Yalıkavak Nerede, Nasıl Gidilir? Ulaşımı Nasıldır?

Yalıkavak Nerede, Nasıl Gidilir?

Yalnızca Türkiye’nin değil, dünyanın gözde turizm merkezlerinden biri olan Bodrum, birbirinden güzel koylarında turistleri ağırlamaya devam ediyor. Borum Yarımadası kendisi meşhur olduğu kadar dünyada markalaşmış koylara da ev sahipliği yapıyor. Bunlardan biri de Yalıkavak. Birbirinden özel plajları, yel değirmenleri, unutulmaz günbatımı ve daha sayılabilecek pek çok özelliğiyle daha önce gitmeyenleri Yalıkavak’ı keşfe davet ediyoruz.

Bilenler bilmeyenlere hep anlatıyor Cevat Şakir’in o meşhur Bodrum’unu, Halikarnas’ta geçen yaz neler yaptıklarını, dünyaca ünlü Yarımada’nın birbirinden güzel koylarını, tarihi mekanlarını, gece hayatını, doğasını ve tabi plajlarını… Ancak bazıları var ki Bodrum Yarımadası’nın ünü biraz da onlarla yayılmış durumda. İşte Yalıkavak da Bodrum’u Bodrum yapan, hatta dünyada da markalaştıran koylar arasında yer alıyor. Mavi bayraklı plajları, meşhur tarihi yel değirmenleri, akıllara kazınan eşsiz güzellikteki manzaralarıyla Yalıkavak Bodrum’a gidip de görülmeden dönülmemesi gereken lokasyonlar arasında ilk sıralarda konumlanıyor.
 

Ege’de Bodrum, Bodrum’da bir “Yalıkavak”

Tertemiz denizi, mis gibi doğası ile her yıl milyonlarca ziyaretçiyi ağırlayan Yalıkavak, Bodrum Yarımadası’nın en özel koylarından. Bodrum merkeze yalnızca 18 kilometre uzaklıkta yer alan Yalıkavak aslında bir balıkçı köyü… Şimdilerde ünlü plajları ve tabi plaj partileriyle anılsa da bu küçük beldenin merkezi hala kendi halinde ve sakinliğini koruyor. Sakin halkı ve balıkçı restoranları da beldeye ayrı bir güzellik katıyor.

Tabi Yalıkavak’ı asıl ünlü yapan yel değirmenleri oluyor. Yalıkavak denildiğinde özellikle de bölgeyi bilenlerin aklına hemen ayı görüntü geliyor, tarihi yel değirmenleri… Yalıkavak’ı tepeden gören bir yerde konumlanan bu yel değirmenleri aynı zamanda Bodrum’un da simgelerinden biri… Beldenin etrafında bulunan ve 1800’lü yıllarda yapılan yel değirmenlerinin içine girilebiliyor. Buraya giden herkes yel değirmenlerini muhakkak ziyaret ediyor. Yalıkavak’ta yel değirmenlerinin yanı sıra tarihi kalıntılarıyla meşhur köyleri de ziyaret edilmeye değer. İşte o köyler:

Sandima Köyü: Eski adı Sandima olan Yalıkavak’ın tarihi antik döneme kadar uzanıyor. Tarihte Legler’in burada yerleşerek 8 ayrı kent kurduğu biliniyor. Tarihi kalıntılardan yerleşimin 2500 yıl öncesine dayandığı da anlaşılıyor. Sandima Köyü bugün Yalıkavak’ta terk edilmiş bir köy gibi... Yalıkavak merkeze 2 kilometre uzaklıkta yer alan köyde, eski taş evler görülmeye değer. Burada organik ürünlerle hazırlanmış olan köy kahvaltısı da oldukça meşhur.

Geriş Köyü: Yalıkavak’taki köylerden biri de Geriş Köyü ki burası Bodrum’un Tibet’i olarak anılıyor. Burada tarihi taş evleri mutlaka görmelisiniz. Geriş Köyü’nde kahvaltı yapmak çok keyifli oluyor ancak burada esas olarak bir akşamüstü günbatımı manzarasını mutlaka izleyin. Akşam yemeğinizi günü batırarak ve kadeh kaldırarak yiyin ve bu anları ölümsüzleştirin.
 

Yalıkavak’ta Yapılacaklar Listesi

Yalıkavak’ta neler yapabileceğinize hızlıca bir göz atmak ister misiniz? İşte size işe yarayacak özel bir liste!

  • Bodrum mandalinasının ne kadar ünlü olduğunu biliyorsunuz… İşte bu ün biraz da Yalıkavak’tan geliyor. Buradaki mandalina bahçeleri gezilip görülmeye değer. Her ne kadar yaz aylarında mevsimi olmasa da yolu kış döneminde Bodrum’a düşenler Yalıkavak’ın meşhur mandalina bahçelerini gezmeli ve dalından topladıkları mandalinaları afiyetle yemeli.
  • Sandima Köyü'nde köy kahvaltısı burada yapılacaklar listenizin en başında yer almalı. Köyde kır çiçekleri arasında keyifli bir doğa yürüyüşü de yapabilirsiniz. Ev yapımı reçellerden satın almayı unutmayın.
  • Yalıkavak pazarı da çok ünlü. Hatta buraya yalnızca pazarı gezmek için bile gelenler var. Yalıkavak tatilinize bir de alışveriş turu katmak isterseniz 43 yıldır aksamadan kurulan pazara gitmenizi tavsiye ederiz. Bir Perşembe sabahınızı sıcak çok bastırmadan pazarı gezmeye ayırın. Renkli ve cıvıl cıvıl pazarda yöresel ürünlerden satın alabilirsiniz. Aynı zamanda hediyelik eşyalar da bu pazarda satışa sunuluyor.
  • Her Haziran ayında Yalıkavak’ta Yel Değirmeni Kültür ve Sanat Festivali gerçekleştiriliyor. Konserler, gösteriler ve danslarla dolu bir gün geçirmek için festival oldukça ideal bir ortam.
  • Yalıkavak’tan kalkan günü birlik tekne turlarıyla beldenin yakın çevresindeki koyları keşfe çıkabilirsiniz. Koyun Baba koyu ve birbirinden güzel irili ufaklı adalara yapılan ziyaretlerle tekne turları tatilinize keyif ve eğlence katıyor.

 

Yalıkavak’a Nasıl Gidilir?

Eğer özel aracınız yoksa Yalıkavak’a gitmek için öncelikle Bodrum merkeze gitmeli ve toplu taşıma araçlarını kullanmalısınız. Bodrum merkezden özellikle de yaz döneminde sık aralıklarla Yalıkavak’a minibüs seferleri yapılıyor. Bunun yanı sıra belediye otobüsleriyle de Yalıkavak’a ulaşmanız mümkün.

  • 254