilirsiniz.

  • 786