Marmaris Selimiye Nerede Nasıl Gidilir? Selimiye Gezilecek Yerler

Marmaris Selimiye Nerede Nasıl Gidilir?

Sonunda yaz geldi! Tatil heyecanı herkesi sardı! Şimdilerde tatilde neler yapacağınızı listelediğinizi biliyoruz. Gideceğiniz yerler, bavula koyacaklarınız… Listeler listeler… Sizin için iyi bir rota önerimiz var: Selimiye! Eğer hala rotanızı belirlemediyseniz, bu yaz eşsiz, unutulmaz, keyifli ve huzurlu bir yaz tatili yaşamak için önerimize kulak verin. Listenizin gidilecek yerler kısmına en başa Selimiye’yi not edin!
 

Yaz geldi, sıcaklar kendini iyiden iyiye hissettirmeye başladı. Kimileri erken rezervasyon fırsatlarından faydalanmak için çok önceden, kimileri ise son dakikaya bırakarak tatil planlarını yaptı. Şimdilerde bavullar hazırlanıyor, tatil hayalleri kuruluyor. Türkiye 3 tarafında birbirinden güzel eşsiz kıyılarıyla bir tatil cenneti... Yalnızca yabancı turistler için değil tabi, yerli gezginler için de birbirinden güzel sahil kasabaları ve turizm beldeleri var. Selimiye de onlardan biri. Marmaris’te masmavi ve huzurlu bir tatil köşesi olarak tercih edebileceğiniz Selimiye, doğanın tadını çıkarmak, tertemiz bir denizde doyasıya kulaç atmak isteyenleri bekliyor. İşte yaz tatilini Selimiye’de geçirecekler için çok özel notlar!
 

Losta’dan Kızılköy’e ve Hydas’tan Selimiye’ye

Son yıllarda tatilcilerin çok tercih ettiği lokasyonlardan biri olan Selimiye, Muğla'nın Marmaris ilçesine bağlı tatlı bir köy. Hisarönü Körfezi'nin köylerinden biri… Antik çağdaki ismi Hydas… Daha sonra ise Losta ismini almış. Buranın en özel yanı günbatımı… Zaten günbatımı manzaraları nedeniyle “Kızılköy” olarak da anılıyor. Bozburun Yarımadası'ndaki antik yerleşimlerden biri olan Hydas (Selimiye), Arkaik döneminden kalıntılara da ev sahipliği yapıyor.
 

Hem Marmaris’tesiniz Hem Değilsiniz

Selimiye, Marmaris merkeze 45 dakika uzaklıkta konumlanan küçük ama bir o kadar da keyifli bir tatil beldesi. Buraya özellikle mavi yolculuk meraklıları sık uğruyor. Yelkenlilerin de meskeni diyebiliriz bu tatlı belde için. Bu da karşınızda her zaman masmavi sularda bembeyaz yelkenliler görebileceğiniz anlamına geliyor. Marmaris’e yakın olmasının güzelliği ise istediğiniz kadar sakin bir tatil geçirebiliyor ama bu sakinlikten sıyrılmak istediniz zamanlarda kısa bir yolculuğun ardından Marmaris’in hareketli yaşamına geçiş yapabiliyorsunuz. Yani Selimiye’de tatil yapacaklar için mesele biraz da hem Marmaris’te olmak hem de Marmaris’te olmamak…
 

Doğada Keşif Zamanı

Selimiye’nin güzel yanlarından biri hem deniz ve güneş tatili yapabiliyor olmanız hem de doğada yürüyüşler yapabiliyor, tarihi yerleri keşfedebiliyor ve tatilinize alternatif değerler katabiliyor olmanız. Yapacağınız yürüyüşlerin en güzel tarafı ise taze meyveleri dalından toplayıp sofranıza getirebilmeniz. Selimiye’de her şeyin en doğalını ve en tazesini kahvaltı sofralarınızda bulabiliyor, yöresel ürünlerle hazırlanmış yemeklerin tadına doyamıyorsunuz.
 

Deniz mi Göl mü?

Burada deniz öylesine sakin ki deniz mi yoksa göl mü olduğu konusunda anlık bir tereddüde düşebilirsiniz. Çevresini sarmış olan dağlar nedeniyle korunaklı olan deniz, hem görüntüsüyle olarak hem de sakinliğiyle bir gölü andırıyor. Suyu tuzlu ve serin, durgun ve sakin… Marmaris’in kavurucu sıcağında serinlemek içinse oldukça ideal…
 

Selimiye’ye Nasıl Gidilir?

Eğer otobüs yolculuğuyla gidiyorsanız Marmaris otogarından kalkan minibüslerle 40 dakikada Selimiye’ye ulaşmanız mümkün. Eğer motel rezervasyonunuz varsa Marmaris'ten sizi servis araçları da alabiliyor. Uçakla gidecekseniz Dalaman Havalimanı’na inmeniz ve oradan kalkan servislerle Önce Marmaris’e oradan da Selimiye’ye gitmeniz gerekiyor.

  • 173