Kelebekler Vadisi Gezi Rehberi (Ulaşım ve Kamp için Tıkla) - TekneTur.Net

Kelebekler Vadisi Gezi Rehberi


Fethiye Kelebekler Vadisi, Fethiye’nin Faralya Köyü’nün yüksek tepeleri arasında bulunan muhteşem bir saklı cennettir. 50 metre yüksekliği bulunan şelalesi, 80’den fazla kelebek çeşidi ve beyaz kumsalı ile büyüleyici bir güzelliğe sahiptir. Fethiye Babadağ’ın eteklerinde konumlanan Kelebekler Vadisi oldukça sarp kayalıklar ile kuşanmıştır. Bu kayaların yüksekliği 350 metre civarındadır. Kelebekler Vadisi ismini, içinde bulunan 80 farklı kelebek türünden özellikle kaplan kelebeğinden almıştır. Vadide bulunan ve kaynağı Faralya Köyü’nde olan şelale 50 metre yüksekten aşağı doğru akar. Vadinin ortasından geçen dere ile akan şelale suları en nihayet denize ulaşır.

 

Kelebekler Vadisi Ulaşım

Kelebekler Vadisi Faralya’ya ulaşmak için öncelikle Ölüdeniz’e gelmeniz gerekir. Ölüdeniz’den kalkan teknelere binerek direkt olarak Kelebekler Vadisi’ne 30 dakikada gelebilirsiniz. Kelebekler Vadisi’ne karayolundan ulaşmak isterseniz Fethiye Otogar’dan kalkan Faralya minibüslerine binmeniz gerekiyor. Kelebekler Vadisi’nin yukarısında indikten sonra bir saatlik zorlu bir yürüyüşün ardından vadiye ulaşabilirsiniz.

 

Kelebekler Vadisi Tarihçesi

Kelebekler Vadisi Fethiye oldukça uzun bir geçmişi vardır. Bu vadinin geçmişi M.Ö. IV. yüzyıla kadar uzanır. Likya Medeniyeti’nin ‘Perdicia’ yerleşim yerine ait kalıntılar, vadinin hemen üst kısmında yer alır. Yunan ve Bizans medeniyetlerinden Osmanlı’ya kadar uzanan vadi, yamaçların teraslanması ile oluşturulmuş.
.
 

Kelebekler Vadisi Yapılacak Aktiviteler

Yöre halkı tarafından Güdürümsu olarak bilinen Kelebekler Vadisi, 1970’li yıllarda bir grup aktivist tarafından bu ismi almıştır. Kelebekler vadisi kelebekleri 80’den fazla türü içinde barındırır. 1995 yılında birinci derece doğal sit alanı seçilen Kelebekler Vadisi her türlü yapılaşmaya karşı korunur.

 

Kelebekler Vadisi’nde, yaz dönemi boyunca birbirinden farklı uzmanlık alanı olan birçok eğitmen seminer ve dersler verir. Kelebekler Okulu Projesi olarak bilinen bir proje sayesinde her yıl bu vadiye gelen yüzlerce kişi sanatsal, kültürel, zihinsel ve bedensel alanlarda bilgi sahibi olur. Çevre bilinci gelişir. Tatil, eğlence ve öğrenmeyi birleştiren bu proje doğa ile baş başa verimli bir zaman geçirmenizi sağlar. Ücretsiz düzenlenen eğitim ve atölyelerde denizcilik, mutfak sanatları, el sanatları, kişisel gelişim, ziraat, balıkçılık, meditasyon, doğu felsefesi, tasavvuf ve kişisel gelişim gibi alanlarda dersler verilir.

Kelebekler Vadisi gezilecek yerler farklı alanları kapsar. Vadide bulunan dalgıç okulu sayesinde sualtı akvaryumuna dalış yapabilirsiniz. Kelebekler Vadisi’nde şehirden, gürültü ve trafikten uzak kalmak isterseniz elektrik olmayan odaları tercih edebilirsiniz. Kelebekler Vadisi’nde Dalış Okulu, Snack Bar, Restoran, Rock Bar, Şelale, Taş Ev ya da Balıkçı Barınağı’na gidebilirsiniz. Hamak ve plaj voleybolunun tadını çıkarabilirsiniz. Burada her yerde park ve oyun alanları olduğu için çocuklu aileler çok mutlu olabilir ve eğlenceli vakit geçirebilirler.

Kelebekler Vadisinde Doğa Sporu

Fethiye Kelebekler Vadisi’nin içinde en çok tercih edilen aktivitelerden birisi de tırmanıştır. Doğa sporu tutkunları için ideal bir alan olan Kelebekler Vadisi’nde hoşça vakit geçirebilirsiniz. Kelebekler Vadisi’nin içerisinde iki tane tırmanış parkuru bulunuyor. Bunlardan birisi şelale tırmanışı diğeri ise Faralya Köyü tırmanışıdır.

 

Şelale tırmanışı ve Faralya Köyü tırmanışında ip ve işaretleme var. Bu yüzden amatör sporcular özellikle şelale tırmanışını başarıyla gerçekleştirebilir. Fakat terlikle, hazırlıksız bir biçimde bu tırmanışı kesinlikle gerçekleştirmemeniz gerekir. İyi bir spor ayakkabı ve uygun spor kıyafetler ile tırmanışları yapabilirsiniz. Şelaleyi tam anlamıyla görebilmek ve ambiyansı yaşabilmek için şelaleye dik bir tırmanış yapmanız gerekiyor. Tırmanış esnasında kayada bulunan ip merdivenler daha sonra tırmanma ipi kullanılarak şelaleye çıkılıyor.

 

Faralya Köyü tırmanışı ise çok daha zorlu ve güç gerektiren bir tırmanış parkurudur. Bu tırmanışı gerçekleştirmek için özel tırmanma aletleri, özel eldivenler, spor ayakkabılar ve kıyafetlerinizin olması gerekiyor. Yaşlılar, çeşitli rahatsızlıkları olan kişiler ve küçük çocuklar bu tırmanışı yapmamalıdır. Tırmanış esnasında takip edilecek yollar kırmızı boya ile işaretlendiği için rota oldukça bellidir. Kırmızı noktaları takip ederek tırmanışı gerçekleştirebilirsiniz. En tepede ise bulunan camide dinlenebilir ve manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

 

Kelebekler Vadisi Kamp

Kelebekler Vadisi’ne deniz yolu ile ulaşmak isterseniz Fethiye’den tekneler ile ulaşım sağlayabilirsiniz.Tekneden sahile iner inmez görevliler sizden ücret talep edecek ve kamp kaydı yaptırmanızı isteyecek. Kişi başı 90 TL ücreti ödemek istemezseniz başka türlü konaklama imkanı olmadığını belirtelim. Günü birlik gezmek isterseniz saat 17.00’a kadar gezip daha sonra tekneyle geri dönebilirsiniz. Bunun dışında Faralya’dan giden dik patikadan tırmanmak başka bir alternatif olacaktır.
 

Faralya’daki yolu takip ettiğiniz takdirde zirvede George House adında bir kamp alanı bulunur. Burada çadırla konaklama ücreti, daha uygundur. Sabah kahvaltısı ve akşam yemeği açık büfe olarak servis ediliyor ve ücrete dahil olarak kabul ediliyor.
 

Bungalov ve çadır dışında Kelebekler Vadisi’nde başka konaklama seçeneği bulunmuyor. Çadırda kalmak isteyenler için arazi zemininin oldukça taşlı olduğunu belirtelim. Bu yüzden çadır altına branda sermek gerekebilir ya da çift kat mat buna uygun bir çözüm olabilir.

Her yıl 1 Mart ile 1 Kasım tarihleri arasında hizmet veren işletme dışında herhangi bir konaklama seçeneği ne yazık ki olanaksızıdır. Vadinin doğal güzelliğini korumak için su ve elektrik enerjisi, işletme tarafından verilir. Günde üç kez kamp alanına elektrik verilir. Sıcak su ise çevreci bir yöntem olan güneş panelleri vasıtasıyla sağlanır.

  • 1166