Kuşadası Gezilecek Yerler Gezi Rehberi

Kuşadası Gezilecek Yerler

Türkiye’nin önemli turizm merkezlerini barındıran illerinden biri, Aydın. Ege’de hem pırıl pırıl denizi hem de antik kentleriyle dikkat çeken Aydın’da yer alan Kuşadası ise Ege’nin en gözde tatil lokasyonları arasında yer alıyor. Birbirinden güzel plajları, doğası ve yakın çevresinde konumlanan antik kentleriyle Kuşadası dünyanın dört bir yanından gelen turistlerin akınına uğramaya devam ediyor. İşte Kuşadası’nda gezip görmeniz gereken yerlerin listesi!

Ah güzel Ege… Türkiye’de Ege olmasaydı bir şeyler kesin eksik kalırdı. Öyle güzel kıyıları, birbirinden güzel köyleri ve koyları var ki neresinde ne kadar kalırsanız kalın yetmiyor. Bilinenler kadar bilinmeyenler de cabası... Yani daha keşfe değer çokm nokta var Ege’de ve bölgeyi karış karış gezmek bir ömre yeter mi bilemiyoruz. Bununla birlikte bilinen yerlere de tekrar tekrar gidilse yine de doyum olmayacağından eminiz. Siz de bu yaz şöyle bir Ege’ye doğru uzanalım diye niyetlenenlerdenseniz gezip görebileceğiniz çok fala alternatif olduğunu bilmelisiniz. Bu nedenle de iyi bir planlama yapmalı ve gideceğiniz noktayı pek çok merkeze yakın olan bir nokta olarak belirlemelisiniz. Onlarca alternatif yer, pek çok tarihi mekan, birbirinden güzel koy ve plajlardan mahrum kalmak istemeyenler için bizim önerimiz, Kuşadası! Kuşadası hem dünyaca popüler, hem doğası ve deniziyle hem de diğer tatil merkezlerine olan yakınlığıyla dikkat çekiyor. Yani Kuşadası’na tatile gidenler için pek çok farklı noktayı gezip görme şansı artıyor. İşte, tarihi İyon Medeniyetine kadar uzandığı düşünülen Kuşadası’nın gezilecek başlıca yerleri!
 

Kuşadası Milli Parkı

Burası bir nevi kuş cenneti! Kuşadası Milli Parkı’nda 209 kuş türünü görebiliyorsunuz. Aydın’ın Kuşadası ve Söke ilçeleri arasında bulunan Kuşadası Milli Parkı, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini oldukça çekiyor. Bunun önemli bir sebebi de bölgede tatlı ve tuzlu lagüner sisteminin yarattığı biyolojik çeşitlilik… Bu özelliği özellikle doğa fotoğrafçılarını Kuşadası’na çekiyor diyebiliriz. Aynı zamanda bölgedeki Dilek Tepesi’nin eteklerinde konumlanan antik kentler de Kuşadası Milli Parkı sınırlarına dahil. Deniz ve güneş dışında farklı bir deneyim yaşamak isteyenler tatillerinin bir gününü mutlaka buraya ayırmalı.

 

Güvercinada

Neden Kuşadası diye hiç düşümdünüz mü? Güvercinada’dan geliyor bu isim. Adanın üzerinde, tarihi Bizans dönemine dayanan ve ada ile aynı isimle anılan bir de kale bulunuyor. 1957 yılında, kale karaya bağlanmış. Akşam ışıklarıyla birlikte Kuşadası’nın akıllarda yer eden manzarasını da bu kale veriyor tabi. Ada eskiden güvercin başta olmak üzere birçok kuş türüne ev sahipliği yapıyordu, şimdilerde hem kentleşmenin etkisi hem de kalabalıkla birlikte kuş türleri azaldı ancak buradan günbatımını hala keyifle izlemek mümkün. Ege’de pek çok yerde batarken ardında harika manzaralar bırakan güneşi, bir mutlaka buradan uğurlamalısınız.

 

Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı

Kuşadası birçok tarihi yapıya ev sahipliği yapan bir ilçe... Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı da bu tarihi mekanlardan biri. 1618 yılından bu yana kentin tarihine tanıklık eden bu yapıyı Sadrazam Öküz Mehmet Paşa yaptırmış. Taştan yapılmış olan binanın içerisinde bir otel de var. Aynı zamanda hediyelik eşya mağazaları da burada konumlanıyor.

 

Kadınlar Plajı

Kuşadası’nın en meşhur plajı elbette Kadınlar Plajı. Masmavi bir deniz, alabildiğine kum ve berrak sular… Deniz hemen derinleşmiyor bu nedenle de çocuklu ailelerin rahatlıkla gidebileceği bir plaj Kadınlar Plajı. Ancak haftanın neredeyse 7 günü denizi dalgalı. Dalgalarda eğlenmek ayrıca keyifli tabi. Kum plajında şezlong ve şemsiye hizmeti bulunuyor. Kuşadası merkeze 3 km mesafede konumlanan plajın tek bir sorunu var, o da aşırı kalabalık olması. Biraz gecikirseniz yer bulmakta zorlanabilirsiniz. Eğer Kadınlar Plajı’na gitmeye niyetlendiyseniz iğne atsanız düşmeyecek bir kalabalığa hazırlıklı olmalısınız. Yine de bu güzel denizde kulaç atmaya değeceğinden emin olabilirsiniz. Tamamen kum olan kumsalıyla, Kadınlar Plajı mavi bayrak sahibi. Bir kilometrelik sahil bandında tüm şemsiye ve şezlonglar ücretsiz!
 

Davutlar

Kuşadası’nda yine meşhur plajlardan biri Davutlar Plajı... Ancak Kadınlar Plajı kadar kalabalık değil. Burada turkuaz sular, yemyeşil ve el değmemiş ormanlarla buluşuyor. Kuşadası’na 19 km uzaklıkta Davutlar içerisindeki doğal parkın denize girilebilen kumsalları ve yürüyüş yapılabilen patikaları oldukça ilgi görüyor. Konaklamak isteyenler için de irili ufaklı tesisler bulunuyor. Kuşadası’nın kalabalığından ve gürültüsünden kendinizi uzak tutmak istiyorsanız Davutlar tam size göre!

Kuştur Plajı

Kuşadası’nın Selçuk girişinde yer alan Kuştur Plajı en ilgi gören plajlardan biri. 600 metre uzunluğunda kum ve taştan oluşan sahil şeridinde dilediğiniz gibi güneşin ve denizin tadını çıkarabiliyorsunuz. Adaland Aquapark da bu bölgede konumlanıyor ve eğlenceli bir gün geçirmek isteyenler su parkında çocuklar gibi eğlenebiliyor.
Zeus Mağarası

Kuşadası’nın ünlü yerlerinden biri Zeus Mağarası. Aslında burası için tam da Kuşadası’nda diyemeyiz fakat oldukça yakın. Kuşadası’na kadar gitmişken muhakkak burası da görülmeli. Zeus Mağarasının, Zeus’un kardeşi Poseidon’u kızdırdığında gelip onun sakinleşmesini beklediği yer olduğuna inanılıyor ve Dilek Yarımadası’nın girişinde konumlanıyor. İçerisindeki havuzun serin suları dağdan gelen tatlı suyla denizden gelen tuzlu suyun bir karşımı. Mağaranın cilde iyi geldiğine inanılan çamurundan faydalanmak isteyenler burada dalış yapıyor.

 

Dilek Yarımadası Milli Parkı

İçindeki mağaradan söz etmişken Dilek Yarımadası Milli Parkı’na da değinelim. Hem doğa hem de tarih severleri buluşturan Dilek Yarımadası Milli Parkı, doğa fotoğrafçılarının ilgisini çeken, 6’sının dünyada sadece burada bulunduğu, 804 bitki türünü barındırıyor. Yalnızca bununla da sınırlı değil, buraya gelenler Anadolu Parsı gibi soyu tükenmekte olan hayvan türleri de bu alanda görebilir. Aynı zamanda Dilek Dağı’nın eteklerinde yer alan milli parktaki plajlarda denize girip serinleyebilirsiniz.

Kaleiçi Camii

Burası Kuşadası’nın en eski camisi. 17. yüzyılda kervansaray ve hamam ile birlikte Sadrazam Öküz Mehmet Paşa inşa ettirmiş. 1800 metrekare alan üzerine kesme taş kullanılarak inşa edilmiş olan caminin tüm kapıları Osmanlı ağaç işçiliğinin inceliklerini barındırıyor. Kaleiçi Camii, Kuşadası’nın en görkemli yapısı… Kubbesi de kurşunla kaplı.

 

Efes Harabeleri

Kuşadası’na kadar gitmişken Türkiye’nin en önemli antik alanlarından biri olan Efes Harabeleri’ni görmeden dönmeyin. Efes Harabeleri her ne kadar İzmir’in bir ilçesi olan Selçuk’ta yer alsa da Kuşadası’na yalnızca 20 dakika uzaklıkta. Tarihin içinde bir yolculuğa çıkmak son derece keyifli olabilir. Ancak çok sıcak havada tedbirli olmanızda fayda var. Yalnızca taş kalıntıların arasında yapacağınız gezintide güneşten etkilenmemek için yanınıza mutlaka şapka, güneş kremi ve su almalısınız.

 

Meryem Ana Evi

Yine Selçuk’ta konumlanıyor ancak yine Kuşadası’na oldukça yakın Meryem Ana Evi. Özellikle Hıristiyan turistlerin buraya kadar geldiklerinde uğramadan dönmedikleri bir adres... Öte yandan tarih ve kültür birikimi adına herkesin mutlaka görmesi gereken bir yer olduğunun da altını çizmekte fayda var. Meryem Ana’nın son yıllarını geçirdiğine inanılan bu ev Bülbüldağıeteklerinde konumlanıyor.

 

Şirince

Adı gibi şirin bir köy burası ve ev yapımı meyve şaraplarıyla da ünlü… İzmir’in bir köyü olmasına rağmen Kuşadası’na İzmir’den daha yakın. Kuşadası’na kadar gitmişken mutlaka Şirince’ye uğramalı, o meşhur meyve şaraplarının tadına bakmalı ev güler yüzlü halkıyla tanışmalısınız.

  • 161