Fethiye Soğuk Su Koyu Nerede ve Nasıl Gidilir? | TekneTur.Net

Soğuk Su Koyu Nerede ve Nasıl Gidilir?

Ege’nin hemen her yerinde onlarca farklı koy vardır. İrili ufaklı adalar, koylar ve plajların olduğu bu cennet bölgede en çok koya sahip olan Fethiye ve çevresidir. Göcek koylarına yalnızca deniz yolu ile ulaşım sağlanırken Fethiye koylarına kara yolu ve araçlarla ulaşım sağlamak mümkündür. Ayrıca tüm bu koylar tamamen ağaçlarla kaplıdır. Yeşil ve mavinin eşsiz buluşmasına tanıklık etmek için bu koyları gezebilirsiniz.
 

Fethiye’nin Muhteşem Koyları

Fethiye’nin koyları için bir rota çizmeniz gerekir. Öncelikle Fethiye Ölüdeniz içinde bulunan Belcekız Plajına uğrayabilirsiniz. Belcekız Plajı’nı geçtikten sonra sol Lykia World yoluna dönüp, Ölüdeniz’e 3 km mesafede bulunan Kıdrak Plajı’na gelebilirsiniz. Kıdrak Plajı, Kıdrak Milli Parkı’nın içinde yer alıyor ve girişin ücretli olduğunu belirtelim. Buradan sonra kıvrımlı ama harika manzaralı bir yola girip rotanıza devam edebilirsiniz. Sağ tarafta derin maviliklere dalarken, sol tarafta yeşil bir dünya ile karşılaşabilirsiniz. Ölüdeniz 12. Km’de Faralya köyünü ziyaret edebilirsiniz. Bu köyde birkaç butik otel ve pansiyon bulunuyor. Dilerseniz burada konaklayabilir ve huzurlu bir tatil geçirebilirsiniz. Buradan denize gitmek için 10 dakika araçla yol almanız ve 10 dakika yürümeniz gerekir. Faralya Köyü’nden Kelebekler Vadisi’nin tepeden bir görüntüsünü alabilir ve muhteşem manzarayı izleyebilirsiniz.

Faralya Köyü’nü geçtikten sonra Kabak Koyu’na gidebilirsiniz. Kabak Koyu’na ulaşmak için aracınızı bırakıp bir süre yürümeniz gerekiyor. Kabak koyu oldukça sessiz ve bakir bir koydur. Burada kamp alanları ve bungalowlar bulunuyor. Salaş mekanların olduğu Kabak Koyu alternatif tatil severlerin dikkatini çekecek gibi görünüyor. Bir sonraki durağınız Fethiye Kayaköy olabilir. Burada Gemiler Koyu ve Soğuksu Koyubulunuyor. Fethiye Soğuk Su Koyu nefes kesici doğal güzelliklere sahip. Fethiye tekne turu ve günübirlik turlar ile Soğuksu Koyu’na ulaşabilirsiniz. Kara yolunu tercih edenler için aracı Kayaköy’de bırakıp yarım saat yürümeniz gerekir.

Buradan devam ettiğinizde Kapıdağ Yarımadası’na ulaşabilirsiniz. Yarımada’da bulunan mesire yerleri ve koyları ziyaret edebilirsiniz.
 

Soğuk Su Koyu’nun Eşsiz Güzellikleri

Soğuksu Koyu doğası, değişik kaya mağaraları, çam ormanları ile kaplı dağları ve kristal gibi denizi ile turistlerin ilgisini çekiyor. Soğuk Su Köyü, ayrıca dünyanın ender doğa alanlarından biridir ve farklı endemik ekosistem araştırma alanıdır. Burada dünyada ender bulunan çiçekler ve bitkiler bulunur.

Kayaların arasından çıkan soğuk doğal kaynak suyunun deniz ile buluştuğu nokta olduğu için buraya Soğuk Su Koyu adı verilmiş. Burada denizin maviden yeşile her tonunu görebilirsiniz. Soğuk Su Koyu’nda denize doğru açıldıkça suyun soğuduğunu hissedebilirsiniz. Sıcak güneşin altında serin sularda kulaç atmayı kim istemez ki?

Soğuk Su Koyu, tekne turlarının vazgeçilmez duraklarından birisidir. Fethiye tekne turu denince akla bu koy gelir. Taşların arka kısmında yer alan göl biçimindeki alan denizin ortasında buz gibi suyu ile insanı kucaklıyor. Fakat buraya girmek biraz cesaret istiyor. Eğer Fethiye’nin sıcağından bunaldıysanız ve serin bir yerler aramaya çıktıysanız rotanızı mutlaka buraya çevirin. Soğuk Su Koyu’nda sizi harika sürprizler bekliyor. Tekneler ile Soğuk Su Koyu’na gelebilir ve bu doğa harikasına kendi gözleriniz ile şahit olabilirsiniz. Kara yolunu kullanacak kişiler ise Kayaköy’den yaklaşık yarım saatlik bir patika yürüyüşü yaparak Soğuk Su Koyu’na ulaşabilirler. Fethiye günübirlik tekne turlarına katılarak tüm manzarayı, doğal güzellikleri, koyları, ormanları ve uzun kumsalları gezebilirsiniz. Soğuk Su Koyu’nda serin bir mola vermek de işin en keyifli yanı olacak!

  • 2184