Sedir Adası Nerede Nasıl Gidilir? Sedir Adası Gezi Rehberi

Marmaris’te Altın Kumlar Diyarı: Sedir Adası

Birbirinden güzel koyları, yemyeşil doğası ve tertemiz havasıyla Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden biri Marmaris… Tüm bunların yanında tarihi özellikleri ve mitolojik hikayeleriyle de her yıl yurtiçinden ve yurtdışından milyonlarca turisti ağırlamaya devam ediyor. Marmaris’i cazibe merkezi haline getiren çok özel plajlarının arasında öyle bir tanesi var ki hem hikayesiyle hem de tertemiz deniziyle apayrı bir yere sahip. Elbette altın sarısı kumlarıyla ünlü Sedir Adası’ndan söz ediyoruz. Diğer adıyla da Kleopatra Plajı… Neden mi Kleopatra Plajı? İşte Sedir Adası ve o dillere destan hikayesi…
 

Marmaris’in en özel planlarından birine sahip Sedir Adası yani Kleopatra Plajı… Buraya terlikle basmak yasak çünkü kumları çok özel… Çok uzaklardan; Mısır’dan gelmiş olan altın sarısı kumlar 7/24 özenle korunuyor. Çünkü o kumlarda Ünlü Komutan Antonius ile Tanrıça Kleopatra’nın aşkının izleri var. Merak edenler için önce Sedir Adası’nın hikayesinden bahsedelim sonra da diğer önemli bilgilerden...
 

Kleopatra Plajı Efsanesi

Tarihte güzelliğiyle ünlü bir Tanrıça Kleopatra ve özellikle Ege ile Akdeniz sahil şeridinde ona dair pek çok efsane var. Pek çok yerden geçtiği, pek çok yerde kaldığı çeşitli hikayelerle kulaktan kulağa anlatılıyor. İşte onlardan biri de Sedir Adası’na uzanıyor. Efsaneye göre kendisiyle evlenmeyi kabul eden Kleopatra’ya bu coşkusunun hediyesini vermek isteyen ünlü komutan Antonius, yaklaşık 3 bin yıl önce Kleopatra’yı götüreceği Sedir Adası'na Mısır’dan 60 büyük gemiyle her tanesi aynı büyüklükte olan kumları getirtmiş.

Bu özel kumdan dünyada yazlınca iki yerde olduğu biliniyor. Kum çeşitli özellikleriyle de ünlü; ateşte yanıyor, sodalı suda kendiliğinden çoğalıyor. Bu kumlardan bir de Kızıldeniz’de olduğu biliniyor.

Sedir Adası zeytin ağaçlarıyla kaplı bir ada. Aynı zamanda adada Helenistik dönemden ve Antik Roma’dan izlere rastlamak mümkün. Antik tiyatro, agora ve antik liman kalıntıları adaya farklı bir boyut kazandırıyor.
 

Altın Rengi Kumlar, Turkuaz Denizi

Sedir Adası’nın Mısır’dan gelen altın renindeki kumları özenle korunduğunu söylemiştik bu bağlamda, adaya terlikle giriş yasak. Bazı kısımlarına ayak basmak bile yasak. Altın kumlardan eşsiz bir turkuaza uzanan denizinde doyasıyla yüzmek ise serbest. Sedir Adası’na Marmaris’ten kalkan günlük tekne turlarıyla gidebilirsiniz. Ancak adanın dünyaca ünlü olması sebebiyle yüksek sezonda çok kalabalık olduğunu da unutmayın. Plajda çok uzun vakit geçirmek isteyenler erken saatlerde gelip yer tutmalı. Sakinlik arayanlar içinse uzun süreli bir durak olmayabilir.
 

Sedir Adası’na Nasıl Gidilir?

Sedir Adası’na gitmek için ilk önce Marmaris-Gökova Karayolu üzerinden Çamlı Köyü’ne ulaşmanız gerek. Köy iskelesinden kalkan teknelerle yaklaşık 20 dakikalık bir deniz yolculuğunun yapacaksınız ve ardından Sedir Adası’na ulaşacaksınız. Adaya giriş ücretli, ancak Müze Kartınız varsa şanslısınız, çünkü hem giriş ücreti ödemiyorsunuz hem de şezlong ve şemsiyelerden ücretsiz olarak faydalanabiliyorsunuz.

Sizde Sedir adasında tekne turları düzenlemek ve mavi yolculuğun tadını çıkarmak istiyorsanız Marmaris Tekne Turlarımıza göz atabilirsiniz. 

  • 165