Şile Kamp Alanları Ücretli Ücretsiz Camping Yerleri 2021

Şile Kamp Alanları Ücretli Ücretsiz Camping

Hayatın bunaltıcı curcunasından kaçıp doğaya sığınmak ve kendisi ile baş başa kalmak, insanlar için daima kışkırtıcı bir hayaldir. Herkes ilk bulduğu fırsatta bunu yapmak için gayret etmektedir. Şehir hayatının kalabalığı, insanın kendisini dinlemesine mani olmaktadır. İnsan, en fazla içinde bulunduğu doğaya geri döndüğünde yeniden bu imkânı elde etmektedir. 


Doğa ile baş başa kalmanın en güzel yanlarından birisi de camping ya da kamp yapmaktır. Pek çok insan doğada kamp yapmayı, çadırda yaşamayı, bir süreliğine de olsa şehir hayatından uzaklaşmayı arzu etmektedir. Ancak bu durum her zaman mümkün olmamaktadır. Siz de ilk fırsatta kamp yapmak istiyorsanız Şile kamp alanları hakkında bilgi edinebilir ve ilk fırsatta burada bulunan kamp alanlarını ziyaret edebilirsiniz.

 

Kamplarda Yiyecek İhtiyacı

Kampa gitmek isteyenler, yapacakları kampın türüne göre yiyecek temin etmelidir. Eğer gidilecek kamp alanında işletmeler varsa, çok fazla yiyecek yüklenmenin bir anlamı yoktur. Ancak gerçek anlamda doğa ile baş başa kalınacaksa ve herhangi bir alışveriş olanağı bulunmuyorsa, kamp süresince yetecek kadar yiyecek tedarik etmek gerekmektedir. 


Kampa araba ile gidenler ya da keyif kampı yapanlar, arabalarında bolca malzeme götürüp yemek yapabilme olanağına sahiptir. Ancak yalnızca sırt çantaları ile yola çıkan teknik kampçılar açısından bu mümkün değildir. Bu nedenle de özellikle teknik kamp yapacak olanlar, kamp süresince yetecek kadar yiyeceği çantalarına stoklamalıdır. 


Bu yiyecekler, protein ve karbonhidrat açısından zengin olmalıdır. Ayrıca fazla ağırlık yapmamaları da, kampın gidişatını sekteye uğratmamak açısından önemlidir. Kampçılar tarafından en çok tercih edilen yiyecek, ton balığı konservesidir. Hem hafif hem de besleyici olan bu yiyecek, kampçıların uzun süreli beslenme ihtiyaçlarını karşılamaktadır.
 

Kamp İçin Giyecek Tercihleri

Giyecek tercihi, kamp esnasında konforun sağlanması açısından oldukça üzerinde durulması gereken bir etkendir. Yanlış kıyafet seçimi kamp esnasında rahatsız olmanıza ve belki de kampı yarıda bırakarak dönmenize neden olacaktır. 


Giyecek tercihi yapılırken gidilecek bölgede, o dönem aralığındaki hava durumları dikkate alınmalıdır. Eğer sıcak bir bölgeye, sıcak bir dönemde gidilecekse mont yerine polar götürülmesi daha avantajlı olacaktır. Kalın montlar hem rahat hareket etmeyi engellemektedir hem de aşırı sıcak ve terlemeye yol açmaktadır. Mevsimsel özelliklere göre şort, kazak gibi giysiler temin edilmelidir. 


Eğer dağ tırmanışı ya da uzun süreli yürüyüş yapılacaksa, mutlaka yürüyüş ya da tırmanma ayakkabısı edinilmelidir. Aksi halde var olan ayakkabılar aşınarak, kamp esnasında kişinin performansını olumsuz yönde etkilemektedir. Şile kamp yerleri bölgesinde kamp yapmadan önce sizin de geleceğiniz dönemdeki hava durumlarını göz önünde bulundurarak kıyafet seçimi yapmanız gerekmektedir.
 

Kamplarda Haşerelerden Korunma Yolları

Söz konusu doğa olunca, içerisinde yalnızca insanların yaşamadığını kabul etmek gerekmektedir. Özellikle böcekler ve haşereler, doğanın eksilmez bir unsurudur. Doğa kampı yapacak olanlar için de böcekler ve haşereler, karşı karşıya kalınabilecek canlılardır. Ancak doğada karşınıza çıkabilecek böcekler, evinizdeki gibi ten böceği ya da tahtakurusu olmayacaktır. Akrep gibi pek çok zararlı haşere ile karşılaşabilmeniz muhtemeldir. 


Tüm bu zararlılardan korunmak için alınması gereken bir takım tedbirler bulunmaktadır. İlk olarak çadır kurulurken altında boşluk bırakılmamalı ve yere tam olarak oturtulmalıdır. Bunun yanında çadırın etrafı, hiç boşluk kalmayacak şekilde toprak ile örülmelidir. Böylece zararlıların dışarıdan içeri gelebilmelerinin önüne kesilebilmektedir. 


Bir diğer tedbir ise çadırların giriş kapılarına sineklik türü fileli koruyucuların takılmasıdır. Bu sayede hem sineklerden uzak kalınabilecek hem de böceklerin içeri girmesi önlenmiş olacaktır. Ayrıca böcekleri ve haşereleri uzak tutan krem ürünleri de tercih edilebilmektedir.
 

Kampçıların Olmazsa Olmaz Malzemeleri

Kampa gidecek olanlar, özellikle de doğa ile baş başa kalınacak teknik kamplara gidecek olanlar, çantalarını eksiksiz bir şekilde hazırlamalıdır. Aksi halde doğada çaresiz ve ne yapacağınız bilmez bir durumda kalabilirler. Şile camping alanlarına gelmeden önce siz de çantanızı iyi kontrol etmeli ve hiçbir eksiğinizin olmadığından emin olmalısınız. 


Bazı malzemeler, kampçılar için vazgeçilmezdir. Bunların başında su mataraları gelmektedir. Su mataraları, hem sürekli olarak kişilerin yanlarında su bulundurulmasını, hem de bu suyun soğuk özelliğinin korunmasını sağlamaktadır. Bu nedenle termoslu mataralar tercih edilmelidir. Ayrıca uzun bir doğa kampına çıkanlar açısından pusula da mutlaka çantalarında olması gereken eşyalardan biridir. 


Bunların yanı sıra bıçak, çakmak ya da kibrit, ip gibi malzemeler de her kampçının çantasında yer alması gereken malzemelerdendir. Son olarak da küçük tıbbi malzemelerin bulunduğu bir ilkyardım çantası hazırlamak da, oluşabilecek olumsuzluklar karşısında oldukça önemlidir.
 

Kamp Esnasında Meydana Gelebilecek Yaralanmalar

Doğa ile iç içe yaşamak ya da kamp yapmak, cazibeli olduğu kadar bir takım riskleri de barındırmaktadır. Doğada kampçıların başına birçok istenmeyen durum ya da kaza gelebilir. Bu gibi durumların üstesinden gelebilmek amacıyla yapılabilecek en güzel şey, tedbirli olmaktır. 


Yani bilinçsiz hareketlerden kaçınarak, kişinin kendine dikkat etmesi, kazanın ortaya çıkmadan önce ortadan kaldırılmasını sağlayacaktır. Ancak beklenmedik kazalar her zaman yaşanabilmektedir. Bu nedenle de yaşanabilecek yaralanmalar durumunda ne yapılması gerektiği tüm kampçılar tarafından bilinmelidir. Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki, kampa gidecek kişilerin tetanoz aşılarının yapılmış olması lazımdır. 


Yalnızca paslı demirlerden bulaştığı gibi yanlış bir varsayımın geçerli olduğu tetanoz, esasında toprakta bol miktarda bulunmaktadır. Bu nedenle de toprak üzerinde meydana gelebilecek yaralanmalar, tetanoza neden olabilmektedir. Bunun dışında kampa gitmeden önce, ilk yardım malzemelerinin nasıl kullanılacağı ve basit yaralanmalara nasıl müdahale edileceği gibi konularda bilgi edinilmelidir.
 

En Çok Görülen Kamp Yaralanmaları

Kamplarda çok çeşitli yaralanmalar görülebilmektedir. Bunlardan en çok görüleni dikenli bitkilere ya da ağaçlara farkında olmadan takılma sonucunda meydana gelen yırtıklardır. Çoğu zaman basit ve derinin yüzeyinde bulunan bu sıyrıklar, bazen daha derin olabilmektedir. 


Tehlikeli olmamasına rağmen kolonya ya da alkollü bir bez ile temizlik yapmak yerinde bir davranış olacaktır. Yüksek yerlerden kayarak düşmek de çok görülen bir diğer yaralanma türüdür. Bu durumda hem kırık ya da çıkık gibi durumlar yaşanabilmektedir, hem de düşme esnasında sürtünmeler neticesinde vücudun farklı yerlerinde çizilmeler ya da kanamalar olabilmektedir.


Çizik ve kanamalar için yarayı temizlemek gerekmektedir. Ancak kırık ya da çıkık gibi bir durum varsa en yakın sağlık kuruluşun başvurmak elzemdir. Eğer yaralanan kişi, sağlık merkezine gidemeyecek kadar kötü bir durumdaysa, ambulans desteği istenmelidir. Siz de Şile kamping yapmak istiyorsanız, bu gibi durumların yaşanmaması açısından tedbirli olmanız gerekmektedir.
 

Sahil Kamp İstanbul

Şile, çadır kamp yapmak isteyenler için pek çok elverişli mekâna sahiplik yapmaktadır. Şile Sahilköy Kasabası’nda bulunan Sahil Kamp İstanbul kamp alanı, giriş için bir miktar ücretin ödenmesi gereken, ücretli bir yerdir. 


Yaklaşık 35 hektar ormanın üzerine kurulmuş olan bu alan, aynı zamanda da deniz manzarası ile kampçılara görsel bir şölen sunmaktadır. İşletme içerisinde kamelyalar, piknik yapmak için masalar ve ahşap platformlar da yer almaktadır. Ayrıca banyo, tuvalet gibi olanakların yanı sıra, bir de cafe bulunmaktadır.
 

Ağva Hacıllı Şelalesi Kamp Alanı

Kampçıların en çok tercih ettiği yerlerden birisi olan Hacıllı Şelalesi kamp alanı, nefis doğal güzelliklerin arasında yer alan bir şelalenin yanı başında yer almaktadır. Ücretsiz kamp alanları arasında yer alan bu yere gelirken kampçıların tedarikli olmaları gerekmektedir. 


Şile’ye 26 kilometre uzaklıkta olan ve ne yakın yerleşim yerine 15 kilometre uzaklıkta olan bu kamp alanında, kampçıların alışveriş yapabilecekleri ya da ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri herhangi bir işletme bulunmamaktadır. 


Bu nedenle de ihtiyaç duyulabilecek bütün malzemeler, kamp alanına gelmeden önce temin edilmelidir. Bu yer, doğa ile baş başa kalmak, kalabalıklardan uzaklaşmak ve sessizliğin tadını çıkarmak isteyenler için biçilmiş kaftan gibidir.
 

Ağva

Şile’nin en meşhur kamp alanlarından biri olan Ağva, yaklaşık olarak yarım saat uzaklıktadır ve kamp yapmak için ücretli ya da ücretsiz pek çok alana ev sahipliği yapmaktadır. Doğal güzellikleri, eşsiz deniz ve gölleri ile Ağva, hem yerli hem de yabancı pek çok kişi tarafından sıklıkla ziyaret edilmektedir. 


Çadırınızı alıp doğanın ve yalnızlığın tadını çıkarabileceğiniz bu yerde, özellikle de ücretsiz kamp alanlarında, ihtiyaçlarınızı tedarik ederek gelmeniz gerekmektedir. Doğanın bütün nimetlerinden faydalanabileceğiniz ve görsel bir şölen yaşayabileceğiniz Ağva, teknik kamplar ya da keyif kampları için gelecek ziyaretçileri beklemektedir.
 

Darlık Barajı Kamp Alanı

İstanbul’a yaklaşık olarak 70 km uzaklıkta bulunan Darlık Barajı mevkisinde balık tutmak, bisiklet sürmek, yürüyüşlere çıkmak gibi pek çok etkinlik yapılabilmektedir. Burada bulunan çok sayıda koyda ücretli veya ücretsiz kamp alanları bulunmaktadır. Hem görsel açıdan sunmuş olduğu doyum, hem de temiz havası ile kampçıların uğrak noktalarından biridir. Siz de kamp yapmak için bu alanı tercih edebilir, doğanın güzelliklerini yeniden keşfedebilirsiniz.

  • 74