Marmaris’in En Güzel Plajları ve Koyları | TekneTur.Net

Marmaris’in En Güzel Plajları ve Koyları

Türkiye’de turizmin cazibe merkezileri denildiğinde Muğla’nın doğasıyla akıllarda yer eden eşsiz güzellikteki ilçesi Marmaris ilk sıralarda yer alıyor elbette. Yemyeşil doğası, mavi bayraklı plajları, eğlenceli gece hayatı, birbirinden güzel koyları ve beldeleriyle Marmaris, yazın keyfini güney kıyılarında sürmek isteyenlerin ilk tercihlerinden oluyor. İster mavi yolculuğa çıkın, ister çadır kurup bir kamp tatili yapmayı planlayın, isterseniz de daha lüks bir tatil konseptini tercih edin yine de denize girmek için Marmaris’in en güzel plajları ve koylarının hangileri olduğunu öğrenin ve Marmaris tatil planınızda eşsiz güzellikleri kaçırmayın.
 

Marmaris Merkeze Yakın Plajlar

İlk olarak Marmaris merkezden çok uzaklaşmak istemeyen ama denizin ve güneşin tadını da doyasıya çıkarmak isteyenler için alternatifleri sıralayalım. Halk Plajı, Uzunyalı Plajı ve İçmeler Plajı…

Halk Plajı: Marmaris merkezde yer alan Halk Plajı, şehirden ayrılmak istemeyenlerin gözdesi. Ancak biraz kalabalık… Yine de eğlenmek, dinlenmek, yüzmek, ailece keyifli vakit geçirmek için ideal bir plaj. Adı üstünde, halk plajı olduğu için şezlong ve şemsiyeler ücretsiz. Kendi şezlong ve şemsiyenizle de buraya gelip plajdan faydalanabiliyorsunuz.

Uzunyalı Plajı: Marmaris merkezde konumlanan Halk Plajının bir uzantısı Uzunyalı Plajı. Şehir merkezine çok uzak kalmadan yüzmek ve güneşlenmek için de oldukça ideal bir plaj. Ancak bu yakınlığın kalabalıklığı da beraberinde getirdiğini hatırlatalım. Kalabalık olması sizin için sorun değilse merkeze yakın olmanın pek çok avantajından da faydalanabilirsiniz elbette. Örneğin, pek çok restoran, cafe ve alışveriş noktasının da oldukça yakında oluyorsunuz. Yemek yemek için onlarca alternatifi etrafınızda bulunduruyorsunuz. Uzunyalı Plajında çeşitli işletmeler var ve her işletmenin de kendine ait şezlongları bulunuyor. Şezlonglara ücret ödemeniz gerekiyor, böylelikle işletmelerin sunduğu duş hizmetinden de faydalanabiliyorsunuz. Şehir merkezine yakın olması ve kalabalık olması nedeniyle Marmaris’in diğer koyları kadar berrak bir denizi olduğunu söyleyemeyiz tabi ancak ailece veya arkadaşlarınızla keyifli vakit geçirebileceğiniz bir plaj olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

İçmeler Plajı: Marmaris’in en meşhur plajlarından biri, İçmeler Plajı. Şehir merkezine 15 dakika uzaklıkta konumlanıyor. Marmaris merkezden minibüslerle buraya ulaşmak oldukça kolay… Plajdaki şezlonglar sahil boyunca sıralanmış olan işletmelere ait ancak bu işletmelerden bir şeyler yiyip içtiğiniz zaman şezlonglar için ayrıca ücret ödemeniz gerekmiyor. Denizi temiz, su sporları ve suya dair her türlü eğlenceli aktivite de İçmeler Plajı’nda sunulan hizmetlerden…
 

Doğanın İçinde Plaj Keyfi

Hem Marmaris’te olup hem de şehirden uzak ve doğayla baş başa olmak; aynı zamanda serin sularda kulaç atıp maviyle kucaklaşmak isteyenler için en iyi plajlar hangileri dersiniz? İşte cevapları!

İncekum Plajı: Çamlıköy taraflarında konumlanan İncekum Plajı, Marmaris’in en güzel plajlarından biri. Burası Kleopatra Plajı ile çok karıştırılıyor çünkü iki plaj karşılıklı konumlanıyor. Ancak Kleopatra Plajı Sedir Adası’nda yer alıyor. İncekum plajının girişi ücretli. Buraya kendi aracıyla gelenler belli bir noktada araçlarını otoparka bırakıp plaja kadar yola traktörlerle devam ediyorlar. Şezlongların da ayrı ücreti var ne yazık ki. Ancak bu güzelliğe değiyor. Doğasına hayran kalacağınızdan emin olabilirsiniz.

Kleopatra Plajı: O kadar bahsedip Kleopatra Plajı’nı anlatmadan olmazdı elbette. Marmaris ile özdeşleşmiş bir plaj Kleopatra ve dünyanın her yerinden gelen turistleri ağırlıyor. Her yıl bu plaj yerli ve yabancı yüzbinlerce turistin akınına uğruyor ki bazı bölümlerine giriş yasak. Sedir Adası tarihi özellikleriyle de dikkat çeken bir bölge, antik dönemden pek çok kalıntı mevcut. Bunun yanı sıra çok özel bir kumu olduğunu hatırlatalım. Bu nedenle de burada güneşlenmek yasak.

Kızkumu Plajı: Bir deniz düşünün ki neredeyse yürüyerek aşıyorsunuz. Abartmıyoruz! Kızkumu Plajı’nın özelliği bu! Denizin ortasında 600 metre kadar yürüyebiliyorsunuz. Jeep Safari yapanların da tercih etti bir plaj burası. Farklı bir deneyim yaşamak isteyenler Kızkumu Plajı’nı mutlaka görmeli. Orhaniye’de yer alan Kızkumu, şehrin en turistik yerlerinden biri. İsminin hikâyesine gelirsek: Bybassos kralının kızı korsanlardan kaçarken yüzme bilmediğinden dolayı eteğine kum doldurmuş ve denize kaçmış. Kumun bitmesiyle denizin ortasında kalıp boğularak hayata veda etmiş. Bu hikâyeden yola çıkarak da plaja Kızkumu adı verilmiş.
 

Merkeze Uzak Plajlar

Marmaris merkeze çok yakın olmayan ama doğal güzelliğiyle gitmeyeni pişman eden plajlar da mevcut elbette. Şehir merkezine 30 ila 45 dakika uzaklıkta konumlanan bu plajlar Marmaris’i Marmaris yapan yerler aynı zamanda.

Turunç Plajı: Virajlı ve daracık yolları aşmak gerekiyor Turunç Plajına ulaşmak için. Ancak değiyor. Marmaris merkezden Turunç’a giden minibüsler var. Kendi aracıyla yola devam edenler içinse çam kokuları içinde ve iğne yaprakların arasından sızan mavi ışık eşliğinde keyifli bir 30 dakikalık yolculuk söz konusu. Sonrası iyilik güzellik… Doğal dokusunu koruyan Turunç, minik bir belde… Denizi tertemiz, plajı düzenli, işletmeleri de oldukça kaliteli. Burada geçireceğiniz bir gün size yetmeyebilir.

Selimiye Koyu: Marmaris’te özellikle mavi yolculuk meraklılarının uğrak noktalarından biri Selimiye… Burası için bir yelkenli cenneti demek doğru bir tanımlama olabilir. Eşsiz güzellikteki denizi, doğal dokusu, sunduğu manzaralarıyla Marmaris deneyimini benzersiz ve unutulmaz kılıyor. Bol bol denize girmek, dinlenmek, kafa dinlemek için ideal bir koy. Bunun yanı sıra balık restoranlarında leziz deniz ürünlerinden yemeyi de ihmal etmeyin.

Bozburun: Marmaris denildiğinde son yıllarda akla hemen Bozburun geliyor. Bozburun da yine merkeze çok yakın olmayan ama Marmaris’in en çok tercih edilen bölgelerinden biri. Üstelik hala daha bakir bir bölge... Bunda kara yoluyla ulaşımın zor olmasının etkisi büyük. Ancak belli bir noktadan sonra takalarla ulaşılabilen işletmelere ve konaklama merkezlerine doğru yapılan kısa bir deniz yolculuğu, Bozburun deneyimini en keyifli ve unutulmaz kılan ince bir nüans! Bozburun, denizinin güzelliği kadar gün batımıyla da meşhur. Burada Bir akşamüstü mutlaka gün batımına karşı balık yemelisiniz.

Marmaris Bozburun Gezi Rehberi için TIKLAYIN.
 

Bördübet Koyu: Şehrin karmaşasından uzaklaşıp çam ağaçlarının içinde, kuş seslerinin eşliğinde keyifli bir gün hayal edin! Marmaris’teyseniz hayal etmenize gerek yok; bunu yaşayabilirsiniz. Bördübet Koyu size bu deneyimi yaşatıyor. Denizle ormanın buluştuğu, mavi ile yeşilin onlarca tonunun kucaklaştığı Bördübet Koyu doğasının bozulmaması adına koruma altına alınmış bir alan. Bu nedenle de ancak günübirlik ziyarete açık. Yalnızca bir otel ve bir de kamping alanı bulunuyor. Bördübet’i özel kılan bir başka ayrıntı ise burada 600 metre uzunluğunda bir derenin olması ve derenin plaja açılması. Yani denize girmenin yanı sıra dilerseniz derede kano ve botlar aracılığıyla gezintiye çıkabiliyor, orman içinde yürüyüş yapabiliyorsunuz.

Cennet Adası Plajı: İsmiyle müsemma bir yer Cennet Adası Plajı. Çünkü plajı orman çevreliyor. Alabildiğine yeşilin tam ortasında maviyle bütün oluyorsunuz. Üstelik bu deneyimi Marmaris merkeze 30 dakika yaşıyorsunuz. Cennet Adası, Marmaris’te tekne turlarının da sıklıkla uğradığı bir yer. Ayrıca gitmek istemeyenler, diğer bazı koylarla birlikte Cennet Adası’nı da günübirlik bir tekne turuyla ziyaret edebiliyor.

  • 128