Patara Kamp Alanları Ücretli Ücretsiz Camping Yerleri 2021

Patara Kamp Alanları Ücretli Ücretsiz Camping

Günümüzde, birçok insan iş ve okul yoğunluğundan, hayat koşuşturmalarından dinlenecek vakti bile zor bulmaktadır. Hal böyle olunca fiziksel yorgunluğun yanı sıra zihinsel yorgunluk da baş gösteriyor. Hem fiziksel ve zihinsel yorgunluğu atmak hem de işlere odaklanabilmek için, bireylerin zaman zaman tatil yapması şarttır. Tatil yapmak kavramı herkes için farklı anlamlara gelir. Kimi insan için tatil; evinde dinlenip dizilerini izlemek, okuyamadığı kitapları okumak anlamına gelir. 


Bazı insanlar ise tatilini eğlenerek ve gezerek geçirmeyi tercih eder. Bir başka kesim ise yeni insanlar ve kültürlerle tanışmanın kendisi iyin için en güzel tatil olduğunu söylerken, çok sayıda insan da doğayla vakit geçirmenin tatillerin en güzeli olduğunu iddia eder. Elbette bütün bu kesimlerin kendi tatil ihtiyaçlarını karşılamak için seçtikleri tatil çeşitleri de farklıdır. 


Eğlenmek isteyen insanlar tatil köylerini, yeni kültürler ve insanlar tanımak isteyenler kültür turlarını tercih ederken; doğayla baş başa tatil yapmak isteyenlerin ise tercihleri kamp yapmaktan yana olmaktadır. Kamp yapmak isteyen tatilciler için en önemlisi kamp yapacakları yeri seçmektir.

 

Kamp Yapabileceğiniz En İdeal Yerler

Kamp yapmak için en çok tercih edilen alanlar genellikle sıcak iklime sahip bölgeler oluyor. Ege ve Akdeniz bölgesi, kamp severlerin en çok tercih ettiği iki bölgedir. Şehir olarak ise en çok tercih edilenler genellikle Antalya ve İzmir olmaktadır. Özellikle Antalya'da kamp yapmaya oldukça uygun olan çok sayıda ilçe bulunuyor. Bu ilçelerden biri olan Patara ise içinde 'Patara Antik Kenti'ni de barındıran bir ilçedir. Çadır kamp yapmak isteyenlerin çok sayıda kamp yeri bulabilecekleri bir ilçe olma özelliği de taşıyor. Patara, ücretli ve ücretsiz kamp alanları açısından oldukça zengin bir ilçedir.

 Medusa Camping

Patara kamp alanları arasında olan Medusa Bar and Camping, adından da anlaşıldığı üzere aynı zamanda bir bar. Medusa Bar'ın arkaya doğru uzanan oldukça geniş bir bahçesi bulunmaktadır ve burası 1989 yılından beri kamp alanı olarak hizmet vermektedir. Çadırla konaklama imkânı olduğu gibi karavanla da konaklama imkânınız bulunuyor. Tuvalet ve duş gibi temel gereksinimlerinizi karşılamanız için tesisin içinde duş kabinleri ve tuvaletler mevcuttur. 


Aynı zamanda ortak olarak kullanılan mutfakta yemek pişirebilir ve bulaşıklarınızı yıkayabilirsiniz. Medusa Camping'te kişi başı günlük olarak 5 Euro gibi bir ücret ödemeniz gerekmektedir. Kamp alanına ulaşım için hem karayolunu hem de havayolunu tercih edebilirsiniz. Tesisin Dalaman havalimanına olan uzaklığı 110km. Köye giden minibüsler bulunduğu gibi, Kai ve Kalkan'dan kalkan otobüsler ile de ulaşım sağlayabilirsiniz.
 

Camel Camping Patara

Patara kamp yerleri kategorisinde yer alan bir başka yer ise Camel Camping’dir. Camel Camping aslında bar olarak (Camel Bar)  hizmet veren bir işletmeyken daha sonra barın karşısındaki alanın düzenlemesini yaparak kamp severlere hizmet vermeye başlamış. Ağaçların içine kurulmuş olan bu kamp alanının içinde bungalow evler, ahşap sedirler ve barbekü gibi imkânlar bulunuyor. Ücretsiz bir kamp alanı olan Camel Camping'de bungalowların anahtarları üzerinde ve bungalowlar misafirlerin kullanımına her daim açık. Kamp alanında tuvalet ve duş imkânı bulunmamakla beraber, Camel Bar'da sıcak duş ve tuvalet ihtiyacınızı karşılayabiliyorsunuz. Kamp alanı, karavan konaklamasını tercih edecek olan tatilciler için de oldukça uygun. Kamp alanında konaklarken elektrik ihtiyacınızı Camel Bar'dan temin edebilirsiniz. Tesiste mutfak alanı bulunmamaktadır.

 

Çeyrek Camping and Bungalows

Antalya'nın Patara mevkiinde bulunan Çeyrek Camping and Bungalows, misafirlerine doğa ile iç içe olacakları bir tatil vaat ediyor. Sessiz ve huzurlu bir bahçesi bulunan tesisin çadır alanındaki çadırlarda konaklayabileceğiniz gibi bungalow evleri de tercih edebilirsiniz. Tesisin içinde aynı zamanda tuvalet ve duş da mevut olmakla birlikte restoran, bar, çamaşırhane ve kablosuz internet bağlantısı gibi imkânlar da bulunuyor. Patara camping alanlarından biri olan bu kamp alanında çeşitli etkinlikler de mevcut. Kano, tekne turu ve at binme gibi etkinliklere katılabilir, dalış merkezinde dalış eğitimi alarak farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz. Tesisin fiyatları bungalow evlerin ve çadırların özelliklerine göre değişkenlik gösteriyor.

Patara Plajı

Patara Plajı, Türkiye'nin en uzun plajı olma özelliğine sahip bir plajdır. Patara kamping alanları dendiğinde akla ilk gelen yerlerden biridir. Patara Plajı, Muğla ile Antalya'nın sınırları arasında yer almaktadır. Kamp severlerin sıklıkla tercih ettiği bir kamp alanı olan bu plaj, karetta karetta kaplumbağalarının yumurta bıraktığı bir yer olduğu için dönem dönem kapalı olabiliyor. Burada kamp yaparken Toros Dağları'nın manzarasını izleyebilirsiniz. Plaj birçok imkâna sahip olmasına rağmen bir kamp alanı bulunmamaktadır, bu yüzden tedarikli gitmeniz tavsiye edilmektedir.

Patara Karavan Camping 

Patara Caravan Camping, Patara'da bulunan bir başka kamp yeridir. Kamp alanı olan diğer bazı işletmeler gibi aslında bir bar olarak hizmet vermekte olan Caravan Bar'ın arka bahçesi düzenlenmiş ve kamp alanı olarak da hizmet verilmeye başlanmıştır. Ağaçların gölgesine kurulu olan bu kamp yeri sessiz ve sakin olduğu için kafa dinlemeye gelen tatilciler için tavsiye edilir. Tesisin içindeki çadır alanında istediğiniz yere çadırınızı kurabilr, ahşap masalardan yararlanabilirsiniz. Tesis, aynı zamanda misafirlerine bungalow evlerde konaklama imkânı da sunuyor.

Patara'da Görmek İsteyeceğiniz Yerler Nelerdir?

Patara'ya kamp yapmaya veya tatil yapmaya gelirseniz, gezip görmeniz gereken birkaç yer var. Oldukça turistik bir yer olan Patara köyüne sadece gezmek için bile gelseniz rahatlıkla vakit geçirebilirsiniz.

  • Patara Plajı

Türkiye'nin en uzun plajı olma özelliği taşımaktadır. Denizi, kumsalı ve manzarasıyla oldukça beğeni toplayan bu plaj, görmeniz gereken yerler arasında bulunuyor. Plajda deniz ve güneşin keyfini çıkartabilir, aynı zamanda çadırınızı kurarak kamp da yapabilirsiniz. 

  • Patara Antik Kenti

Xhantos vadisinin güneybatı ucunda bulunur. Ovagelemiş köyüne bağlı olan bir antik kenttir. Likya medeniyetinin en çok bilinen ve en eski şehirlerinden bir tanesidir Patara. Aynı zamanda Caretta caretta kaplumbağaları bu antik kentin plajı olan 'Patara Plajı'na yumurtalarını bırakır. 1998 yılında bölgedeki kazı çalışmaları başlamıştır. Hititlere ait olan metinlerde şehrin adı 'Patar' olarak anılmaktadır. Orta Tunç Çağı ve Demir Çağı'na ait kalıntılara ev sahipliği yapan Patara'nın geçmişi, oldukça eskilere dayanıyor. 

  • Denize Açılmak İçin İdeal Yer

Patara, Xhantos Vadisi'nde denize açılanabilecek tek noktadır ve bu açıdan da önem arz etmektedir. Likya yazıtlarında ise şehrin adı 'Patara' olarak geçmektedir. M.Ö.2.yy'ın başlarında Patara, Seleukos Krallığı'nın himayesine geçer ve Likya'nın en önemli kenti olup başkent gibi kabul edilmeye başlar. Patara, Roma'ya ve Rodos'a karşı özerkliğini kazandıktan sonra ise Likya Birliği'nin başkenti olur. Şehrin içinde Helenistik Dönem'de inşa edilen Meclis Binası ve Amfi Tiyatro olduğu bilinir. Bizans Dönemi'nde de önemli bir kent olan Patara, Hıristiyanlar için de oldukça önem taşımaktadır çünkü 'Noel Baba' olarak bildiğimiz Saint Nicholas, Patara'da yaşamıştır. Farklı uygarlıkların yaşadığı bu kentten antik kalıntılar kalmış ve bu kalıntılar keşfedildikten sonra 'Patara Antik Kenti' kurulup ziyaretçilere açılmıştır. Kaş ve Kalkan'dan kalkan minibüsler ile Patara Antik Kenti'ne kolaylıkla ulaşım sağlayabildiğiniz gibi özel aracınızla geldiğinizde de burayı kolayca bulabilirsiniz. Bu antik kent de görmeniz gereken yerler arasında bulunuyor.

  • 108