Mersin Tekne ve Yat Turu Kiralama Tavsiye Yorum Rota ve Fiyatları 2020

Mersin Tekne ve Yat Turu Rezervasyon ve Fiyatları

Mersin, Akdeniz boyunca uzanan temiz plajları, mis gibi turunçgil bahçeleri ile birçok medeniyete ev sahipliği yapan bir şehirdir. Tarihi ve kültürel dokusu, şifalı suları ve doğal güzellikleri ile turizmin kalbinin attığı Mersin’de üç ilahi dine mensup kişilerinin mezarları yan yana bulunur. 108 kilometre uzunluğundaki doğal koyları, yemyeşil çam ağaçları ile donatılmış kıyı şeridi, görkemli Toros Dağları’nın denizle buluştuğu eşsiz manzarası, yöresel ve uluslararası şenlikleri, Türkmen ve Yörük kültürü, yayla kültürü, efsaneleri ve yöresel el sanatları ile zengin bir birikime sahip olan Mersin her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlar.

Mersin Gezilecek Yerler

Mersin tarihi ve kültürel açıdan oldukça zengindir. Bu zenginliklere doğal güzellikler eklenince gezi rotası ve gezi alternatifleri oldukça çoğalır. Peki Mersin’de mutlaka görülmesi gereken güzellikler nelerdir?

Tisan Yarımadası

Saklı bir cennet olan, turkuaz ve berrak deniziyle dikkat çeken Tisan Yarımadası, doğa ile huzurlu vakit geçirmek isteyenlerin tek adresidir. Tisan Yarımadası, bembeyaz evleriyle harika bir Akdeniz mimarisi görüntüsü sunuyor. Erdemli ve Anamur arasında uzanan koylar arasında yer alan Tisan Yarımadası’na dağları ve tepeleri aşarak ulaşım sağlanıyor.

Kız Kalesi

Erdemli Korikos sahil kalesinin 200 metre açığında bulunan küçük ada üzerindeki kale, Kız Kalesi’dir. Kızkalesi, Mersin merkeze 60 kilometre ve Erdemli’ye 23 kilometre uzaklıkta yer alır.

Kızkalesi’nde bulunan ören yerlerinde kiliseler, sarnıçlar, kaya mezarları, taş döşemeli yollar, lahitler, su kemerleri ve kaleler vardır.

Geçtiğimiz yıllarda restore edilen Kızkalesi’nin kuzey ve güney uçları sekiz kuleyle korunur. Kalenin dış çevre uzunluğu 192 metredir. Kızkalesi, sahilde bulunan kale ile denizden bir yolla bağlanmıştır. Kızkalesi’nde biri 300 metre ve diğeri 1200 metre uzunluğunda iki plaj vardır. Pırıl pırıl deniziyle dikkat çeken bu plajlar, altın sarısı kumlardan oluşur.

Cennet ve Cehennem Mağaraları

Silifke Narlıkuyu’da bulunan Cennet Cehennem Mağaraları her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin dikkatini çeker. Bir yeraltı deresinin neden olduğu kimyasal erozyonla tavanın çökmesi sonucu Cennet Çöküğü meydana gelmiştir. Derinliği 70 metre olan Cennet Mağarası’nın ağzında küçük bir kilise vardır. Cennet mağarasına 452 taş basamaklı bir merdivenle inilir. 300. Basamakta kiliseye varılır. Bu kilise 5. Yüzyılda Paulus tarafından Meryem Ana’ya ithafen yaptırılmıştır.

Cennet Mağarası’na 75 metre mesafede bulunan Cehennem çukuru, Cennet Mağarası gibi meydana gelmiştir. Kenarları içbükey olduğu için içine inmek mümkün değildir. Mitolojik hikayeye göre; Zeus, alevler saçan yüz başlı ejderha Typhon ile savaşmış ve onu yenmiştir. Zeus, ejderhayı Etna Yanardağı’na kapatmadan önce Cehennem çukuruna hapsetmiştir.

Tarsus Şelalesi

Tarsus’un kuzeyinde yer alan Berdan Çayı üstünde bulunan Tarsus Şelalesi, Romalılar döneminde nekropol yani mezarlık olarak kullanılmıştır. Şelalenin bulunduğu bölgede konalemera yapıya sahip kayalara oyulan mezarlar, nehrin akış yükseltisinin altında kalınca tahrip olmuştur. Tarsus Şelalesi’nin çevresinde konaklama yerleri, otelleri ve restoranlar ile piknik alanları bulunur.

Eshab-ı Kehf Mağarası

Tarsus’a bağlı Dedeler Köyü’nde bulunan Eshab-ı Kehf Mağarası, Kuran’da Kehf Suresi’nde geçer. Bu mağara Müslüman ve Hristiyanlar tarafından kutsal sayılır. Eshab-ı Kehf Mağarası’nın efsanesi ise şöyledir: Mitolojik tanrılara inancın yok olmaya başladığı dönemlerde, tek Tanrıya inandıkları için eziyet edilmekten kaçan Hristiyan dinine mensup Yemliha, Mernuş, Mislina, Sazenuş, Mekseline, Tebernuş ve Kefeştetayuş adında yedi genç, putperestliğe karşı çıktıkları için Hükümdar Dakyanus'un huzuruna çıkarılmışlar. Bu hükümdar, putperestlik dinine bağlı kalmalarını aksi halde kendilerini öldürteceğini söyleyerek birkaç günlük zaman vermiş. Köpekleri Kıtmir ile birlikte bu yedi genç ölümden kurtulmak için verilen süreden faydalanarak kaçmışlar ve bu mağaraya sığınmışlar. Allah tarafından kendilerine 300 yıl süre bir uyku verilmiştir. İlk uyanan, yiyecek almak için kente gider ama elinde bulunan zamanı geçmiş para yüzünden yakalanır. Yakalayan parayı nerede bulduğunu ve oraya götürülmesini ister. O da yalnız olmadığını yedi arkadaşıyla beraber mağarada kaldığını söyler. Onunla birlikte mağaraya geldiğinde yedi yavru kuşun tünediği bir yuvadan başka bir şey görmemiştir. Bu nedenle burası Yedi Uyurlar Mağarası diye de anılır.

Mersin Tekne Turu Rezervasyon İşlemleri Nasıl Yapılır?

Mersin’de mutlaka yapılması gereken aktivitelerin başında günübirlik tekne turları gelir. Tekne turu ve yat turu bir tatilin vazgeçilmezidir. Özel tekne turu sayesinde Taşucu, Silifke, Boğsak Koyu, Dana Adası ve Tisan Yarımadası’nı keşfe çıkabilirsiniz. Günlük gezi teknelerinde denizin, tertemiz koyların ve yüzmenin keyfini çıkarabilirsiniz. Animasyon ve eğlenceli aktiviteler turun vazgeçilmez parçası olacak. Civarda yer alan bakir koylar, adalar ve kıyı köylerini keşfederek, sevdikleriniz ile birlikte unutulmaz bir tatil yapabilirsiniz. En iyi tekne ve yat turları için öncelikle bize ulaşıp rezervasyon yaptırmanız gerekir. Rezervasyon ve fiyat bilgileri için bize ulaşabilirsiniz.

Mersin Yat Turu ile Nereler Gezilir?

Tekne turu rotası ve güzergahları tüm misafirlerimizin doyasıya keyif alması amaçlanarak hazırlanır. Tekne turu Taşucu Limanı’ndan teknenin hareket etmesi ile başlar. İlk durak olarak Boğsak Koyu’na geçilir. Tekne personeli, koyun tarihçesi ile ilgili misafirlerimize bilgiler verir. Bu koyda yüzme molası verilir. Daha sonra animasyonlar ve eğlenceli aktiviteler eşliğinde Dana Adası’na gidilir. Burada yüzme ve yemek molası verilir. Daha sonra dünyanın en güzel 13. Koyu ve adası olan Tisan koyuna doğru yola çıkılır. Bu koyda yine yüzme molası verilir. Son durak olarak Barbaros Koyu’na geçilir ve yüzme molası verilir. Daha sonra tekrar Taşucu Limanı’na dönülür. Bu bakir koyların, turkuaz mavisi denizi, berraklığı ve temizliği sizi çok etkileyecek. Doğal güzellikler karşısında büyüleneceğiniz bu tekne turunu ömür boyu unutamayacaksınız.