Kaş’ın En Güzel Plajları ve Koyları | TekneTur.Net

Kaş’ın En Güzel Plajları ve Koyları

Türkiye’de yıldızı parlayan tatil merkezlerinden biri Kaş... Antalya’ya bağlı bu güzel mi güzel tatil merkezi mavi bayraklı plajları, tarihi kalıntıları, scuba diving bakımından sunduğu olanaklarıyla her yıl hem dünyanın çeşitli ülkelerinden hem de Türkiye’nin farklı bölgelerinden yüzbinlerce yerli ve yabancı turisti ağırlamaya devam ediyor. Akdeniz Bölgesi’nin bu nadide turizm cennetinde keyifli bir yaz geçirmek ve gönlünüzce doğayla kucaklaşmak için hazır mısınız? Peki, daha önce Kaş’a gitmediyseniz ilk olarak Kaş’ta nerelerde denize girildiğini öğrenmeye ne dersiniz? İşte Kaş’ın en güzel plajları ve koyları!
 

Kaş’ın En Ünlü Plajları

Kaş denildiği zaman akla gelen iki önemli plaj var; Kaputaş Plajı ve Patara Plajı. Hatta Kaputaş Plajı öyle ünlü ki Kaş’ta olup da oraya gitmediyseniz ve sosyal medya hesaplarınızdan “Kaputaş’tayız” notunu düştüğünüz bir paylaşım yapmadıysanız, kimseyi Kaş’a gittiğinize inandıramayabilirsiniz. Abarttığımızı düşünenlere bu yaz sosyal medya paylaşımlarını daha dikkatli takip etmelerini öneriyoruz. Çünkü hem Kaputaş ve hem de Patara, Kaş’ın ünlenmesinde etkili olan iki önemli plaj. Bu iki ünlüyü görmeden ve fotoğraf çekmeden dönmeyin!

Kaputaş Plajı: Kaş’ın en meşhur ve en çok ziyaret edilen plajı olan Kaputaş Plajına ait, sosyal medyada paylaşılan fotoğrafların çoğu size de phhotoshop’lu gibi gelebilir. Ama değil! Gidip de kendisini bizzat gördüğünüzde fotoğrafların çok büyük bir kısmında ne filtre ne de photoshop kullanılmadığına ikna olacaksınız. Yani, şimdiye kadar ikna olmadığınız o turkuaz rengi var ya; işte o gerçeğin ta kendisi. Kaputaş Plajı aslına bakarsanız ufacık bir alandan oluşuyor. Ama inanılmaz kalabalık! Öyle ki plajın hem gerisinden itibaren hem de ilerisinde kilometrelerce park edilmiş araç kuyruğuyla karşılaşırsanız şaşırmayın. Çünkü bu da bir başka Kaputaş gerçeği! Kaputaş Plajı’nda bir gün geçirebilmek için erken saatlerde gidip şezlong kiralamanız gerekebilir. Yoksa bir günü burada geçirmek, denize girmek ancak hayallerinizi süsleyebilir. Öte yandan, arası kalabalıkla iyi olmayanlar için yalnızca fotoğraflarda bir anı olarak da kalabiliyor burası. Yine de görülmeye değer. Kaputaş Plajının en önemli özelliklerinden biri Akdeniz’de olmasına rağmen suyunun serin olması. Ancak şu notu da düşmekte fayda görüyoruz; denizi biraz dalgalı…

Kaputaş Plajı Ayrıntılı İçerik için TIKLAYIN.

Patara Plajı: Kaş’ın ikinci şöhretli plajı ise Patara Plajı… Size Yeşilçam filmlerinin çöl sahnelerinin burada çekildiğini söylesek inanır mıydınız? İnanın inanın! Çünkü Patara Plajı incecik kumlarıyla ünlü bir plaj! Türkiye'nin en uzun plajı olan Patara’da dünyanın ilk demokratik meclis binası ve dünyada bulunmuş en eski deniz feneri yer alıyor. Patara’ya dair özellikler bunlarla da sınırlı değil; soyları tükenmekte olan Caretta Caretta'ların üreme yeri de Patara, pek çoğumuzun Noel Baba diye bildiğimiz St. Nicholas'ın doğum yeri de… Denizi sığ ve dalgalı olsa da burada keyifli vakit geçireceğinizden emin olabilirsiniz.
 

Bu çakıllar bir başka!

Kaş’a daha önce gidenler iyi bilir. Burada iki ünlü plaj daha var; Küçük Çakıl Plajı ve Büyük Çakıl Plajı. Adından anlaşılacağı üzere iki plajda da deniz çakıllı… Ama hem tertemiz hem de turkuaz… Unutmadan; bir de Seyrek Çakıl var!

Küçük Çakıl Plajı: Dibi kum olan bir denizde yüzmeyi tercih ediyor olsanız bile yine de önyargılarınızı bir kenara bırakıp Küçük Çakıl Plajını deneyimlemelisiniz. Kaş’ın merkezinde konumlanan Küçük Çakıl Plajında denize girdiğinizde Kaş’ın nemli ve bunaltıcı havasında kendinizi serin sulara bırakmanın keyfini yaşayacaksınız. Burası minik minik çakıllardan oluşuyor. Denizi sığ değil ve biraz da dalgalı. Ayrıca burada denize iskeleden girebiliyorsunuz.
 

Büyük Çakıl Plajı: Büyük Çakıl Plajı, adından da anlaşılacağı üzere Küçük Çakıl’a göre biraz daha büyük bir plaj. Çakıl taşları ise beyaz. Bu da plaja ayrı bir güzellik katıyor tabi. Kaputaş Plajı gibi burası da biraz rüzgarlı ancak o kadar dalgalı değil. Büyük Çakıl’ın denizi kaynak sularından beslendiği için serin… Bu da Akdeniz’de serin sularda kulaç atma keyfini yaşayacağınız anlamına geliyor.

Büyük Çakıl Plajı Ayrıntılı İçerik için TIKLAYIN.
 

Seyrek Çakıl Plajı: Seyrek Çakıl Plajı, Kaputaş Plajının komşusu oluyor. Kaputaş Plajının kalabalığında kendine yer bulamayanlar burayı tercih edebilir. Kaş’ın yerlileri tarafından da zaten burası daha çok rağbet görüyor. Hafta sonları epey kalabalık olsa da Seyrek Çakıl Plajı’nda hafta içini daha sakin geçirmeni mümkün oluyor. Buradaki turkuaz rengi gözünüzü kamaştırabilir. Ayrıca plajda herhangi bir işletme olmadığının altını çizelim. Eğer plaj tercihinizi Seyrek Çakıl’dan yana yapacaksanız her konuda hazırlıklı olmanızda fayda var.
 

Kaş’ın Diğer Güzelleri

Kaş’ın daha pek çok ve birbirinden güzel koyu var. Akdeniz’in bu güzel turizm merkezinde her gün farklı bir plajda, farklı bir deneyim yaşamanız da böylelikle mümkün oluyor. İşte Kaş’ın diğer güzellikleri!
 

İnceboğaz Plajı: İnceboğaz Plajı, Çukurbağ Yarımadası yolu üzerinde konumlanıyor. Meis Adası'na nazır bu plaja Kaş merkezden isterseniz yürüyerek de ulaşabiliyorsunuz. İnceboğaz Plajı özellikle eşsiz güzellikteki manzarasıyla meşhur. Ancak suyu Kaş’ın diğer pek çok plajına göre biraz daha sıcak. Plajın İnceboğaz adını almasının sebebi ise yarımadanın en ince noktasında bulunuyor olması. Plajı çakıl olduğundan ince bir terlikle gelirseniz ayaklarınız acıyabilir. Denizi her ne kadar dalgalı olsa da sığ olduğu için rahatlıkla yüzülebiliyor. Özellikle çocuklar için oldukça eğlenceli olabiliyor.
 

Akçagerme Plajı: Kaş’ta dalgasız ve soğuk olmayan sularda yüzmek isteyenlerin tercih ettiği adreslerden biri de Akçagerme Plajı oluyor. Özellikle çocuklu aileler için burası biçilmiş kaftan. Bazı bölümleri çakıl olsa da kumluk alanları var. Kaş ile Kalkan arasında yer alan Akçagerme Plajının en önemli özelliklerinden biri Kaş Turizm Meslek Lisesi'nin uygulama plajı olması. Böylelikle plajda pek çok hizmet birden sunuluyor. Plaj voleybolu, tenis kortları, çocuk parkı ve aquapark gibi imkanların yanı sıra özel duş ve tuvaletler ile kafetrayası da Akçagerme Plajına ayrıcalık katıyor.
 

Limanağzı Plajı: Mavi bayraklı bir plaj olan Limanağzı Plajı, Kaş’taki cennet köşelerden biri. Geçmişte doğal bir liman olması nedeniyle bu ismi almış. Buraya Kaş’tan kalkan teknelerle geliniyor. Ancak yürüyüş yapmak isteyenler de Likya Yolu üzerinden Limanağzı Plajına ulaşabiliyorlar. Dönüş yolunuz üzerinde görülen kral mezarlarıyla tarihi bir serüvenin içinde hissetmeniz de Kaş’ın size sunduğu ayrı bir güzellik. Limanağzı Plajı’nın denizi sakin ve oldukça berrak. Mavi tur teknelerinin de rotasında olmazsa olmaz plajlardan biri aynı zamanda.
 

Fırnaz Koyu: Kaş’ta bir akvaryumda yüzüyor gibi hissetmek ister misiniz? O halde Fırnaz Koyuna mutlaka uğrayın. Kalkan’a 4 kilometre uzaklıkta olan Fırnaz Koyu, turkuaz rengindeki deniziyle insanı adeta büyülüyor. Mavi tur teknelerinin de uğrak noktası olan Fırnaz Koyunun en önemli özelliği ise gençleşmeye yaradığına inanılan çamuru. Burada çamur banyosu yapılıyor. Fırnaz Koyu’na Kalkan’dan yola çıkan tekne turlarıyla ulaşılıyor.

  • 158